Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Poznatky o nejstarším údobí indické historie čerpáme především z archeologického materiálu, protože tato civilizace zůstává „němou“, neboť písmo, které vytvořila, nebylo dosud rozluštěno. Nejvíce nalezišť leží v údolí vyschlé řeky Sarasvatí („bohatá na vody”, vyschla někdy v 1. století př. Kr.).

 

Zajímavá místa

AdžantaČérapuňdžíFatéhpur SíkríKeoladeo Ghana (NP)ÓrčhaStará Góa
AdžmérČidambaramGangtókKhadžuráhoPaňdžimŠekhávatí
ÁgraDárdžilingGóaKhonomaPattadakalTančávúr
Ágra - Červená pevnostDéšnókGuváhátíKóčinPellingTiruččiráppalli
Ágra - Tádž MahalDharmšalaHaidarábádKóhimaPerijár (přírodní rezervace)Trišur
AlčíDígHampíLéhPuduččériTrivandrum
AllépiDillíIndaurMadrás (Čennaí)PuškarTso Moriri
ÁmbérDiskitKalikatMadurajRádžasthánUdajpur
AmritsarDžajpurKalimpongMadžulíRámešvaramVáránasí
AurangábádDžajsalmérKalkataMahábalípuramRánakpur
BádámíDžhánsíKánčípuramMajsúrRišikéš
BengalúruDžódhpurKangraManálíSánčí
BíkánérDžorpokhrí (přírodní rezervace)KanjákumáríMánduSarnáth
BombajÉllóraKázíranga (NP)OotySomnáthpur

Informace

Základní informace o zemi (časový posun, měna) a dále pak praktické informace o počasí, bezpečnosti, očkování, vízové povinnosti či zastupitelských úřadech v Indii naleznete v odkazu.

informace o Indii

Historie

Poznatky o nejstarším údobí indické historie čerpáme především z archeologického materiálu, protože tato civilizace zůstává „němou“, neboť písmo, které vytvořila, nebylo dosud rozluštěno. Nejvíce nalezišť leží v údolí vyschlé řeky Sarasvatí („bohatá na vody”, vyschla někdy v 1. století př. Kr.).

Více o dějinách Indie

Náboženství

Indický subkontinent chráněný hradbou Himálaje z jedné strany a vodami Indického oceánu ze strany druhé byl a je líhní nesčetných náboženských směrů a hnutí. Vyvinulo se zde jedno z nejstarších náboženství na světě, hinduismus, zrodil se zde buddhismus a džinismus i nejmladší náboženství sikhismus.

Více o náboženství v Indii

Indická kuchyně

Vaření a alchymie, téhož druhu učení je.“ (hindské přísloví)

Indie je země nesmírně rozmanitá a totéž platí i o její kuchyni.

Více o indické kuchyni

Jazyk

Hindština stejně jako několik dalších jazyků severní a střední Indie patří do rodiny indoevropských jazyků. Je nadřazena ostatním spisovným jazykům Indie a řadí se mezi 3. nejpoužívanější jazyk na světě. Hindština je psaná písmem dévanágarí, ve kterém každá souhláska obsahuje samohlásku „a“. Jazyk má pevnou skladbu věty a systém deklinace.

Cestovatelské články

Nejoblíbenější zájezdy

Související články

Křesťanství v Indii a na Šrí Lance

Křesťanství se údajně objevilo v Indii již krátce po svém vzniku – r. 52 se prý v dnešní Kérale objevil svatý Tomáš a o dvacet let později byl umučen v Madrásu. Na jeho památku zde byla postavena bazilika Sv. Tomáše. První skutečné doklady o přítomnosti křesťanů jsou z 6. století, kdy se opět na jihu usídlili syrští křesťané. Významnou stopu zanechal v Indii František Xaverský – od r. 1552 působil v Góe a zaměřoval se především na obyvatele ze skupiny „nedotýkatelných“. Na lidi z „okraje společnosti“ se zaměřili i Britové a zaznamenali velké úspěchy při misiích na SV, kde se na víru obraceli původní obyvatelé z domorodých kmenů – hlavně ve státech Mizóram, Nágsko a Méhgálaj. Kromě těchto oblastí je křesťanství silně zastoupeno v Góe, Kérale a Tamilnádu. Na Šrí Lance se podle křesťanské tradice poprvé objevuje křesťanství s apoštolem Tomášem, který přišel na ostrov z jižní Indie. V průběhu jeho působení a v následujících stoletích se na pobřeží díky připluvším obchodníkům vytvářely malé komunity křesťanů. Až s příchodem portugalských misionářů v prvních letech 16. století dochází na ostrově k masivním konverzím k římskokatolické církvi převážně z řad Karavů a nízkých kast. Poté, co Holanďané v 17. století převzali kontrolu nad ostrovem, zakládají zde Holandskou reformní církev. O sto padesát let později se k ní hlásí až 21 % šrílanské populace. S ochabováním koloniální vlády dochází postupně k poklesu počtu věřících až na současných necelých 7 %.

Celý článek
Katalog 2019 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů