Vyhledat zájezd na mapě

(stát Uttarpradéš)

Do Sarnáthu přišel Buddha poté, co dosáhl osvícení pod stromem Bódhi v Gaji (dnešní Bódhgaja). Zde poprvé kázal v jelením háji svým prvním učedníkům. Říká se, že zde „roztočil kolo zákona“, zde začal hlásat svou „zlatou střední cestu“.

„Míru může dosáhnout jen ten, kdo se nenechá rozrušit nepřetržitými proudy žádostí, jež se jako mnohotvárné řeky vlévají do oceánu, který přesto ve svém základu zůstává nehybný – a nikoli ten, kdo se snaží vyhovovat svým žádostem.“

„Kdo se oprostil od touhy a od všech žádostí a neříká „to jsem já a to je mé“, dochází, oproštěn od nepravého já, skutečného klidu."
(Bhagavadgíta – verš 70 a 71)

Dhamékha stúpa

Stúpa je postavena na místě, kde Buddha poprvé kázal. Původní stúpa se nedochovala, současná pochází asi z r. 500, z doby vlády Guptovců.

Archeologické muzeum

Nalézá se v něm originál lví hlavice Ašókova sloupu. Dále je zde mnoho soch Buddhy a hinduistických božstev.

Ašókův sloup

Ašóka dal na různých místech své říše rozestavit sloupy s nápisy v písmu bráhmí. Jsou 10–20 m vysoké, o průměru 1 m, z hlazeného šedého pískovce. Skládají se ze dvou částí – dolní monolitní dřík a hlavice, která je obvykle vypracována do zvířecí podoby, nejčastěji lva (nebo 4 lvi stojící zády k sobě), dále pak býka, slona a koně. Lví sousoší hlavice Ašókova sloupu v Sarnáthu bylo přijato jako státní znak Indické republiky.

Písmo bráhmí – rozluštil James Prinsep r. 1837. Toto písmo se v Indii objevuje náhle a bez nám známého vývoje, je však na vysokém vývojovém stupni, dokonale přizpůsobené jazyku. Je slabičné, což trvá dodnes v indických písmech. Má systém přívěsných znaků, které vyjadřovaly samohlásky, psalo se zleva doprava, bylo jednotné pro celou Indii, je pramenem všech pozdějších písem. Z něj se vyvinulo nágarí, tj. dnešní dévanágarí, které používá hindština, sanskrt, nepálština a maráthština.

Indie – články


Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů