Vyhledat zájezd na mapě

(stát Maháráštra)

Buddhistické jeskyně v Adžantě se datují do l. 200 př. Kr. až 650 po Kr. Po úpadku buddhismu v Indii byly zapomenuty, objevili je až Britové v r. 1819. Díky zapomnění se dochovala fresková výzdoba. Do skály kaňonu zde bylo vytesáno 29 jeskyní. Pět z nich jsou čaitji (buddhistické nebo džinistické chrámy – uvnitř bývá stúpa), ostatní jsou viháry (buddhistické kláštery). Jeskyně 8, 9, 10, 12 a 13 jsou nejstaršími jeskyněmi v Adžantě a pochází z doby raného buddhismu, ostatní jeskyně jsou z doby rozkvětu mahájánového buddhismu (kolem r. 500 po Kr.).

Jeskyně 1

Je jednou z pozdějších jeskyní. Jedná se o mahájánovou viháru. Z jeskyní v Adžantě je skoro nejbohatěji malovaná. Na malbách jsou výjevy z buddhistických džátak (příběhy z minulých životů Buddhy) a portréty významných bódhisattvů.

Jeskyně 4

Tato největší vihára v Adžantě je podepřena 28 pilíři. Ačkoli nikdy nebyla dokončena, jsou v ní pěkné sochy.

Jeskyně 10

Je nejstarší jeskyní v Adžantě, asi z roku 200 př. Kr. Tato čaitja je velice rozlehlá a byla jako první objevena Brity.

Jeskyně 16

V této viháře se nacházejí jedny z nejznámějších fresek v Adžantě. Nachází se zde freska nazývaná „umírající princezna“ Sundarí, žena Buddhova nevlastního bratra, která omdlela, když se dozvěděla, že její bratr se rozhodl stát se mnichem.

Indie – články


Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů