Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

(stát Maháráštra)

Buddhistické jeskyně v Adžantě se datují do l. 200 př. Kr. až 650 po Kr. Po úpadku buddhismu v Indii byly zapomenuty, objevili je až Britové v r. 1819. Díky zapomnění se dochovala fresková výzdoba. Do skály kaňonu zde bylo vytesáno 29 jeskyní. Pět z nich jsou čaitji (buddhistické nebo džinistické chrámy – uvnitř bývá stúpa), ostatní jsou viháry (buddhistické kláštery). Jeskyně 8, 9, 10, 12 a 13 jsou nejstaršími jeskyněmi v Adžantě a pochází z doby raného buddhismu, ostatní jeskyně jsou z doby rozkvětu mahájánového buddhismu (kolem r. 500 po Kr.).

Jeskyně 1

Je jednou z pozdějších jeskyní. Jedná se o mahájánovou viháru. Z jeskyní v Adžantě je skoro nejbohatěji malovaná. Na malbách jsou výjevy z buddhistických džátak (příběhy z minulých životů Buddhy) a portréty významných bódhisattvů.

Jeskyně 4

Tato největší vihára v Adžantě je podepřena 28 pilíři. Ačkoli nikdy nebyla dokončena, jsou v ní pěkné sochy.

Jeskyně 10

Je nejstarší jeskyní v Adžantě, asi z roku 200 př. Kr. Tato čaitja je velice rozlehlá a byla jako první objevena Brity.

Jeskyně 16

V této viháře se nacházejí jedny z nejznámějších fresek v Adžantě. Nachází se zde freska nazývaná „umírající princezna“ Sundarí, žena Buddhova nevlastního bratra, která omdlela, když se dozvěděla, že její bratr se rozhodl stát se mnichem.

Indie – články


 

Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Katalog 2017/18 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů