Vyhledat zájezd na mapě

(1 400 000 obyv., stát Uttarpradéš)

Stejně jako Dillí se rozkládá na břehu řeky Jamuny. Město mělo původně hinduistické základy, ale na významu nabylo r. 1505 za dillíského sultána Sikandara Lódího, kdy se stala hlavním městem dillíského sultanátu. R. 1565 mughalský císař Akbar nechal strhnout Sikanravu – malou pevnost – a na jejím místě vystavěl mohutnou pevnost. Ágra se stala hlavním městem říše a až na menší pauzy jím byla až do r. 1648, kdy Šáhdžahán přemístil hlavní město do nově postaveného Šáhdžahánábádu, dalšího Dillí, dnešního Starého Dillí.

Itimád-ud-daula

Na druhé straně řeky Jamuny mají hrobku rodiče Núr Džahán (Světlo paláce), manželky císaře Džahángíra. Hrobka stojí v zahradě typu čehárbágh, stejně jako zahrada u Tádž Mahalu. Byla dokončena r. 1628 a je též zdobena technikou pietra dura, která se stala oblíbenou v následujících obdobích mughalské říše.

Indie – články

Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů