Vyhledat zájezd na mapě

(20 000 obyv., stát Himáčalpradéš)

aneb „Malá Lhasa“, byla odedávna spojována s buddhismem. Už od 8. stol. po Kr. se v tomto horském regionu usazovali tibetští imigranti a zakládali zde buddhistické kláštery. V r. 1848 byla oblast připojena k britské Indii a o 4 roky později se Dharmšala stala administrativním centrem okresu Kangra. Pro své příznivé klimatické podmínky si rychle získala oblibu u Britů pracujících v Dillí a okolí. Stala se vyhledávaným horským střediskem a jejich útočištěm před letním horkem. Bylo tomu tak až do r. 1905, kdy oblast postihlo ničivé zemětřesení a Britové přesunuli své letní sídlo do Šimly, nynějšího hl. města státu Himáčalpradéš.

Když v r. 1959 Dalajlama opouštěl Tibet, tehdejší indický premiér J. Néhrú mu poskytl ochranu v Dharmšale. Od r. 1960 je město exilovým sídlem tibetské vlády a místem pobývání Tenzinga Gyatsa, 14. Dalajlamy.

Dharmšala je rozdělena do dvou části – Horní, tzv. McLeodgandž (1700 m n.m.) se sídlem Dalajlamy a Dolní (1240 m n.m.), kde je komerční centrum.

Cuglagkhang

Jinak známý jako hlavní chrám, je nejdůležitějším tibetským buddhistickým chrámem mimo území Tibetu. Svatostánek byl pojmenován podle lhaského chrámu ze 7. stol. Cuglagkhang byl jako jedna z prvních budov postaven krátce po příchodu Dalajlamy v r. 1959 a od počátku je jeho svatostánkem. Soukromá rezidence jeho Svatosti se nachází naproti chrámu. Chrámu dominují tři sochy – Šákjamuni, Avalókitéšvara a Padmasambhava.

Namgjalma stúpa

Tato buddhistická stúpa, která se nachází v centru McLeodgandže, byla postavena jako pomník Tibeťanům, kteří padli v boji za svobodný Tibet. Dnem i nocí stúpu obcházejí věřící roztáčejíce modlitební mlýnky.

Katedrála Sv. Jana

Tento anglikánský kostel byl postaven v r. 1852 v neogotickém stylu. Je místem odpočinku Lorda Elgina, britského místodržitele.

Indie – články


Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů