Palác v Léhu
Někdy přezdívaný též Malá Potála, pochází z 16. stol. a pne se nad městem na žulovém ostrohu – do 40. let 20. stol. zde sídlila ladácká královská rodina, od té doby palác značně zpustl.
Džámi masdžid
Největší ladácká mešita z druhé poloviny 17. stol.
Palác Šéj
V bývalém hlavním městě Ladákhu Šéj (15 kilometrů od Léhu) stojí na vyvýšenině dnes opuštěný královský palác. Jeho součástí je chrám s 12metrovou sochou Buddhy, údajně naplněnou drahokamy a kouzelnými amulety.
Klášter Tikse
Okouzlující tradiční stavba řádu Gelugpa z 15. stol. se vypíná na vysokém ostrohu, její bílé a okrové budovy jsou vidět už z dálky. Je stále fungujícím klášterem a v areálu najdeme jak 14 metrů vysokou sochu Buddhy, tak i obří thangky, které jsou rozvinovány pouze při slavnostních příležitostech. Z terasy můžete obdivovat typickou krajinu posetou bělavými kláštery a paláci.
Hemiš
Klášter 45 km JV od Léhu je populární především díky letním oslavám svátku Ce Ču, jednou za dvanáct let je při něm rozvinuta obří thangka zdobená perlami a drahými kameny. Na velkém nádvoří se konají taneční festivaly, součástí je malé muzeum se sbírkou thangk, masek a hudebních nástrojů.
Stok
Palác ve Stoku je sídlem bývalé královské rodiny, která přišla o vládu nad Ladákhem již v polovině 19. stol. Současná královna bez funkce palác v létě obývá. V jednom z křídel je velmi poutavé muzeum se sbírkou thangk zdobených drcenými drahokamy nebo tradičních tibetských čelenek s tyrkysem a lapisem lazuli.
Likir
Jedna z nejlépe udržovaných gomp v Ladákhu se zlacenou sochou Buddhy Majtréji.
Indie – články
- Co víte o indické kuchyni?
- Hólí, indický svátek barev
- Panda červená - ohnivá liška
- Chlebovník, jackfruit nebo durian?
- Indie: Khadžuráho, erotika tesaná do kamene
- Křesťanská Indie