Vyhledat zájezd na mapě

(30 000 obyv., stát Džammú a Kašmír, 3500 m n. m.)

Od 17. stol. je Léh oficiálním centrem Ladákhu, když sem byl přesunut královský dvůr z nedalekého Šéje. Až do 20. stol. prosperovalo díky poloze na obchodních cestách mezi severní Indií, střední Asií a Tibetem – bylo jedním z nejvýznamnějšího města na Hedvábné stezce. Kvůli napjatým vztahům s Čínou Léh ztratil svoje postavení a přístup turistům sem byl umožněn až v 70. letech 20. stol.

Palác v Léhu

Někdy přezdívaný též Malá Potála, pochází z 16. stol. a pne se nad městem na žulovém ostrohu – do 40. let 20. stol. zde sídlila ladácká královská rodina, od té doby palác značně zpustl.

Džámi masdžid

Největší ladácká mešita z druhé poloviny 17. stol.

Palác Šéj

V bývalém hlavním městě Ladákhu Šéj (15 kilometrů od Léhu) stojí na vyvýšenině dnes opuštěný královský palác. Jeho součástí je chrám s 12metrovou sochou Buddhy, údajně naplněnou drahokamy a kouzelnými amulety.

Klášter Tikse

Ladákh – klášter Tikse v údolí InduOkouzlující tradiční stavba řádu Gelugpa z 15. stol. se vypíná na vysokém ostrohu, její bílé a okrové budovy jsou vidět už z dálky. Je stále fungujícím klášterem a v areálu najdeme jak 14 metrů vysokou sochu Buddhy, tak i obří thangky, které jsou rozvinovány pouze při slavnostních příležitostech. Z terasy můžete obdivovat typickou krajinu posetou bělavými kláštery a paláci.

Hemiš

Klášter 45 km JV od Léhu je populární především díky letním oslavám svátku Ce Ču, jednou za dvanáct let je při něm rozvinuta obří thangka zdobená perlami a drahými kameny. Na velkém nádvoří se konají taneční festivaly, součástí je malé muzeum se sbírkou thangk, masek a hudebních nástrojů.

Stok

Palác ve Stoku je sídlem bývalé královské rodiny, která přišla o vládu nad Ladákhem již v polovině 19. stol. Současná královna bez funkce palác v létě obývá. V jednom z křídel je velmi poutavé muzeum se sbírkou thangk zdobených drcenými drahokamy nebo tradičních tibetských čelenek s tyrkysem a lapisem lazuli.

Likir

Jedna z nejlépe udržovaných gomp v Ladákhu se zlacenou sochou Buddhy Majtréji.

Indie – články


Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů