Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

(30 000 obyv., stát Džammú a Kašmír, 3500 m n. m.)

Od 17. stol. je Léh oficiálním centrem Ladákhu, když sem byl přesunut královský dvůr z nedalekého Šéje. Až do 20. stol. prosperovalo díky poloze na obchodních cestách mezi severní Indií, střední Asií a Tibetem – bylo jedním z nejvýznamnějšího města na Hedvábné stezce. Kvůli napjatým vztahům s Čínou Léh ztratil svoje postavení a přístup turistům sem byl umožněn až v 70. letech 20. stol.

 

Palác v Léhu

Někdy přezdívaný též Malá Potála, pochází z 16. stol. a pne se nad městem na žulovém ostrohu – do 40. let 20. stol. zde sídlila ladácká královská rodina, od té doby palác značně zpustl.

Džámi masdžid

Největší ladácká mešita z druhé poloviny 17. stol.

Palác Šéj

V bývalém hlavním městě Ladákhu Šéj (15 kilometrů od Léhu) stojí na vyvýšenině dnes opuštěný královský palác. Jeho součástí je chrám s 12metrovou sochou Buddhy, údajně naplněnou drahokamy a kouzelnými amulety.

Klášter Tikse

Ladakh, klášter Tikse v údolí InduOkouzlující tradiční stavba řádu Gelugpa z 15. stol. se vypíná na vysokém ostrohu, její bílé a okrové budovy jsou vidět už z dálky. Je stále fungujícím klášterem a v areálu najdeme jak 14 metrů vysokou sochu Buddhy, tak i obří thangky, které jsou rozvinovány pouze při slavnostních příležitostech. Z terasy můžete obdivovat typickou krajinu posetou bělavými kláštery a paláci.

Hemiš

Klášter 45 km JV od Léhu je populární především díky letním oslavám svátku Ce Ču, jednou za dvanáct let je při něm rozvinuta obří thangka zdobená perlami a drahými kameny. Na velkém nádvoří se konají taneční festivaly, součástí je malé muzeum se sbírkou thangk, masek a hudebních nástrojů.

Stok

Palác ve Stoku je sídlem bývalé královské rodiny, která přišla o vládu nad Ladákhem již v polovině 19. stol. Současná královna bez funkce palác v létě obývá. V jednom z křídel je velmi poutavé muzeum se sbírkou thangk zdobených drcenými drahokamy nebo tradičních tibetských čelenek s tyrkysem a lapisem lazuli.

Likir

Jedna z nejlépe udržovaných gomp v Ladákhu se zlacenou sochou Buddhy Majtréji.

Indie – články


 

Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Katalog 2017/18 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů