Vyhledat zájezd na mapě

(26 000 obyv., stát Karnátaka)

Vátapí, nyní zvané Bádámí, bylo hlavním městem říše Čálukjovců. Dynastie Čálukjovců byla významný jihoindický vládnoucí rod, který po několik staletí aspiroval na roli hegemona poloostrovní Indie. Čálukjovci byl rozvětvený rod, který vládl z Vátapí, jeho další větev vládla z města Véngí a vládcové obnovené čálukjovské říše vládli z města Kaljání. Původní rod Čálukjovců vládl ve 4.–8. stol. Tato dynastie podporovala šivaistické a višnuistické kulty a proslavila se stavbou mohutných chrámů, které jsou vybudovány ve zvláštním dakšinském stylu čálukjovské architektury.

Vátapí bylo založeno kolem r. 540 a hlavním městem zůstalo do r. 757, kdy čálukjovská říše podlehla rychle se rozpínající říše Ráštrakútovců z Malkhédy.

Skalní jeskynní chrámy v Bádámí

Bádámí proslavily čtyři jeskyně, v nichž jsou vytesány chrámy. První jeskyně je zasvěcena bohu Šivovi a byla vytesána asi v 6. stol. Je nejstarší v Bádámí. Šiva je v jeskyni zobrazen jako Natarádža, král tance, a Ardhaníšvara (zpola Šiva, zpola Párvatí). Ve středu jeskyně se nachází socha Šivova býka Nandina.

Další dvě jeskyně jsou zasvěceny bohu Višnuovi, zatímco poslední jeskyně není hinduistická, ale džinistická a je zasvěcena Ádináthovi, prvnímu džinistickému tírthankarovi. Byla vytesána v 7.–8. stol.

Agastjatírtha

Vodní nádrž, vedle které se nachází Bhútnáthův chrám a také malé archeologické muzeum.

Indie – články


Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů