Vyhledat zájezd na mapě

(14 500 000 obyv., stát Západní Bengálsko)

Třetí největší indické město, metropole Západního Bengálska, se rozkládá v deltě Gangy na řece Huglí. Kalkata je jedním z nejdůležitějších obchodních a kulturních středisekIndie. Byla založena Angličany teprve v r. 1690 účelným spojením tří vesnic – Kalikat, Sutanutí a Góbindapur, jež se proměnily na strategický přístav a jeden z výchozích bodů obchodu Východoindické společnosti. V l. 1773–1911 byla Kalkata sídlem britské koloniální správy, než byla administrativa přesunuta do vznikajícího Nového Dillí.

„Město městských paláců“, jak je Kalkata často nazývaná, je poseto množstvím koloniálních staveb vyznačujících se prvky gotiky, baroka, románského a indo-islámského slohu.

Památník královny Viktorie

Byl navržen architektem Sirem W. Emersonem po vzoru radnice v Belfastu a obohacen prvky mughalské architektury. Stavba památníku probíhala mezi l. 1906–1921 za dozoru architekta lorda Redasdalea.

Howrah Bridge

Oficiálním názvem Rabindra Sétu, podle slavného bengálského spisovatele Rabíndranátha Tagora (Thákura), je neodmyslitelným symbolem Kalkaty. Most byl postaven mezi l. 1937–1943, měří 705 m a každodenně poslouží překlenout vody Huglí 150 tisícům automobilů a více než 4 milionům chodců.

Katedrála St. Pau

Byla dokončena po osmi letech prací v r. 1847, vysvěcena pak r. 1874, kdy se stala i sídlem biskupa. Katedrála je postavena v gotickém stylu, zatímco chrámová okna v renezančním.

Chrám bohyně Kálí

Chrám zasvěcený krvelačné bohyni Kálí patří mezi 51 posvátných míst, tzv. šakti píth, jež se podle hinduistů vyznačují vysokou koncentrací energie.

Indie – články


Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů