Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

(490 000 obyv., stát Rádžasthán)

Město se rozkládá na břehu vodní nádrže Ana Ságar. Tato přehrada vznikla ve 12. stol., a na jejích březích se nachází park Daulat Bágh. V této zahradě je několik mramorových pavilonků, které nechal postavit Šáhdžahán v r. 1637.

Dargáh

Dargáh je obecně hrobka muslimského světce. Islám v Indii,  jakož i ve většině zemí islámského světa, existuje ve dvou zcela odlišných podobách – ortodoxní islám (sunna a šía) a tzv. lidový islám, správněji islámská mystika neboli súfismus. Pro něj je příznačné uctívání učitele (píra), většinou zakladatele islámského řádu (taríky).

V Indii existuje několik řádů, z nichž nejrozšířenější je řád čištíja. Jeho zakladatelem byl Muínuddín Čiští. Muínuddín je indickými muslimy uctíván a k jeho dargáhu (hrobce) se každoročně koná náboženská pouť, během tzv. urs, tj. výroční den úmrtí světce, které se účastní desetitisíce muslimů. Muínuddín přišel do Adžméru z Persie v r. 1192. Jeho hrobka byla postavena mughalským císařem Humájúnem a brána byla věnována nizámem z Haidarábádu. K dargáhu patří další stavby jako je vývařovna pro chudé, škola, ubytovna.

Arháí din ká džhonprá

Tento zvláštně znějící název znamená v hindštině „chatrč dvou a půl dne“. Tato mešita a medresa byla zkonstruována podle legendy během takto krátké doby. Původně se jednalo o sanskrtskou školu, ale po vpádu Muhammada z Ghóru r. 1198 byla přeměněna na mešitu.

Nasijan Mandir

Červený chrám je džinistický chrám postavený v 19. stol. V obrovské hale je nádherně zpodobněná džinistická mytologie.

Indie – články


 

Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Katalog 2017/18 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů