Chrámy v Khadžuráhu jsou uspořádány do tří skupin. Všechny byly postaveny mezi l. 950–1050. Proslavily se zpodobněním erotických výjevů na svých stěnách (mithuna – erotická scéna). Chrámy jsou typické svými věžemi, zvanými šikhara, vstupní brána se nazývá tórana, za ní je ardhamandapa a síň mandapa a vlastní svatyně s božstvem garbhagriha.
Západní skupina chrámů (mandirů)
Lakšmana Mandir - Byl zasvěcen bohu Višnuovi. Řadí se mezi nejstarší chrámy, byl postaven mezi lety 930–950. Je hojně zdobený postavami apsar (nebeských víl) a na jeho stěnách lze shlédnout erotické plastiky.
Varáha Mandir - Nachází se v něm socha Višnuova avatára Varáhy (kanec). Matangéšvara Mandir - Hlavním božstvem je Šiva, uctívaný v podobě 2,5metrového lingamu.
Mandarína Mahádév Mandir - Největší a nejzdobnější z chrámů z l. 1025–50 je vrcholem čandélského umění. Je na něm zpodobněno nejvíce erotických výjevů. Šikhara je vysoká 31 m.
Déví Džagadamba Mandir - Původně byl zasvěcen bohu Višnuovi, potom bohyni Párvatí a na konec bohyni Kálí, zvané také Džagadamba.
Čitragupta Mandir - Je výjimečný tím, že je zasvěcen bohu slunce Súrjovi. Jeho socha, jak jede na slunečním voze, je v centru chrámu.
Čausath Jóginí Mandir - Je asi nejstarší dochovaný, z r. 900, má 64 cel patřících jóginím, které doprovázejí černou bohyni Kálí.
Východní skupina chrámů
Sestává z džinistických chrámů.
Páršvanáth Mandir - Tento džinistický svatostánek je jeden z nejkrásněji zdobených chrámů v Khadžuráhu.
Zaujal vás tento článek? Přečtěte si více: Khadžuráho - kámásútra tesaná do kamene
Indie – články
- Co víte o indické kuchyni?
- Hólí, indický svátek barev
- Panda červená - ohnivá liška
- Chlebovník, jackfruit nebo durian?
- Indie: Khadžuráho, erotika tesaná do kamene
- Křesťanská Indie