Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

(20 000 obyv., stát Madhjapradéš)

Khadžuráho bylo hlavním městem Bundélkhandu (území kolem dnešního Džhánsí), v němž vládl rádžpútský klan Čandélů. Tento klan odvozoval svůj původ od měsíce (čánd – měsíc). Zakladatelem dynastie byl Nannuka, který vládl v první čtvrtině 9. stol. jako vazal dynastie Pratihárů. Koncem 10. stol. panovník Jašóvarman skoncoval s cizí nadvládou a rozšířil území svého panství až po jižní břehy řeky Jamuny. On a jeho nástupce Dhanga se proslavili jako velcí stavebníci. Jen v hlavním městě Khadžuráhu postavili 85 chrámů, jichž se do dnešní doby zachovalo 25. Kvůli muslimským vpádům afghánského válečníka Mahmúda z Ghazny přesunuli Čandélové hlavní město do pevnosti Káliňdžar. Khadžuráho zůstalo pouze náboženským centrem. Chrámy se zde stavěly do 12. stol. Poslední čandélský panovník zemřel r. 1315 a říše byla pohlcena dillíským sultanátem.

Chrámy v Khadžuráhu jsou uspořádány do tří skupin. Všechny byly postaveny mezi l. 950–1050. Proslavily se zpodobněním erotických výjevů na svých stěnách (mithuna – erotická scéna). Chrámy jsou typické svými věžemi, zvanými šikhara, vstupní brána se nazývá tórana, za ní je ardhamandapa a síň mandapa a vlastní svatyně s božstvem garbhagriha.

Západní skupina chrámů (mandirů)

Lakšmana Mandir - Byl zasvěcen bohu Višnuovi. Řadí se mezi nejstarší chrámy, byl postaven mezi lety 930–950. Je hojně zdobený postavami apsar (nebeských víl) a na jeho stěnách lze shlédnout erotické plastiky.

Varáha Mandir - Nachází se v něm socha Višnuova avatára Varáhy (kanec). Matangéšvara Mandir - Hlavním božstvem je Šiva, uctívaný v podobě 2,5metrového lingamu.

Mandarína Mahádév Mandir - Největší a nejzdobnější z chrámů z l. 1025–50 je vrcholem čandélského umění. Je na něm zpodobněno nejvíce erotických výjevů. Šikhara je vysoká 31 m.

Déví Džagadamba Mandir - Původně byl zasvěcen bohu Višnuovi, potom bohyni Párvatí a na konec bohyni Kálí, zvané také Džagadamba.

Čitragupta Mandir - Je výjimečný tím, že je zasvěcen bohu slunce Súrjovi. Jeho socha, jak jede na slunečním voze, je v centru chrámu.

Čausath Jóginí Mandir - Je asi nejstarší dochovaný, z r. 900, má 64 cel patřících jóginím, které doprovázejí černou bohyni Kálí.

Východní skupina chrámů

Sestává z džinistických chrámů.

Páršvanáth Mandir - Tento džinistický svatostánek je jeden z nejkrásněji zdobených chrámů v Khadžuráhu.

 

Zaujal vás tento článek? Přečtěte si více: Khadžuráho - kámásútra tesaná do kamene

 

Indie – články


 

Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Katalog 2017/18 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů