Vyhledat zájezd na mapě

(20 000 obyv., stát Madhjapradéš)

Khadžuráho bylo hlavním městem Bundélkhandu (území kolem dnešního Džhánsí), v němž vládl rádžpútský klan Čandélů. Tento klan odvozoval svůj původ od měsíce (čánd – měsíc). Zakladatelem dynastie byl Nannuka, který vládl v první čtvrtině 9. stol. jako vazal dynastie Pratihárů. Koncem 10. stol. panovník Jašóvarman skoncoval s cizí nadvládou a rozšířil území svého panství až po jižní břehy řeky Jamuny. On a jeho nástupce Dhanga se proslavili jako velcí stavebníci. Jen v hlavním městě Khadžuráhu postavili 85 chrámů, jichž se do dnešní doby zachovalo 25. Kvůli muslimským vpádům afghánského válečníka Mahmúda z Ghazny přesunuli Čandélové hlavní město do pevnosti Káliňdžar. Khadžuráho zůstalo pouze náboženským centrem. Chrámy se zde stavěly do 12. stol. Poslední čandélský panovník zemřel r. 1315 a říše byla pohlcena dillíským sultanátem.

Chrámy v Khadžuráhu jsou uspořádány do tří skupin. Všechny byly postaveny mezi l. 950–1050. Proslavily se zpodobněním erotických výjevů na svých stěnách (mithuna – erotická scéna). Chrámy jsou typické svými věžemi, zvanými šikhara, vstupní brána se nazývá tórana, za ní je ardhamandapa a síň mandapa a vlastní svatyně s božstvem garbhagriha.

Západní skupina chrámů (mandirů)

Lakšmana Mandir - Byl zasvěcen bohu Višnuovi. Řadí se mezi nejstarší chrámy, byl postaven mezi lety 930–950. Je hojně zdobený postavami apsar (nebeských víl) a na jeho stěnách lze shlédnout erotické plastiky.

Varáha Mandir - Nachází se v něm socha Višnuova avatára Varáhy (kanec). Matangéšvara Mandir - Hlavním božstvem je Šiva, uctívaný v podobě 2,5metrového lingamu.

Mandarína Mahádév Mandir - Největší a nejzdobnější z chrámů z l. 1025–50 je vrcholem čandélského umění. Je na něm zpodobněno nejvíce erotických výjevů. Šikhara je vysoká 31 m.

Déví Džagadamba Mandir - Původně byl zasvěcen bohu Višnuovi, potom bohyni Párvatí a na konec bohyni Kálí, zvané také Džagadamba.

Čitragupta Mandir - Je výjimečný tím, že je zasvěcen bohu slunce Súrjovi. Jeho socha, jak jede na slunečním voze, je v centru chrámu.

Čausath Jóginí Mandir - Je asi nejstarší dochovaný, z r. 900, má 64 cel patřících jóginím, které doprovázejí černou bohyni Kálí.

Východní skupina chrámů

Sestává z džinistických chrámů.

Páršvanáth Mandir - Tento džinistický svatostánek je jeden z nejkrásněji zdobených chrámů v Khadžuráhu.

Zaujal vás tento článek? Přečtěte si více: Khadžuráho - kámásútra tesaná do kamene

Indie – články


Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů