Vyhledat zájezd na mapě

(7000 obyv., stát Madhjapradéš)

Stúpa v Sánčí

Kamenný plot kolem stúpy je bohatě zdoben výjevy z buddhistických legend, stavba plotu je pokryta výjevy ze života Buddhy, ale nikde není vyobrazení Buddhy samotného. Zvláštností je, že i ve scénách z Buddhova života jeho podoba chybí, scéna je koncipována tak, jakoby byl Buddha přítomen, či je naznačen jen symbolem (otisk nohy). Možné vysvětlení – třeba nebylo zvykem takovéto osobnosti zobrazovat, i když v této době byl Buddha pokládán pouze za člověka (ke zbožštění Buddhy došlo až za vlády dynastie Kušánů). Nikdy však neexistoval zákaz Buddhu zobrazovat.

Stúpa je hrobka ostatků významných buddhistických světců a především Buddhy. Její původ je starší než buddhismus, snad jde o způsob pohřbívání používaný již ve védské době. Původně jde o nízké okrouhlé hromady hlíny ohraničené kameny. Pozdější stúpy jsou kupolovité stavby z cihel či kamene, které bývají obehnány kamenným „plotem“ – hrazení svou konstrukcí připomíná napodobeninu plotu ze dřeva. V buddhismu dostala funkci uctívání, Buddha dává instrukce, aby stúpa byla postavena na křižovatce. Nebyla jen schránkou na ostatky, mohla být postavena na místě nějak významném pro život Buddhy nebo pro historii buddhismu.

Indie – články


Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů