Vyhledat zájezd na mapě

(1 100 000 obyv., stát Paňdžáb)

Město je úzce spjato s historií sikhů. Bylo založeno čtvrtým guru Rámdásem. Amritsar v překladu znamená Jezero nesmrtelného nektaru. Největší stavební rozvoj město zaznamenalo v 17.–18. stol.

Zlatý chrám

Zlatý chrám, který se zlatě zrcadlí v Amritasaróvaru neboli Nektarovém jezeře, je nejposvátnějším místem sikhské komunity. Základní kámen položil muslimský mystik z Láhauru jménem Miján Mír v r. 1588, stavba byla dokončena v r. 1601.

Svatyně (gurudvára) se záměrně odlišuje od hinduistických a muslimských svatostánků v důležitých stavebních i symbolických prvcích. Zatímco hinduistické mandiry i muslimské mešity byly stavěny na podložích, gurudvára byla naopak vybudována v mírné proláklině naplněné vodou, takže věřící museli v duchu pokory sestupovat dolů. Dále dostala čtvery dveře místo jedněch, aby se ukázalo, že je otevřena všem čtyřem kastovním skupinám hinduismu. Uvnitř stavby není ústředním bodem obraz Višnua, Šivy či jiného hinduistického boha, nýbrž svatá kniha.

Džalliánvála Bágh

Náměstí, jež vstoupilo do dějin jako místo amritsarského masakru. V r. 1919 zde bylo britskými vojáky postříleno v průběhu několika minut na 1000 neozbrojených Indů, již se na náměstí shromáždili na protest proti britské nadvládě.

Indie – články


Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů