Zlatý chrám
Zlatý chrám, který se zlatě zrcadlí v Amritasaróvaru neboli Nektarovém jezeře, je nejposvátnějším místem sikhské komunity. Základní kámen položil muslimský mystik z Láhauru jménem Miján Mír v r. 1588, stavba byla dokončena v r. 1601.
Svatyně (gurudvára) se záměrně odlišuje od hinduistických a muslimských svatostánků v důležitých stavebních i symbolických prvcích. Zatímco hinduistické mandiry i muslimské mešity byly stavěny na podložích, gurudvára byla naopak vybudována v mírné proláklině naplněné vodou, takže věřící museli v duchu pokory sestupovat dolů. Dále dostala čtvery dveře místo jedněch, aby se ukázalo, že je otevřena všem čtyřem kastovním skupinám hinduismu. Uvnitř stavby není ústředním bodem obraz Višnua, Šivy či jiného hinduistického boha, nýbrž svatá kniha.
Džalliánvála Bágh
Náměstí, jež vstoupilo do dějin jako místo amritsarského masakru. V r. 1919 zde bylo britskými vojáky postříleno v průběhu několika minut na 1000 neozbrojených Indů, již se na náměstí shromáždili na protest proti britské nadvládě.
Indie – články
- Co víte o indické kuchyni?
- Hólí, indický svátek barev
- Panda červená - ohnivá liška
- Chlebovník, jackfruit nebo durian?
- Indie: Khadžuráho, erotika tesaná do kamene
- Křesťanská Indie