Vyhledat zájezd na mapě

(9000 obyv., stát Madhjapradéš)

„Město radovánek“ bývalo po 200 let hlavním městem málvského sultanátu. Málva je náhorní plošina ve střední Indii s mírným a příjemným klimatem, porostlá hustými lesy. Zde sultanát nezávislý na dillíském sultanátu založil po Tímúrově vpádu (1398) tughlakovský guvernér Dilávar Chán Ghórí (1401–05). Po jeho smrti nastoupil Hóšang Chán, který boji s Gudžarátem rozšířil území. Největšího územního rozmachu a kulturního rozkvětu dosáhla Málva za Mahmúda Šáha Chaldžího (1436–69). Panovník byl však nábožensky nesnášenlivý a došlo k rozkolu s hinduistickým obyvatelstvem. R. 1519 Rána Sanga, vládce Méváru, porazil málvského vládce a z této porážky se Málva už nevzpamatovala. R. 1531 bylo hlavní město Mándu dobyto gudžarátským sultánem. Svrchovanosti Mándu učinil konec mughalský císař Akbar, protože mu stálo v cestě při postupu na jih. Poslední vládce Mándu Báz Bahádur se mu postavil na odpor a v bitvě u Sárangpuru byl zabit.

Do pevnosti se vchází Álamgírovou branou (11 m vysoký portál), druhá je Metařská brána a poslední Dillíská brána.

Džámi Masdžid

Páteční mešita byla postavena v r. 1454 a je považována za největší a nejhezčí stavbu v afghánském architektonickém stylu v Indii.

Hóšhangova hrobka

Nachází se za mešitou a byla postavena pro sultána Hóšhanga, který zemřel r. 1435. Je nejstarší indickou hrobkou, kde bylo použito mramoru. Je na ní patrný hinduistický vliv.

Džaház Mahal

„Lodní zámek“ byl určen pro harémové dámy. Pevnost vždy trpěla nedostatkem vody. Za monzunu se naplnily nádrže, ze kterých se voda čerpala do kanálků v paláci. Pitná voda se brala ze třech studní.

Hindóla Mahal

„Palác houpačka“ budí dojem, že jeho zdi jsou nakloněné, odtud jeho název.

Čampa Baórí

„Čampová studna“ dávala pitnou vodu a poskytovala stín a chladný vzduch v horkém období.

Palác Báz Bahádura

Palác posledního nezávislého vládce Mándu. Byl postavený kolem r. 1509.

Pavilonek Rúpmatí

Od pavilonku je výhled na planiny pod náhorní planinou Málvy. Váže se k němu legenda o krásné zpěvačce Rúpmatí a lásce Báz Bahádura k ní.

Indie – články


Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů