Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

(5 500 000 obyv., stát Ándhrapradéš)

Haidarábád je hlavním městem svazového státu Ándhrapradéš. V 16. stol. přemístila dynastie Kutubšáhů z Gólkóndy své hlavní město do nově založeného Haidarábádu. V r. 1687 bylo dobyto mughalským císařem Aurangzébem. Další vládci Haidarábádu byli místodržící, kteří byli jmenováni mughalským vládcem z Dillí. R. 1724 mughalský místodržící nizám Asaf Džán vypověděl poslušnost a prohlásil Haidarábád samostatným státem. Dynastie nizámů z Haidarábádu byla muslimská a dodnes se v této části jižní Indie udržela muslimská tradice. Po vzniku nezávislé Indie v r. 1947 se haidarábádský nizám Osman Alí Chán rozhodl pro připojení svého území k Pákistánu. To Indie nepřipustila a Haidarábád byl vojensky obsazen.

Čármínár

„Čtyři věže“ byly postaveny Muhammadem Kulí Kutubšáhem r. 1591 na připomínku ukončení smrtelné epidemie moru. Čármínár je 56 m vysoký a 30 m široký. V jeho druhém patře se nachází malinká mešita pro 45 věřících a je nejstarší mešitou v Haidarábádu.

Mekka Masdžid

S Čármínárem sousedí mešita, která patří k největším mešitám na světě. Vejde se do ní asi 10 000 věřících. Začal ji v r. 1614 stavět Muhammad Kulí Kutubšáh a v době Aurangzébova vpádu ještě nebyla dostavěna. O několika cihlách nad vstupní branou se věří, že jsou vyrobeny z hlíny z Mekky, odtud nese mešita tento název.

Birla Mandir

Tento moderní hinduistický chrám byl postaven v r. 1976. Je zasvěcen bohu Vénkatéšvarovi. Od chrámu je hezká vyhlídka na město.

Socha Buddhy

Je jednou z největších na světě. Je 17,5 m vysoká a byla dokončena v r. 1990. Byla umístěna na hrázi nádrže Hussein Ságar, ale pak se zřítila do jezera. O dva roky později byla vyzvednuta a je nyní na podstavci v jezeře.

Indie – články


 

Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Katalog 2017/18 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů