Vyhledat zájezd na mapě

(5 500 000 obyv., stát Ándhrapradéš)

Haidarábád je hlavním městem svazového státu Ándhrapradéš. V 16. stol. přemístila dynastie Kutubšáhů z Gólkóndy své hlavní město do nově založeného Haidarábádu. V r. 1687 bylo dobyto mughalským císařem Aurangzébem. Další vládci Haidarábádu byli místodržící, kteří byli jmenováni mughalským vládcem z Dillí. R. 1724 mughalský místodržící nizám Asaf Džán vypověděl poslušnost a prohlásil Haidarábád samostatným státem. Dynastie nizámů z Haidarábádu byla muslimská a dodnes se v této části jižní Indie udržela muslimská tradice. Po vzniku nezávislé Indie v r. 1947 se haidarábádský nizám Osman Alí Chán rozhodl pro připojení svého území k Pákistánu. To Indie nepřipustila a Haidarábád byl vojensky obsazen.

Čármínár

„Čtyři věže“ byly postaveny Muhammadem Kulí Kutubšáhem r. 1591 na připomínku ukončení smrtelné epidemie moru. Čármínár je 56 m vysoký a 30 m široký. V jeho druhém patře se nachází malinká mešita pro 45 věřících a je nejstarší mešitou v Haidarábádu.

Mekka Masdžid

S Čármínárem sousedí mešita, která patří k největším mešitám na světě. Vejde se do ní asi 10 000 věřících. Začal ji v r. 1614 stavět Muhammad Kulí Kutubšáh a v době Aurangzébova vpádu ještě nebyla dostavěna. O několika cihlách nad vstupní branou se věří, že jsou vyrobeny z hlíny z Mekky, odtud nese mešita tento název.

Birla Mandir

Tento moderní hinduistický chrám byl postaven v r. 1976. Je zasvěcen bohu Vénkatéšvarovi. Od chrámu je hezká vyhlídka na město.

Socha Buddhy

Je jednou z největších na světě. Je 17,5 m vysoká a byla dokončena v r. 1990. Byla umístěna na hrázi nádrže Hussein Ságar, ale pak se zřítila do jezera. O dva roky později byla vyzvednuta a je nyní na podstavci v jezeře.

Indie – články


Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů