Vyhledat zájezd na mapě

(30 000 obyv., stát Uttarpradéš)

„Město vítězství“ bylo na krátký čas hlavním městem mughalské říše, tj. v l. 1570–86. Nechal jej vystavět císař Akbar na místě, kde mu muslimský světec Salím Čiští předpověděl narození syna, korunního prince Salíma a budoucího císaře Džahángíra. Město však bylo záhy opuštěno zřejmě pro nedostatek vodyÁgra nadále zůstala sídelním městem mughalského vládce.

Džámi Masdžid

Fatéhpur Síkrí - mešita DžammáVelká mešita, kde se koná páteční modlitba. Vchází se do ní branou, která se jmenuje Buland Darvázá – „Vysoká brána“, na níž je krásný kaligrafický nápis, který hlásá: „Svět je most, překroč jej, ale nestav na něm dům. Kdo doufá hodinu, může doufat věčnost.“ Brána je vysoká 54 m. Na nádvoří mešity je dargáh, tj. hrobka muslimského světce Salíma Čištího. Právě tento světec předpověděl vládci Akbarovi narození syna.

Džódhbáí Mahal

Tento palác se jmenuje podle manželky císaře Džahángíra. Je zde umně zkombinována hinduistická a muslimská architektura.

Pánč Mahal

Tento pětiposchoďový palác sloužil pravděpodobně dámám od dvora.

Ánkh Mičholí

„Schovávaná“ – císař se zde pravděpodobně bavil hrou na schovávanou se svým harémem. Jiný výklad udává, že budova sloužila jako úschovna dokumentů.

Díván-e Chás

„Sál soukromých slyšení“ je poměrně malý. Sloupy nesou trůn a ze čtyř stran vedou mosty k trůnu. Akbar sedával uprostřed a jeho ministři v rozích.

Díván-e Ám

„Sál veřejných slyšení“ se skládá z otevřeného dvora obklopeného chodbou. Vedle sálu je dvůr zařízený jako obrovská šachovnice, kde prý Akbar hrával šachy.

Indie – články


Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů