Vyhledat zájezd na mapě

(400 000 obyv., stát Rádžasthán)

Udajpur je znám jako „město jezer“, též je často nazýván „Benátkami východu“. Byl hlavním městem rádžpútského království Mévár, který ovládali Ranóvatové z klanu Sisódijů, a to až do r. 1947, kdy se panství integrovalo do nově vzniklého státu Rádžasthán. Za zakladatele města je považován rána Udaj Singh, jenž v r. 1568 přenesl své sídlo z nehostinného Čittauru do úrodnější oblasti Arávalského hřebene.

Městský palác

Sídlo někdejších mahárádžů se tyčí nad jezerem Pičóla. Jeho výstavbu inicioval Udaj Singh v polovině 16. stol. S pozdějšími vladaři docházelo k jeho mnohým úpravám a stavebním dodatkům, nicméně palác si zachoval svůj původní charakter. Vstup do komplexu několika budov tvoří tzv. Sloní brána, následovaná branou Velkou a Trojitou. Převážnou část paláce tvoří muzeum rozdělené do několika exhibicí, z nichž je nejvýznamnější expozice královských nosítek a zbraní. Nejpozoruhodnějším objektem komplexu paláce je Paví náměstí – prostranství uvnitř paláce s bohatou mozaikovou výzdobou.

Jezero Pičóla

Jezero odvozuje svůj název od někdejší vesnice rozkládající se na jeho březích. V době monzunů dosahuje délky 4 km a šířky 3 km. Z jezera vystupují dva ostrovy, na nichž byly vystavěny dva paláce – Džagnivás a Džagmandir.

Jezero Fatéh Ságar

Umělé jezero vybudované mahárádžou Džaj Singhem v druhé polvině 17. stol. Uprostřed jezera se nachází oblíbené výletní místo – zahradní ostrůvek Néhrúův park.

Sahélijón kí bárí

Tzv. „zahrady družek“ nechal vystavět pro dámy blízké dvoru místní vládce Sangram Singh v polovině 18. stol. Prostředí ornamentálních zahrad je vyhledávaným místem natáčení bollywoodských filmových tvůrců.

Šilpgrám

Etnografické muzeum ve volné přírodě prezentující na 26 stavbách různorodost lidové architektury západních oblastí Indie.

Indie – články


Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů