Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

(60 000 obyv., stát Rádžasthán)

„Zlaté město“, tak bývá přezdíváno podle zlatavého odstínu pískovce, z něhož je vystavěna obrovská pevnost, která vévodí starému městu. Džajsalmér leží v poušti Thár na bývalých karavanních cestách. Býval centrem obchodu v západním Rádžasthánu. Přesun obchodu na pobřeží, do velkých přístavů jako Mumbaí (Bombaj), znamenal úpadek obchodního města Džajsalméru.

Džajsalmérská pevnost

Džajsalmérská pevnostPevnost byla založena rádžpútským předákem Džajsalem v r. 1156. Další vládcové ji dostavovali a zesílili její opevnění. Pevnost zabírá celý 80 m vysoký pahorek Trikúta. Dodnes lidé žijí v domcích za hradbami pevnosti. Rozlehlý palác bývalých mahárádžů je dnes přeměněn na muzeum a část je přístupná pro veřejnost.

 Džinistické chrámy - v pevnosti se nalézá sedm nádherně zdobených džinistických chrámů, postavených ve 12.–15. stol., kdy místní vládcové byli příznivě nakloněni džinismu. Většina není otevřena pro příslušníky jiného náboženství než džinismu.

Lakšmínáthův chrám - hinduistický chrám se nalézá v centru pevnosti a není tak zdobený jako džinistické chrámy, ale je pěkně malovaný.

Havélí

Džajsalmér - Tilón kí pólJsou nádherně zdobené domy bohatých obchodníků z Džajsalméru. Jsou postaveny z pískovce, jako ostatní stavby starého města a pevnost.

Patvón kí havélí – nechalo postavit v l. 1800–60 pět džinistických bratrů, úspěšných obchodníků se šperky a vzácnými látkami.

Salím Singh kí havélí – tento dům byl postaven asi před 300 lety Salímem Singhem, ministrem džajsalmérského mahárádži. Má nádherně vytesávané konzoly ve tvaru pávů.

Nathmal kí havélí – tento dům z 19. stol. byl sídlem ministerského předsedy.

 

Gádi Ságar

Nádrž, která se nalézá na jižní straně městských hradeb, je obestavěná mnoha malými chrámky a svatyňkami.

Indie – články


 

Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Katalog 2017/18 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů