Vyhledat zájezd na mapě

(60 000 obyv., stát Rádžasthán)

„Zlaté město“, tak bývá přezdíváno podle zlatavého odstínu pískovce, z něhož je vystavěna obrovská pevnost, která vévodí starému městu. Džajsalmér leží v poušti Thár na bývalých karavanních cestách. Býval centrem obchodu v západním Rádžasthánu. Přesun obchodu na pobřeží, do velkých přístavů jako Mumbaí (Bombaj), znamenal úpadek obchodního města Džajsalméru.

Džajsalmérská pevnost

Džajsalmérská pevnostPevnost byla založena rádžpútským předákem Džajsalem v r. 1156. Další vládcové ji dostavovali a zesílili její opevnění. Pevnost zabírá celý 80 m vysoký pahorek Trikúta. Dodnes lidé žijí v domcích za hradbami pevnosti. Rozlehlý palác bývalých mahárádžů je dnes přeměněn na muzeum a část je přístupná pro veřejnost.

Džinistické chrámy - v pevnosti se nalézá sedm nádherně zdobených džinistických chrámů, postavených ve 12.–15. stol., kdy místní vládcové byli příznivě nakloněni džinismu. Většina není otevřena pro příslušníky jiného náboženství než džinismu.

Lakšmínáthův chrám - hinduistický chrám se nalézá v centru pevnosti a není tak zdobený jako džinistické chrámy, ale je pěkně malovaný.

Havélí

Džajsalmér - Tilón kí pólJsou nádherně zdobené domy bohatých obchodníků z Džajsalméru. Jsou postaveny z pískovce, jako ostatní stavby starého města a pevnost.

Patvón kí havélí – nechalo postavit v l. 1800–60 pět džinistických bratrů, úspěšných obchodníků se šperky a vzácnými látkami.

Salím Singh kí havélí – tento dům byl postaven asi před 300 lety Salímem Singhem, ministrem džajsalmérského mahárádži. Má nádherně vytesávané konzoly ve tvaru pávů.

Nathmal kí havélí – tento dům z 19. stol. byl sídlem ministerského předsedy.

Gádi Ságar

Nádrž, která se nalézá na jižní straně městských hradeb, je obestavěná mnoha malými chrámky a svatyňkami.

Indie – články


Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů