Džajsalmérská pevnost
Pevnost byla založena rádžpútským předákem Džajsalem v r. 1156. Další vládcové ji dostavovali a zesílili její opevnění. Pevnost zabírá celý 80 m vysoký pahorek Trikúta. Dodnes lidé žijí v domcích za hradbami pevnosti. Rozlehlý palác bývalých mahárádžů je dnes přeměněn na muzeum a část je přístupná pro veřejnost.
Džinistické chrámy - v pevnosti se nalézá sedm nádherně zdobených džinistických chrámů, postavených ve 12.–15. stol., kdy místní vládcové byli příznivě nakloněni džinismu. Většina není otevřena pro příslušníky jiného náboženství než džinismu.
Lakšmínáthův chrám - hinduistický chrám se nalézá v centru pevnosti a není tak zdobený jako džinistické chrámy, ale je pěkně malovaný.
Havélí
Jsou nádherně zdobené domy bohatých obchodníků z Džajsalméru. Jsou postaveny z pískovce, jako ostatní stavby starého města a pevnost.
Patvón kí havélí – nechalo postavit v l. 1800–60 pět džinistických bratrů, úspěšných obchodníků se šperky a vzácnými látkami.
Salím Singh kí havélí – tento dům byl postaven asi před 300 lety Salímem Singhem, ministrem džajsalmérského mahárádži. Má nádherně vytesávané konzoly ve tvaru pávů.
Nathmal kí havélí – tento dům z 19. stol. byl sídlem ministerského předsedy.
Gádi Ságar
Nádrž, která se nalézá na jižní straně městských hradeb, je obestavěná mnoha malými chrámky a svatyňkami.
Indie – články
- Co víte o indické kuchyni?
- Hólí, indický svátek barev
- Panda červená - ohnivá liška
- Chlebovník, jackfruit nebo durian?
- Indie: Khadžuráho, erotika tesaná do kamene
- Křesťanská Indie