Vyhledat zájezd na mapě

(1 200 000 obyv., stát Uttarpradéš)

„Šivovo město“ bylo osídleno už v době starověku, někdy kolem r. 1400 př. Kr. Jeho původní jméno je Káší, pak Váránasí (nalézá se mezi řekou Váraná a Assí), Britové zkomolili jeho jméno na Benáres. Město se rozkládá na západním břehu Gangy. Druhý břeh je neosídlený, protože byl prokletý a nehodí se k obývání. Hodně z jeho hinduistických chrámů bylo zničeno v době muslimského vpádu.

Váránásí - mumraj na ghátechTypické pro město jsou gháty, což jsou schody do vody. Gháty jsou koupací, pradlácké i spalovací. Do města se nepřichází jenom žít, ale i umírat. Kdo zemře ve Váránasí, dostane se mu očištění od hříchů. Mrtví jsou spalováni na dvou ghátech – Manikarnika a Hariščandra. Nejpopulárnější je Dasašvamédha ghát, který se jmenuje po staroindické oběti koně – ašvamédha. Dasašvamédh značí 10 obětí koně.

Višvanáth Mandir

Chrám je zasvěcen bohu Višvanáthovi, Višnuovi v podobě „Pána světa“. Byl zbořen muslimy a na jeho místě byla vystavena mešita. Chrám byl obnoven r. 1776 vládkyní Ahaljou Báí z Indauru. Na jeho věžích je kolem 800 kg zlata. Nehinduistům je nepřístupný.

Tulsí Mánas Mandir

Chrám postavený v r. 1964. Jeho stěny jsou popsané příběhy z hindské verze Rámájany, jež se jmenuje Rámčaritmánas – „Jezero činů Rámových“.

Indie – články


Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů