Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

(1 200 000 obyv., stát Uttarpradéš)

„Šivovo město“ bylo osídleno už v době starověku, někdy kolem r. 1400 př. Kr. Jeho původní jméno je Káší, pak Váránasí (nalézá se mezi řekou Váraná a Assí), Britové zkomolili jeho jméno na Benáres. Město se rozkládá na západním břehu Gangy. Druhý břeh je neosídlený, protože byl prokletý a nehodí se k obývání. Hodně z jeho hinduistických chrámů bylo zničeno v době muslimského vpádu.

Váránásí - mumraj na ghátechTypické pro město jsou gháty, což jsou schody do vody. Gháty jsou koupací, pradlácké i spalovací. Do města se nepřichází jenom žít, ale i umírat. Kdo zemře ve Váránasí, dostane se mu očištění od hříchů. Mrtví jsou spalováni na dvou ghátech – Manikarnika a Hariščandra. Nejpopulárnější je Dasašvamédha ghát, který se jmenuje po staroindické oběti koně – ašvamédha. Dasašvamédh značí 10 obětí koně.

 

Višvanáth Mandir

Chrám je zasvěcen bohu Višvanáthovi, Višnuovi v podobě „Pána světa“. Byl zbořen muslimy a na jeho místě byla vystavena mešita. Chrám byl obnoven r. 1776 vládkyní Ahaljou Báí z Indauru. Na jeho věžích je kolem 800 kg zlata. Nehinduistům je nepřístupný.

Tulsí Mánas Mandir

Chrám postavený v r. 1964. Jeho stěny jsou popsané příběhy z hindské verze Rámájany, jež se jmenuje Rámčaritmánas – „Jezero činů Rámových“.

Indie – články


 

Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Katalog 2017/18 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů