Vyhledat zájezd na mapě

Náboženství zjevené asi v 6. století proroku Zarathuštrovi. Zakládá se na dualismu dobra a zla, které od počátku světa až do jeho konce spolu bojují. Člověk má svobodu volby se rozhodnout, na kterou stranu se přikloní, na stranu dobra nebo zla. Dobrá volba je dobré smýšlení, mluvení a konání. Hlavními požadavky na člověka jsou čistota duše a těla, péče o zvířata, činorodý a pravdivý život. 

Nejvyšším bohem je Ahura Mazda – stvořitel přírody, svatého řádu a všeho dění v přírodě. Stvořil i své duchovní pomocníky – ahury (největší duchy). Vyznačuje se duchovní moudrostí. Nelze jej oklamat, vidí veškeré dění. Bude soudcem na konci věků, stane je konečným vítězem. 

Ahurové byli stvořeni Ahurou Mazdou, jsou zosobněnými idejemi (např. Duch dobré mysli) žijí v ráji. Proti ahurům a jejich světu stojí zloduch Ahriman se svými idejemi, jako jsou Zuřivost, Ukrutnost, Násilí. Jeho spojenci jsou dévové. Peklo se nazývá domem lži. Dobro a zlo spolu neustále zápasí o lidstvo. Stoupencům dobra se dostane ráje, stoupencům zla trest pekla. Poslední soud skončí vítězstvím dobra. 

Zoroastrovci mají svou posvátnou knihu Avestu. Je to sbírka výroků nebeských bytostí, která byla předána proroku Zarathuštrovi. Vyznavači tohoto náboženství se nazývají pársové, někdy se jim nesprávně říká „uctívači ohně“.

Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů