Vyhledat zájezd na mapě

Stavbu zahájil r. 1565 Akbar a jeho nástupci ve stavbě pokračovali. Původně měla spíše vojenskou funkci, později začala plnit i funkci paláce. Uvnitř 21 m vysokých zdí, které mají obvod 2,5 km, se nachází celá řada staveb. Vstupuje se Amar Singhovou branou, která je napodobeninou vstupní brány v pevnosti Gválijar.

Díván-e Ám – „sál veřejných slyšení“, pa­tří k pozdější fázi výstavby pevnosti v době Šáhdžahánově. Tato stavba nahradila původní dřevěný sál. Tady vládce přijímal oficiální návštěvy, aby naslouchal prosebníkům.

Džahángírí Mahal – r. 1570 postavený Akbarem jako palác pro ženy.

Motí Masdžid – „Perlová mešita“ – malá mešita dokončená r. 1650, perla z bílého mramoru.

Díván-e Chás – „sál soukromých slyšení“ – postavil jej také Šáhdžahán v l. 1636–39. Tady se císař setkával s hodnostáři a zahraničními vyslanci. Sál se skládá ze dvou místností, které jsou spojeny oblouky. Zde stával pověstný Paví trůn, dříve než ho Aurangzéb odvezl do Dillí.

Mussaman Burdž – „Oktagonální věž“ v níž byl vězněn Šáhdžahán. Údajně jediné, co směl, bylo hledět na Tádž Mahal.

Chás Mahal – soukromý Šáhdžahánův palác z mramoru, z r. 1636. Je doplněn malými pavilonky, tzv. typu bangaldár, protože mají stříšku tvaru střechy bengálského domku. Tento tvar později hojně využívala rádžpútská architektura. Před palácem je vodní nádrž, ze které voda stékala v kaskádách.

Angúrí Bágh – „Hroznová zahrada“ – typická islámská čehárbágh (čtyřzahrada), tzn. že vodní kanálky nebo chodníčky ji rozdělují na čtyři části. Tento styl převzali Mughalové od Peršanů, jejichž zahradní architektura byla brána jako vzor dokonalosti.

Šíš Mahal – „Zrcadlový palác“. O něm se předpokládá, že byl harémovou šatnou. Název pochází od zrcátek na jeho stěnách.

Džámi Masdžid

Nejdůležitější mešita ve městě. Vybudována na příkaz Džahánary, Šáhdžahánovy dcery.

Indie – články


Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů