Vyhledat zájezd na mapě

Indie je země velkých kontrastů. Na jedné straně láká nádhernými památkami na bohatou a slavnou historii, na straně druhé je těžké nevidět současnou realitu této přelidněné, chudé země. Často potkáme žebráky, bezdomovce, sirotky žijící na špinavé ulici. V Indii se kontrasty střetávají na každém kroku – ubohý slum prakticky sousedí s nejdražším hotelem v zemi, vyprahlé planiny střední Indie vystřídá na severu nejvyšší pohoří světa Himálaj. Často nás můžou zarážet svazující společenská pravidla, ale současně nás oslovuje filozofie jógy, jež si získává stále více zastánců ze Západu. Pro většinu cestovatelů, kteří Indii navštívili, je ovšem nejzajímavější jiný kontrast – štěstí zračící se v mnoha tvářích a očích lidí, kteří podle našich měřítek nemají k úsměvům moc důvodů...

Základní informace o Indii

Oficiální název: Indická republika (Bhárat ganarádžja).
Neoficiální zkrácený název: Indie
Rozloha: 3 287 263 km2
Obyvatelstvo: více než 1,34 miliardy (2019, odhad)
Hlavní město: Naí Dillí, Nové Dillí, New Delhi (asi 16 milionů obyvatel)
Státní zřízení: federativní republika
Územní členění: 29 svazových států, 6 svazových teritorií a teritorium hlavního města
Jazyk: úředním jazykem Indie je standardní hindština (ovládá ji přes 40 % obyvatelstva), angličtina je druhým uznaným úředním jazykem, dalšími rozšířenými jazyky v Indii jsou bengálština (8,1 % obyvatel), telugu (7,2 % obyvatel), maráthština (7 %), tamilština (5,9 %) a urdština (5 %).

Každý svazový stát si k hindštině může zvolit svůj oficiální jazyk, indická ústava uznává následující místní jazyky: ásamský, bengálský, bodo, dogríjský, gudžarátský, kannandský, kašmírský, konkánský, maithilský, malajálamský, manipurský, maráthský, nepálský, oríjský, pandžábský, santálský, sanskrt, sindhský, tamilský, telugský, urdský.
Anglicky se v Indii dorozumíte velmi dobře (jakmile si zvyknete na výrazný indický přízvuk).

Měna: 1 indická rupie (INR) = 100 paisů; klikem na odkaz zjistíte aktuální kurz (1 USD = cca 71,12 INR, 1 EUR = cca 81 INR, 1 CZK = cca 3,61 INR)
Náboženství: 80 % hinduisté, 14,2 % muslimové, 2,3 % křesťané, 1,7 % sikhové, zbytek tvoří buddhisté, džinisté, pársové, židé, baháísté aj.
Časové pásmo: GMT/UTC + 5,5 hodin.; oproti ČR tedy +4,5 hodin,  (+3,5 hodin v době letního času)
Mezinárodni předvolba: +91
Důležitá telefonní čísla: policie (100), první pomoc (102), hasiči (101), tísňová linka pro ženy (1091), znásilnění (01123370557)
Doména: .in

Zastupitelské úřady ČR

  • Velvyslanectví ČR v Dillí
    působnost úřadu: DIPLOMATICKÁ a KONZULÁRNÍ pro Indickou republiku, Bangladéšskou lidovou republiku, Maledivskou republiku, Nepálské království, Šrílanskou demokratickou socialistickou republiku a Bhútánské království.

Vízum do Indie

Občané ČR:

Pro vstup do Indie potřebujete pas platný min. 1 rok po plánovaném návratu a alespoň volné 2 stránky pro vízum (nejlépe volná dvoustrana), 1 elektronicky vyplněný vízový formulář s naskenovanou fotografií, 1 pasová fotografie formátu 5x5 cm na bílém pozadí, kopie pasu a kopie letenky (příp. kopie rezervace letu).

Žádost o vízum se podává elektronicky na této adrese: indianvisaonline.gov.in/visa, doba vyřízení: zpravidla 5 pracovních dní. Platí se při podání žádosti o indické vízum v CZK.

Indické vízum se většinou vydává s platností na 6 měsíců. Informace o vízech Indické ambasády v Praze.

Občané SR a ostatní:

Dokumenty občanů Slovenska jsou zasílány do Bratislavy, proto je nutné počítat se značnou časovou rezervou (cca 2 týdny navíc), vyšším poplatkem, nebo je možné si vyřídit indické vízum samostatně přímo na Slovensku.

Ověřte si vízovou (ne)povinnost s Indií a případnými tranzitními zeměmi. Osobám trvale a přechodně žijícím v ČR (nutno k žádosti přiložit kopii tohoto dokladu, pokud není zaznamenáno v pasu).

Bezpečnost v Indii

Indie je relativně bezpečnou zemí, kriminalita je v porovnání s ČR na velmi nízké úrovni, přesto doporučujeme dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření, zejména proti krádežím. Obzvláště ženám cestujícím po Indii samostatně se doporučuje střídmé oblečení a nepohybovat se bez doprovodu na ulici po setmění. Nejčastějšími případy kriminálního jednání vůči cizincům v Indii jsou kradeže peněz a cenností.

Celní předpisy Indie

Pro Indii platí běžné mezinárodní předpisy – limit 200 ks cigaret a 1 l alkoholických nápojů. Bez vývozního cla lze z Indie vyvézt všechny suvenýry.

Platební karty a šeky

Bankomaty jsou v Indii běžně dostupné. Platební karty jsou akceptovány pouze v hotelech vyšších kategorií nebo v některých kamenných obchodech (převážně v luxusních turistických obchodech se suvenýry a uměleckým zbožím). Cestovní šeky smění (téměř) každá indická banka.

Elektřina

Elektrické napětí se pohybuje většinou v rozmezí 220–240 V. V každém pokoji se najde zásuvka, jež vyhoví naší jednoduché dvouvidlici a není problém po Indii běžně cestovat s fotoaparáty a videokamerami.

Očkování do Indie

Očkování do Indie doporučujeme proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu, ve vybraných případech (navštívená oblast, roční období, způsob cestování, aktuální epidemiologická situace) se doporučuje i očkování proti choleře. Zvážit můžete dle navštívené oblasti a ročního období i antimalarika. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu – například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech. Seznamte se se základními informacemi o očkování do Indie, podrobnější konzultace poskytnou centra očkování a cestovní medicíny.

Spojení s domovem

Pošta

Indické pošty mívají otevřeno v pracovní dny od 10 do 16 hod. Pohledy se dají koupit pouze v turistických místech, známky ale seženete pouze na poštách. Do České republiky bývá zásilka doručena do 10 dnů.

Místní telefon

V Indii lze nalézt mnoho soukromých telefonních budek s obsluhou. Bývají označené zkratkami PCO, STD nebo ISD.
Mobily – T-mobile a O2 fungují bez problémů, síť Vodafone je o něco horší.

Internet

Internetové připojení je dostupné v každém indickém městě. Ceny se pohybují mezi 15–60 Kč/hod.

Fotografování, filmování

V Indii je možné fotografovat všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů a klášterů). Někdy bývá focení zpoplatněné.

Indická mentalita

Před cestou do Indie je nezbytné uvědomit si rozdíl mezi mentalitou orientální a naším „evropským“ způsobem myšlení. Běh myšlenek lidí z Východu, obzvláště Indů, je pro nás často nepochopitelný. Zejména jejich pojetí času nám může někdy působit potíže.

Indové jsou ve svém jednání značně spontánní, přátelští a družní. Jednání je obvykle velmi srdečné a vstřícné, neboť není v mentalitě Indů odpovídat na něco „ne“. Proto trochu nedůvěřivosti v komunikaci s Indy nezaškodí.

Každý turista-cestovatel by měl mít neustále na paměti, že on je v zemi hostem a on by tedy měl akceptovat místní způsob života a přizpůsobit se místním zvykům.Nahoru

Stravování

Indická kuchyně se právem považuje pro svou pestrost a paletu chutí za jednu z nejlahodnějších. Indové používají mnohé nám neznámé druhy koření a překvapivé směsi z těch známých.

Kuchyně se do značné míry liší teritoriálně (severní je pikantnější, jižní jemnější) i podle příslušnosti k náboženským skupinám (džinisté jsou vegani, hinduisté vegetariáni, muslimové jedí pouze skopové nebo drůbež).

Indové jedí převážně rukama, cizincům ovšem bez vyzvání poskytnou příbor či alespoň lžíci.

Snídaně v hotelech mají charakter kontinentální, součástí je čaj, káva nebo džus. Indický černý čaj se tradičně vaří v mléce a hodně se sladí.

Zelenina i ovoce jsou dostupné v hojné míře, ale před konzumací je třeba je pečlivě omýt balenou vodou. Balená voda je k dostání ve všech turistických místech za cca 8–12 Kč/l.

Počasí v Indii

V jednotlivých částech Indie se značně liší. Monzuny přicházejí v červnu a trvají do začátku září. Slabší podzimní monzun přichází v listopadu a prosinci. V době krátce před monzunem se teploty pohybují nad 40 °C, při monzunu teploty klesnou.

  • Průměrné měsíční teploty včetně grafu po jednotlivých místech zde

    Jižní Indie

    Nejpříznivější teploty jsou v lednu a únoru nebo v září a říjnu, kdy prší spíše výjimečně. Teploty dosahují asi našich letních teplot, pouze na pobřeží se k teplu připojí ještě vlhko.

    Poganží

    V údolí indické posvátné řeky Gangy jsou nejsnesitelnější teploty v únoru až březnu nebo na podzim, kdy neprší příliš často.

    Rádžasthán

    Jedná se o pouštní oblast na severozápadě Indie, teploty jsou vyšší než v Poganží. Nejvhodnější doba pro cestování do Rádžasthánu je jaro a léto.

    Podhůří Himálaje

    Klima v indickém podhůří Himálaje je srovnatelné s naší zeměpisnou šířkou. Za nejvhodnější dobu pro cestování se považuje půlka května až konec listopadu. S prvním sněhem je řada cest neprůjezdná a mnohé oblasti jsou na několik měsíců odříznuté od světa.

Fotogalerie k článku Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů