Vyhledat zájezd na mapě

(1 200 000 obyv., stát Tamilnádu)

Za doby vlády dynastie Pándjů, ve 12. stol. byla Maduraj jejich hlavním městem. Ve 14. stol. ztratila svou nezávislost při muslimské invazi ze severu, vedené Málikem Káfurem. Později byla přičleněna k vidžajanagarskému království. Po pádu Vidžajanagaru r. 1556 vládla v Maduraji dynastie Nájaků, až do r. 1781. Za vlády Tirumalai Nájaka (1623–1655) byl postaven chrám bohyně Mínákší. Po ukončení Karnátackých válek při­padla Maduraj Východoindické společnosti.

Chrám bohyně Mínákší

Chrám byl postaven mezi l. 1560 a 1655. Celkem zaujímá 6 ha. Má 12 gópur, měřících mezi 45 až 50 m, a čtyři devítiposchoďové gópury, měřící více než 50 m. Hala „tisíc a jednoho“ sloupu jich má ve skutečnosti jen 985. Gópury jsou zdobeny desetitisíci plastik s polychromovou výzdobou a jsou doslova ztraceny pod soškami bohů a bohyň. Rybooká bohyně Mínákší, která je v tomto chrámu uctívána, je dcerou boha bohatství Kubéry a manželkou bohy Šivy. Tato tamilská bohyně je ztotožňována s bohyní Párvatí. Šiva, její manžel, je zde uctíván v po­době Sundarášvary.

Tirumalai Nájak Palace

Palác v indo-saracénském slohu z r. 1636, postavený vládcem, jehož jméno nese. Větší část je dnes již v ruinách. Dochovala se pouze vstupní brána, hlavní sál a taneční sál.

Mariamman Tepakkulam Tank

Vodní nádrž, zaujímá plochu téměř jako chrám bohyně Mínákší. Uprostřed něj se nachází ostrůvek, na němž je postaven chrámek bohyně Mariammy, bohyně dětských nemocí. Jejím uctíváním indické ženy chrání své děti před nemocemi. Nádrž byla postavena za Tirumalai Nájaka r. 1646.

Indie – články


Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů