Vyhledat zájezd na mapě

(850 000 obyv., stát Rádžasthán)

Druhé největší město Rádžasthánu leží na okraji poště Thár. Město bylo založeno r. 1459 Ráem Džódhou, vůdcem rádžpútského klanu Ráthórů. Panství, kde Ráthórové vládli, se nazývalo ve středověku Marvár. Tento název je odvozen od slova maru (smrt), z toho Márvár – „země smrti“.

Méhrángarh

Pevnost, DžódhpurPevnost dominující městu. Dodnes patří mahárádžovi z Džódhpuru. Má 7 bran. Džajpól (brána vítězství) byla postavená v r. 1806 mahárádžou Mán Singhem na památku vítězství nad armádami z DžajpuruBíkánéru. Fatéhpól (brána vítězství) byla postavena Adžítem Sihem na památku jeho vítězství nad Mughaly. Lóhápól (železná brána), na níž je 15 ručiček na památku satí, která vykonaly mahárádžovy ženy. Ve vlastních budovách mahárádžova paláce je muzeum a zbrojnice. Na konci pevnosti stojí malý chrámek bohyně Čamundy (Durgy).

Džasvant Tháda

Samádhi mahárádži Džasvant Singha II. z bílého mramoru. Bylo postaveno r. 1899. Další „náhrobky“ jsou na místech zpopelnění dalších členů královské rodiny.

Umaid Bhavan Palace

Byl postavený z bílého mramoru a červeného pískovce r. 1929. Palác byl přeměněn na luxusní hotel.

Indie – články


Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů