Vyhledat zájezd na mapě

Stát Rádžasthán se nachází v západní části Indie. Rádžasthán zaujímá rozlohu 342 369 km2 a je jedním z nejméně osídlených indických států (57 mil.). Hlavní město je Džajpur, hlavním jazykem rádžasthánština (dříve pokládaná za dialekt hindštiny) psaná písmem dévanágarí. Rádžasthán znamená „země králů“. Je velice barvitý, s obrovskými pevnostmi a nádherně zdobenými paláci. Velkou část státu zaujímá poušť Thár. Jeho historie se odlišovala od ostatních částí severní Indie, právě pro jeho odlehlost v západní části a do značné míry nedostupnost. Nikdy plně nepatřil k žádné středověké muslimské říši, podržel si do značné míry svůj hinduistický charakter. Na jeho formování se nejvíce podíleli tzv. Rádžpútové.

Rádžpútové byli významnou politickou sílou. Rádžpút znamená rádža putra – „královský syn“. Vynořili se v 8. a 9. stol. především v západních oblastech severní Indie. Kde se vzali, zůstává neobjasněno, ale panuje přesvědčení, že jsou potomky védských Árjů (dle indických historiků), nebo britský názor, že jsou potomci neindických etnik, která se do Indie dostala s hunským vpádem. Legenda vypráví, že povstali z ohňové hory – klany Čálukjové, Paramárové, Čáhamánové (Čauhán), Pratihárové. Vyznačovali se kmenovou solidaritou a válečnickou tradicí. Nedá se hovořit o jednotném etnickém původu Rádžpútů. V průběhu vzestupu rádžpútské klany byly plně hinduizovány (v 8. a 9. stol.).

Indie – články


Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů