Vyhledat zájezd na mapě

(stát Rádžasthán)

Než se nově založený Džajpur stal hlavním městem Rádžasthánu, býval hlavním městem Ámbér.

Pevnost

Ámbérský mahárádža sídlil v paláci a pevnosti, která byla postavena r. 1592 mahárádžou Mán Singhem, rádžpútským velitelem armády císaře Akbara. Pevnost byla rozšířena za jeho nástupce Džaj Singha a je typickým příkladem rádžpútské architektury.

Po vstupu branou se vejde do Díván-e Ám („sálu veřejných slyšení“) a po schodech se přijde do malého chrámku bohyně Kálí. Mahárádžovy komnaty byly na nejvyšší terase a jsou bohatě zdobeny.

Džaj Mandir – „Chrám vítězství“ je bohatě zdoben sklíčky, byl však hodně poničen.

Sukh Nivás – „Dům štěstí“ – tato část paláce je přístupná dřevěnými dveřmi vykládanými slonovinou.

Džajgarh

Nad palácem na kopci se nachází rozsáhlá pevnost Džajgarh. Byla výrazně rozšířena r. 1726 Džaj Singhem a nikdy nebyla dobyta. To je pochopitelné, protože v 18. stol. už mughalská říše neměla sil na pacifikaci hrdých a vzpurných Rádžpútů.

Indie – články


Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů