Vyhledat zájezd na mapě

Džajpur (Jaipur v anglické transkripci) je hlavní město pouštního státu Rádžasthán. Bývá nazýván „Růžovým městem“ podle růžové barvy, kterou mají stavby v historickém středu města. Město je zváno podle svého zakladatele, mahárádži Džaj Singha II. (1688–1743). Ten jej nechal postavit r. 1727 podle plánu, který sám pečlivě vypracoval. Plán sestavil podle Šilpa Šástry, staroindického pojednání o architektuře. Centrum se skládá ze šesti bloků oddělených pravoúhlými ulicemi. Staré město je obehnáno hradbami se sedmi branami. Džajpur patří k nejmladším indickým městům a je posledním indickým zápisem na seznam Světového dědictví UNESCO (r. 2019).

Hlavní dominantou města je Íšvarí mínár svarga, tj. „minaret tyčící se do nebes“, který byl postaven poblíž brány Tripolia jako pozorovací věž.

Ve starém městě naleznete několik bazarů, např. Džauhárí bazar, kde se prodávají šperky a sárí, na bazaru Tripolia se prodává měděné zboží a lakovaná a vyřezávané práce, na Bápú bazaru parfémy a textilní výrobky, na Čandpól bazaru bižuterie a všechny možné druhy ozdob.

Havá Mahal

Džajpur - Palác větrů„Palác větrů“ postavený r. 1799. Na první pohled pouze neužitečná fasáda, kterou někteří považovali pouze za větrolam. Její skutečný účel byl však jiný. Tato pětiposchoďová budova sloužila ženám mahárádžova harému, aby nikým nepozorovány mohly přihlížet ruchu ulice. Téměř 600 prolamovaných oken a balkonků je krásným příkladem rádžpútské architektury.

Městský palác

Pevnost Ámbér, DžajpurLeží v srdci starého města a zaujímá rozlehlou oblast rozdělenou na řadu nádvoří. Dnes je v něm Saváí Mán Singhovo městské muzeum. V jedné jeho části dodnes sídlí mahárádžova rodina. Muzeum má tři části – sbírku textilií, zbraní a miniatur.

Mubárak Mahal – „Palác požehnání“ – z r. 1890. Dnes je v něm muzeum oděvů. Sbírka zahrnuje šaty bývalých mahárádžů z Džajpuru. V prvním poschodí se nalézá královská zbrojnice.

Díván-e Chás – „Sál soukromých slyšení“ – postavený z pískovce a mramoru. Jsou zde uloženy dvě stříbrné nádoby, prý největší stříbrné předměty na vodu na světě. Když mahárádža Madho Singh II. cestoval do Anglie r. 1901, tak si v nich vezl vodu z Gangy.

Díván-e Ám – „Sál veřejných slyšení“ – v něm je dnes umístěna sbírka miniatur mughalské i džaj­purské školy, koberce dovezené z Persie, a také Džaj Singhovy překlady ze sanskrtu a arabštiny.

Džantar Mantar 

Džajpur - astronomická observatoř Džantar MantarAstronomická observatoř, jedna z pěti, kterou nechal zkonstruovat mahárádža Džaj Singh. Začal ji stavět r. 1728. Džaj Singh byl nejenom pověstný válečník, ale i člověk velice vzdělaný v astronomii i stavitelství. Další observatoře jsou v Dillí, Váránasí, Udždžajnu a pátá, nedochovaná stála v Mathuře. Nejpozoruhodnější stavbou jsou 30 m vysoké sluneční hodiny. Stín se pohybuje rychlostí 4 metry za hodinu. Každá stavba měla svůj specifický účel, jako třeba měření postavení hvězd, vypočítávání oběžných drah atd.

Nahagarh 

„Tygří pevnost“ stojí na kopci nad Džajpurem. Džaj Singh II. ji nechal postavit r. 1734 jako útočiště pro své manželky. Že by se jich bál? To má snad vypovědět název pevnosti…

Gaitor

Čhátrí neboli samádhi, mramorové „náhrobky“ členů královské rodiny. Jedná se o nepravé náhrobky, protože pod nimi není hrob. Samádhi je nad místem spálení hinduistického vládce nebo jiné význačné osobnosti.

Místo lze navštívit na zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články

Očkování do Indie

Před cestou do Indie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče zde není na takové úrovni jako v Evropě a z toho důvodu je cestovatelům doporučeno preventivní očkování. >> Podrobnosti o očkování do Indie << Pro ochranu zdraví na cestách po Indii je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B, břišnímu tyfu a choleře, která se v zemi vyskytuje endemicky a očkování poskytuje částečnou ochranu i proti cestovatelským průjmům, které jsou častým problémem cizinců.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a  dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Mezi ně patří například očkování proti meningokokovým nákazám, dětské obrně a japonské encefalitidě. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit repelenty proti hmyzu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti a dezinfekční gel na ruce... Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. V některých oblastech Indie se vyskytuje malárie, zvýšené riziko je v období dešťů.  Je dobré se poradit o antimalarické profylaxi s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů