Čína se skládá z 23 provincií, 5 autonomních oblastí a 4 samosprávných měst. Suchozemská hranice ČLR měří 20 000 km, mořské pobřeží je dlouhé 18 000 km. K Číně patří asi 500 ostrovů. Nepočítáme-li Taiwan (Tchaj-wan), je největším ostrovem Hainan (Chaj-nan) v Tonkinském zálivu. Nejvyšší horou Číny je Mt. Everest, čínsky Qomo langma feng (Čomolungma). Včetně této osmitisícovky najdeme na území Číny celkem deset vrcholů přes 8000 m, dále se zde nachází 40 sedmitisícovek.
Prakticky po celé Číně je jednotný čas, který odpovídá zeměpisné délce Pekingu. Proti střední Evropě je v Číně o 6 hodin (v zimě o 7 hodin) víc.
Zajímavá místa/pojmy
Informace
Základní informace o zemi (časový posun, měna) a dále pak praktické informace o počasí, bezpečnosti, očkování, vízové povinnosti či zastupitelských úřadech v Číně naleznete v odkazu.
Historie
Než vystoupíme z letadla, musíme sami sebe připravit na skutečnost, že jsme přiletěli do jiného světa. Čínská civilizace je jediná na naší planetě, která se vyvíjela nepřerušovaně od svého vzniku až do současnosti v jediném od jiných izolovaném civilizačním prostředí. S výjimkou novověku nepodléhala cizím vlivům.
Více o dějinách Číny
Náboženství a filozofie
Konfucianismus je systém myšlenek a názorů založených na učení filozofa Konfucia (čínsky Kungzi, Kchung-c’), který žil v l. 551–479 př.n.l. Podle evropského pojetí je to více filozofie než náboženství.
Více o konfucianismu v Číně
Nehledejme hranici mezi konfucianismem a taoismem. Neexistuje. K taoismu se hlásí poměrně malý počet lidí, asi 30 milionů.
Více o taoismu v Číně
Třetím nábožensko-filozofickým myšlenkovým proudem, který ovlivnil duchovní život Číňanů, je buddhismus.
Více o buddhismu v Číně
Islám je vedle buddhismu, který se v Číně etabloval daleko dříve a lépe, druhým nejpočetnějším „cizím“ náboženstvím.
Více oislámu v Číně
Čínská kuchyně
Stálá hrozba hladu naučila Číňany jíst vše, co se v nejbližším okolí vyskytovalo. Snaha zužitkovat všechny poživatelné suroviny dala vzniknout neuvěřitelnému množství pokrmů a kuchařských postupů. Dokonce se říká, že šikovný kuchař dokáže při vaření využít opravdu všeho – snad kromě měsíčního svitu na hladině.
Více o čínské kuchyni
Cestovatelské články
Nejoblíbenější poznávací zájezdy
Třemi soutěskami do Žlutých hor 14 dní
Skvosty Říše středu 12 / 16 dní
8–18 účastníků | polopenze | ***