Tato oblast se proslavila mimo jiné tím, že právě odsud byli v 19. století často unášeni lidé, aby pracovali na stavbě železnice v severní Americe. Rozhodně to ale není to jediné, proč se sem jet podívat, i když i se zmíněnými únosy to tak trochu souvisí. Bylo zde i mnoho Číňanů, kteří emigrovali celkem dobrovolně, a potom, co si v zahraničí vydělali dost peněz, se rádi vraceli zpět do své domoviny a nechávali si stavět vily a věže silně ovlivněné západní architekturou. Těmto věžím, nebo také obranným věžím, se říká „diaolou“ (tiao-lou). Diaolou se dají rozdělit do tří typů podle funkce a asi čtyř typů podle použitého materiálu na stavbu. Dnes se v okrese Kaiping nachází přes 1800 těchto zajímavých netradičních staveb, které byly v roce 2007 zapsány na seznam památek UNESCO.
První diaolou pochází již z druhé poloviny 16. století, ve větším množství se ale začaly stavět až v 19. A 20. století. Podle mého názoru ty nejkrásnější pocházejí právě z počátku 20. století. Ptáte se, proč stavěli místní obyvatelé tyto obranné věže? Právě proto, že okres Kaiping a okolní oblasti nebyly zrovna nejbezpečnější. V prvních desetiletích 20. století zde bylo zaznamenáno skoro sto případů rabování. Po okolí se pohybovaly zbojnické bandy a nikdo si nemohl být zcela jistý nejen svým majetkem, ale ani životem.
Pokud sem budete mít někdy cestu, doporučuji se tady zastavit klidně na několik dní. Každý den si půjčit kolo, to mimochodem nabízí samy hotely za rozumné ceny, a projíždět se od věže k věži nebo od vesnice k vesnici. Mezi ty nejnavštěvovanější a shodou náhod i nejpůsobivější patří například věže ve vesnici Zilicun (C'-li-cchun) a věže ve vesnici Majianglong (Ma-ťiang-lung), která je zasazena do romantického prostředí bambusového lesa. A tu nejkrásnější věž můžete najít v malinké vesničce Jinjiangli (Ťin-ťiang-li). Každá věž má navíc své poetické jméno, například ta nejslavnější je Ruishilou (Žuej-š'-lou), což by se dalo přeložit jako Věž šťastného kamene.
7. 4. 2015
text: Ondřej Zdráhal
foto: China Tours