Vyhledat zájezd na mapě

Nejdříve se zastavíme v Kaipingu (Kchaj-pching). Jedná se o okresní město ležící jihozápadně od Kantonu (Guangzhou – Kuang-čou), hlavního města jihočínské provincie Guangdong (Kuang-tung). Asi půlhodinku cesty autobusem nebo stopem z Kaipingu západním směrem se však nachází malé městečko Chikan (Čch'-kchan), které je vynikajícím výchozím bodem pro prozkoumávání okolí. A že je tu co vidět…

Domy v ChikanuTato oblast se proslavila mimo jiné tím, že právě odsud byli v 19. století často unášeni lidé, aby pracovali na stavbě železnice v severní Americe. Rozhodně to ale není to jediné, proč se sem jet podívat, i když i se zmíněnými únosy to tak trochu souvisí. Bylo zde i mnoho Číňanů, kteří emigrovali celkem dobrovolně, a potom, co si v zahraničí vydělali dost peněz, se rádi vraceli zpět do své domoviny a nechávali si stavět vily a věže silně ovlivněné západní architekturou. Těmto věžím, nebo také obranným věžím, se říká „diaolou“ (tiao-lou). Diaolou se dají rozdělit do tří typů podle funkce a asi čtyř typů podle použitého materiálu na stavbu. Dnes se v okrese Kaiping nachází přes 1800 těchto zajímavých netradičních staveb, které byly v roce 2007 zapsány na seznam památek UNESCO.

První diaolou pochází již z druhé poloviny 16. století, ve větším množství se ale začaly stavět až v 19. A 20. století. Podle mého názoru ty nejkrásnější pocházejí právě z počátku 20. století. Ptáte se, proč stavěli místní obyvatelé tyto obranné věže? Právě proto, že okres Kaiping a okolní oblasti nebyly zrovna nejbezpečnější. V prvních desetiletích 20. století zde bylo zaznamenáno skoro sto případů rabování. Po okolí se pohybovaly zbojnické bandy a nikdo si nemohl být zcela jistý nejen svým majetkem, ale ani životem.

Věž v ChikanuPokud sem budete mít někdy cestu, doporučuji se tady zastavit klidně na několik dní. Každý den si půjčit kolo, to mimochodem nabízí samy hotely za rozumné ceny, a projíždět se od věže k věži nebo od vesnice k vesnici. Mezi ty nejnavštěvovanější a shodou náhod i nejpůsobivější patří například věže ve vesnici Zilicun (C'-li-cchun) a věže ve vesnici Majianglong (Ma-ťiang-lung), která je zasazena do romantického prostředí bambusového lesa. A tu nejkrásnější věž můžete najít v malinké vesničce Jinjiangli (Ťin-ťiang-li). Každá věž má navíc své poetické jméno, například ta nejslavnější je Ruishilou (Žuej-š'-lou), což by se dalo přeložit jako Věž šťastného kamene.

7. 4. 2015
text: Ondřej Zdráhal
foto: China Tours

Fotogalerie k článku
Související články

Zajímavé zájezdy

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů