Vyhledat zájezd na mapě

Datong (Ta-tchung) je zřejmě nejchudší z měst, která v Číně navštěvujeme. Asi bychom ho mohli přirovnat k naší Ostravě. Jeho dobrodiním i prokletím je uhlí, nesmírně kvalitní a nacházející se blízko povrchu. Těžba uhlí a průmysl, jenž je na ni napojen, prožívají v současné době v Číně složitou transformaci, a to je zřejmě důvod, pro nějž se zatím Datongu vyhýbá modernizace a stavební ruch patrný ve většině měst Číny. Zato máme ale možnost sledovat na ulicích Datongu život dnešní Číny „bez pozlátka“.

Dost neutěšená situace ve městě je pravděpodobně hlavní příčinou, pro kterou čínská oficiální místa nelákají cizince k návštěvě jeskynního komplexu Yungang (Jün-kang, viz heslo Yungang). Jeskyně jsou to bezesporu jedinečné a určitě se vyrovnají i slavným jeskyním Mogao (Mo-kao) v Dunhuangu (Tun-chuang). Přitom zde nejsou takové davy zahraničních, a zejména čínských, turistů jako na jiných atraktivních místech.

Z doby dynastie Liao se v Datongu zachovaly i některé další památky, především chrámy Hua­yan (Chua-jen) a Shanhua (Šan-chua), které se nacházejí v dělnických uličkách staré datongské zástavby a stojí spolu s nimi také za shlédnutí.

Klášter Zavěšený v prázdnotěAsi 60 km od Datongu nalezneme klášter Xuan­kongsi (Süan-kong-s’) – Klášter zavěšený v prázdnotě pocházející z 5. století. Tento architektonický unikát se nachází zhruba 50 m nad zemí na skalní stěně soutěsky Jinxia (Ťin-sia) a je v podstatě podepřený pouze několika dřevěnými tyčemi.

Místa lze navštívit na zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů