Vyhledat zájezd na mapě

Xiamen je přístavní a z velké části zároveň ostrovní subprovinční město v jihovýchodní provincii Fujian (Fu-ťien); celé území metropole čítá více než 5 milionů obyvatel. Xiamen je jednou z prvních čtyř zvláštních ekonomických zón ustanovených Deng Xiaopingem na počátku 80. let 20. století. Zároveň z této oblasti pochází početné čínské menšiny ve státech jihovýchodní Asie, mluvící fujianským („hokkienským“) dialektem – tito Číňané emigrovali ve velkém v polovině 19. století v období opiových válek za pozdní dynastie Qing (Čching). Jazyková příbuznost s „taiwanštinou“ zároveň napomáhá obchodu s ostrovem Taiwan – Xiamen má více obchodních investic z Taiwanu než jakékoliv jiné pevninské čínské město.

Moderní XiamenDnes je Xiamen jedno z méně znečištěných měst, má relativně mírné klima, prvky koloniální architektury a bývá řazen mezi jedno z nejpříjemnějších měst Číny na bydlení. Současný název Xiamen v čínských znacích by se dal romanticky vyložit i jako „brána do domu“ – příznačný název vzhledem k jeho historii jakési metaforické vstupní brány do kontinentální Číny.

Skvělé mořské plody v XiamenuNa procházku po Xiamenu je ideální ostrov Gulangyu (Ku-lang-jü) se zachovalou koloniální architekturou a evropským nádechem „po čínsku“. Známé jsou také xiamenské noční trhy s nespočtem stánků, nasvícenými budovami a směsí vůně jídla a moře poblíž. Výhled na město svrchu se pak naskytne z kopců za buddhistickým chrámem Nanputuo (Nan-pchu-tchuo), lemovaném stovkami malých sošek.

Stojí za to prozkoumat i vzdálenější okolí města, např. oblast Yongding (Jung-ting), známou svými zvláštními budovami koblížkového půdorysu kultury Hakka zvaných tulou (tchu-lou).

Místo lze navštívit na zájezdu

Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů