Vyhledat zájezd na mapě

Město Zhangye je od pradávna významnou zastávkou karavan a cestovatelů na hedvábné stezce a později významným posádkovým městem pro vojáky chránící Velkou čínskou zeď.

Duhové hory u města ZhangyeDodnes je známé díky několika turistickým atrakcím. Patří mezi ně např. Národní geologický park Zhangye danxia dimiao (Čang-jie tan-sia ti-miao), který se nachází v provincii Gansu (Kan-su) na severozápadě Číny a zabírá plochu o rozloze 322 km2. Jedná se o nejlepší ukázku tzv. geoparků Danxia v Číně, pro které je typická krajina s pestrobarevnými skalními útvary ve výšce několik stovek metrů. Díky jedinečnému zbarvení se místním kopcům také říká Duhové hory. Nejnavštěvovanějším místem je turistická oblast Linze Danxia, která se nachází 30 km západně od centra města Zhangye.

Existence této krajiny je výsledkem usazování pískovce a dalších minerálů před zhruba 24 miliony lety a následného vyzdvižení v důsledku pohybu tektonických desek (obdobný vznik jako u Himálaje). Následně působení deště, větru a času dalo vzniknout neobvyklým tvarům a zbarvení místní krajiny, která je mnoha Číňany považována za jednu z nejkrásnějších krajin v Číně. V areálu geoparku byly zbudovány přístupové cesty, které ulehčují turistům průzkum skalních útvarů.

Zhangye – tzv. Ledové údolí BinggouDalším známým místem je tzv. Ledové údolí Binggou (Ping-kou), které byť rozmanitostí barev a tvarů skal nedosahuje takových kvalit jako výše zmiňovaná oblast či slavné Monument Valley v USA, k němuž je občas přirovnáváno, přesto stojí za návštěvu. Možná právě kvůli tomu, že sem nejezdí tolik turistů, tudíž je možné více „v soukromí“ obdivovat tyto neuvěřitelné přírodní výtvory.

Neméně vyhledávaným místem je také Chrám velkého Buddhy 大佛寺 Dafosi (Ta-fo-s‘), jenž se nachází přímo ve městě Zhangye. Uvnitř chrámu se skrývá majestátní největší socha ležícího Buddhy v Číně z doby dynastie Západní Sia (1038–1227), který měří na délku 34,5 m, na šířku (Buddhových ramen) 7,5 m; délka nohou sochy jsou 4 metry a uší 2 metry. Na stěnách chrámu jsou kresby vyjevující příběhy ze súter a románu ze 17. století Cesta na západ (u nás známo z filmové adaptace Opičí král).

Skalní stúpy v buddhistickém areálu Koňské podkovyJeskynní Chrám koňské podkovy 马蹄寺石窟 Mati si shiku (Ma-tchi s’ š’-kchu) se nachází zhruba 80 km na jih od města Zhangye. Jedná se o oblast posetou jeskyněmi, jejichž stěny jsou bohatě vyzdobeny buddhistickými motivy (vytesané sochy Buddhů, malby, pestrobarevné chrámy vsazené do skal). Nejstarší zmínky se dochovaly z období 4. století n.l. Nejznámější památkové objekty Chrám zlaté pagody, Jeskyně tisíce Buddhů a Severní chrám pocházejí původně z období mezi 5. a 6. stoletím, avšak jejich dnešní podoba je nejspíš výsledkem rozsáhlé rekonstrukce z 14. století. Z uměleckého hlediska je nejvíce ceněn Chrám zlaté pagody pro nezvykle propacované zdobení těl soch – známé jsou především vyjevení tzv. Létajících apsar (božských tanečnic původně z hinduismu).

Místo lze navštívit na zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů