Vyhledat zájezd na mapě

Registrovaná populace příslušníků oficiální národnostní menšiny Miao na území Číny čítá asi 10 milionů obyvatel, avšak Miaové nejsou národnostně  jednotní – jedná se o menšinu zahrnující několik dalších menšin převážně na jazykovém základě, přestože i toto neplatí vždy a mnozí se ve svých národních jazycích navzájem nedomluví. Mezi známou velkou národnostní podskupinu spadající pod Miaoy, která však není vládou oficiálně uznána, patří např. Hmongové, kteří se rovněž dělí na další podskupiny.

Většina Miaoů žije v jižnějších a hornatějších provinciích Číny – převážně v provinciích Guizhou (Kuej-čou), Yunnan (Jün-nan), Hunan (Chu-nan), Hubei (Chu-pej), Sečuán, Guangxi (Kuang-si) a Hainan (Chaj-nan). Velmi početná část pak žije i ve státech jihovýchodní Asie či dokonce v USA.

Miaové tradičně vyznávají polyteistická animistická náboženství a věří, že vše v přírodě má svou duši. Rovněž kult předků je velmi významný a vyznačuje se velkými a nákladnými obřady s drahými obětinami na počest zesnulým.

Jelikož Miaové nejsou homogenní skupinou ani etnicky, ani regionálně, je obtížné uvádět příklady typické architektury této „jedné“ národnostní menšiny. Protože mnoho území sdílejí s menšinou Dong (Tung), i u Miaoů se objevují např. krásné a zvláštní kryté mosty, nazývané „mosty větru a deště“. Tyto elegantní struktury bývaly stavěny bez jediného hřebíku a kombinují prvky mostu, čínského pavilonu a verandy, a protože jsou kryté, můžete se za větrů a dešťů pohodlně schovat na lavičce pod jejich tmavými střešními taškami.

Miaové ve slavnostních krojíchMiaové jsou zruční řemeslníci a známé je zejména jejich tkalcovství. Tkané, pletené i batikované látky se vyznačují omračujícími pestrými barvami s komplikovanými vzory inspirovanými přírodními motivy, jako jsou květiny či ptáci. Zvláště barevně pak působí únorový tradiční svátek Lusheng (lu-šeng), kdy se Miaové oblékají do tradičních oděvů a dívky tančí do rytmu hudby, kterou vyhrávají chlapci na lusheng (lu-šeng) – tradiční dechový nástroj z rákosu – a snaží se tak přivodit dobrou úrodu a pevné zdraví do nadcházejícího roku; zároveň šlo i o příležitost vyznat si vzájemně lásku.

Fotogalerie k článku
Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů