První kláštery na této posvátné hoře byly zbudovány již ve 2. století n.l. V 15. století, kdy buddhismus dosáhl svého největšího rozkvětu, bylo při cestách na vrchol Emeishanu postaveno víc než 100 větších i menších klášterů a chrámů. Většina byla zničena, mnohé za čínsko-japonské války a za kulturní revoluce. Některé z nich se však dochovaly až do dnešní doby a jsou obývány hrstkou mnichů podílejících se na jejich údržbě fyzické i duchovní. Nejvýše položený z nich se nachází na Zlatém vrcholku, jednom ze dvou vrcholů hory, ve výšce 3077 m n.m. Druhý z nich, vrchol Desetitisíce Buddhů, se tyčí ještě o 32 metrů výše.
Emeishan je také botanickou zahradou, v níž roste víc než 3000 druhů rostlin a žije 2300 druhů hmyzu a mnoho druhů divoké zvěře. Žijí zde pandy červené, ale hlavně opice, jež se svým originálním způsobem spřátelily s turisty.
Pro čínské poutníky či turisty je výstup na Emeishan spojen zejména s poutí na posvátné místo, ale také aby mohli shlédnout jeden z místních unikátů – Šťastnou auru zlatého vrcholku. Tomuto přírodnímu úkazu se také říká Buddhova aura, jelikož jej věřící považují za světlo z Buddhova čela. Tyto efekty se však dostavují i kvůli nepřízni počasí opravdu málokdy. Přesto většina čínských turistů volí variantu, při níž vyjíždějí z údolí autobusem ve tři hodiny ráno, pak se z horního parkoviště na vrchol dopraví lanovkou, aby mohli přivítat východ slunce, a stejnou cestou se vracejí zpět do hotelu.
Pro evropské turisty je mnohem zajímavější pěší nebo kombinovaný výstup, spojený s návštěvou jednotlivých klášterů po cestě k vrcholu, při němž si mohou vychutnat nádhernou okolní subtropickou přírodu a na závěr přespat v klášteře pod vrcholem či přímo na vrcholu samotném.