Vyhledat zájezd na mapě

Bc. Vojtěch Lokša

Bc. Vojtěch Lokša

Zkušený cestovatel, mnohaletá průvodcovská zkušenost nejen po Asii. >> zajímavý rozhovor s Vojtou Lokšou <<

Jaké relevantní cizí jazyky ovládáte?
Od patnácti let se učím japonsky, o pár let později jsem začal s čínštinou, kterou jsem rok a půl studoval přímo na univerzitě v Číně. V současnosti se učím indonéštinu. Během VŠ studia v ČR mě pak neminuly kurzy perštiny, arabštiny, sanskrtu, ale ani jeden z těchto jazyků se nestal mou specializací. A pak samozřejmě angličtina.

Zájezdy do jakých zemí provázíte, kde se na vás klient může těšit?
Od jara do podzimu jezdím pravidelně do Japonska, méně často do Číny či Malajsie. Po zbytek roku se můžeme potkat v jihovýchodní Asii, například v Indonésii či ve Vietnamu.

Oblíbená/é asijská/é země a proč?
Japonsko pro jeho skvělé obyvatele, moderní velkoměsta i starou architekturu a tradice. Čínu a Indonésii pro nádhernou přírodu. Taiwan a Thajsko pro úžasné jídlo. Kambodžu pro její chudé, ale velmi vřelé a turismem nezkažené obyvatele. Írán pro mohutné hory, pouště a minimální přítomnost západních turistů.

Co máte na Asii rádi a proč se sem rádi vracíte?
Především odlišnost. V mnoha ohledech jsou asijské země diametrálně odlišné jak od evropských, tak jednotlivě mezi sebou. A to se týká jak kultury, tak jídla, přírody, architektury a dalších faktorů.

Oblíbené/á místo/a v Asii – váš tajný cestovatelský tip našim klientům?
Tokio. U průvodce, který se věnuje Japonsku, to může znít samozřejmě, ale opak je často pravdou. Lidi se zájmem o tradice většinou přilnou ke Kjótu, naopak milovníci velkoměst častěji preferují živější Ósaku se srdečnějšími obyvateli. Přestože na tato místa také nedám dopustit, Tokio u mě vítězí, protože obsahuje vše zmíněné, což je ještě umocněno jeho mohutností a různorodostí. Drobné japonské ostrovy mezi Okinawou a Taiwanem nabízí nádherné pláže, džungli, zříceniny rjúkjúských hradů a příjemnou, mnohem uvolněnější kulturu než na velkých japonských ostrovech. V Číně u mě vede příroda provincií Sichuan a Yunnan a příjemně mě překvapilo i Ujgursko. Pak mě v poslední době velice zaujaly čajové plantáže a národní parky s divokou zvěří na jihu Šrí Lanky.

Oblíbený asijský pokrm, kde ho klienti mohou ochutnat?
Sašimi – extrémně jednoduché jídlo, které je však po světě obecně těžko dostupné a drahé kvůli velmi vysokým nárokům na čerstvost a kvalitu ryb. Především sever a západ Japonska představuje ideální příležitost k ochutnávce vynikajícího čerstvého tuňáka...

Jaký je váš nejsilnější asijský zážitek (pozitivní/negativní)?
Na podzim 2012 jsme s kamarádem cestovali po tibetském venkově, kde neexistuje žádná veřejná doprava, takže nám nezbývalo než stopovat kamiony a cisterny, které odlehlý region zásobují. Docela snadno jsme se dostali do pětitisícového průsmyku, kudy projíždělo a kvůli krásnému výhledu a vyhození modlitebních vlaječek zastavovalo spoustu aut, takže nebyl problém si tady taky udělat zastávku. Zhruba po půlhodině, kdy jsme se rozhodli pokračovat dolů, zcela náhle přišla sněhová vánice a bouřka a jako naschvál veškerá doprava ustala a nebylo se jak dostat pryč. Strávili jsme zhruba půl hodiny ve strachu schoulení ve dřepu pod terénem a pozorovali blesky šlehající do okolních vrcholků, než se z bílé tmy vynořil kamion, který pro nás zastavil. Z kabiny vyskočilo asi šest lidí, kteří si nás okamžitě se smíchem začali fotit a zasypali nás dotazy, jak jsme se sem proboha dostali. Do kabiny se nám nějakým zázrakem podařilo ještě vecpat. To, že je kamion zjevně přetížený a řidič na nezpevněné cestě nad ohromným srázem rozhodně neřídí nijak opatrně, nás už vůbec neštvalo a byli jsme rádi, že nás svezl do údolí.

Vaše ohlasy

Markéta C.(29.5.2017) - Magická zákoutí Japonska

Výborný průvodce, dokázal dobře zareagovat na změny v programu a na naše potřeby.

Poznejte mé kolegy

Poznávejte se mnou svět

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů