Jaroslav K.(25.9.2017) - Třemi soutěskami do Žlutých hor
Náš průvodce Jan Pospíšil mimo vysokých odborných schopností má schopnost vytvořit na zájezdu vynikající atmosféru. Děkujeme!
Programový manažer, vedoucí realizačního oddělení, v CK je od založení v r. 2001. Autor většiny čínských a tibetských tras, včetně zájezdů do Barmy a Indonésie, je na slovo vzatý odborník. Nejenže vystudoval sinologii, ale Čína je dodnes jeho velkou vášní. Kromě této země procestoval Indii a JV Asii, má průvodcovské zkušenosti také z Afriky.
Jaké relevantní cizí jazyky ovládáte?
Jen čínsky. Většinou pro mě uspokojivě ústně, někdy i trochu písemně a někdy ani jedno, podle toho, jak se zrovna sejde konstelace. Jak jsou zrovna složité znaky či jak je dotyčný protějšek ochotný a vstřícný se se mnou domluvit.
Zájezdy do jakých zemí provázíte, kde se na vás klient může těšit?
Především je to celá Čína včetně Taiwanu a Tibetu. Občas si to právě přes Tibet protáhnu až do Nepálu a Indie. Někdy se dostanu i do Indonésie či Barmy, když mě tam vyšle kolega, který je má na starost. Těšit se na mě mohou klienti výjimečně také v Japonsku a Koreji, kam ovšem vyrážím ne jako průvodce, ale jen na inspekční cesty.
Oblíbená/é asijská/é země a proč?
Mou oblíbenou zemí je samozřejmě Čína, jelikož se jí více než dvacet let věnuji a strávil jsem v ní v součtu možná dva roky života. Navíc se v ní i většinou domluvím a hlavně vždy dobře najím. Další velkou láskou jsou dvě země s podobným názvem. Indie a Indonésie, které si v mnohém s Čínou co do pestrosti a různorodosti nezadají.
Co máte na Asii rádi a proč se sem rádi vracíte?
Usměvavé lidi, kteří vás tím přivádějí do rozpaků. Pohodu, která z nich sálá a přechází i na vás, když se jim otevřete. Pocit bezpečí, se kterým se můžete pohybovat po ulicích i po setmění a vychutnávat si své půlnoční špejle i v ulicích mnohamilionových měst.
Oblíbené/á místo/a v Asii – váš tajný cestovatelský tip našim klientům?
Dost často vždy to poslední objevené. Přesněji to poslední, kde člověk objeví, že není ještě zaplaveno turisty, což je zejména v Číně opravdu velmi důležité. Je to ale každé místo, kde má člověk klid vychutnat si a nasát jeho atmosféru a po návratu domů z toho zážitku čerpat energii pro svou další činnost.
Oblíbený asijský pokrm, kde ho klienti mohou ochutnat?
Miluji celou asijskou kuchyni od pekingské kachny až po kuřecí pařátky. Nezáleží ani tak na konkrétním jídle či restauraci jako na atmosféře, při níž si jídlo vychutnáváte. Jehněčí špejle na miniaturní židličce s koleny u brady chutnají stejně delikatesně jako vybrané speciality podle tradičních císařských receptů.
Jaký je váš nejsilnější asijský zážitek (pozitivní/negativní)?
Zážitky na člověka při cestování Asií čekají na každém kroku. Jen musí mít člověk oči, uši, srdce a pusu otevřené.