Vyhledat zájezd na mapě

Jan Plíhal

Jan Plíhal

Znalec a milovník jihovýchodní Asie, dlouholetá praxe v průvodcování pro české i zahraniční turisty.

Jaké relevantní cizí jazyky ovládáte?
Angličtinu, němčinu a jako všichni ze starší generace také pasivně ruštinu, užitečné fráze a počítání v laoštině, thajštině a opravdu maličko v khmérštině.

Zájezdy do kterých zemí provázíte, kde se na vás klient může těšit?
Pravidelně Thajsko, Laos, Barma, Kambodža.

Oblíbená asijská země a proč?
"Kromě zmíněných zemí, kam jezdím pravidelně, mám rád Indii, zejména jižní část, také Šrí Lanku, procestoval jsem též Sumatru a část Malajsie. Důvodem mých častých návštěv jihovýchodní Asie je zejména životní styl v těchto zemích, spojený s mírumilovným náboženstvím a přístupem k životu, a též pro mě příjemné klima."

Co máte na Asii rádi a proč se sem rádi vracíte?
Každopádně nejraději mám v těchto zemích životní styl a toleranci, která u nás velmi často chybí. Řešení problémů zejména v Thajsku či Laosu většinou probíhá s úsměvem a bez nenávisti. Vidět opravdovou hádku je poměrně vzácností. A smysl pro humor, který není úplně nepodobný tomu našemu. Mám tam spoustu přátel, se kterými se vždy rád znovu setkávám.

Oblíbené/á místo/a v Asii – váš tajný cestovatelský tip našim klientům?
Velice rád se vracím do Vang Viengu v Laosu, kde turismus ještě nedosáhl takového rozmachu - je tu nádherná řeka, krasové jeskyně, malé vesničky různých kmenů. A také mám rád ostrovy Si Phan Don na řece Mekong na jihu Laosu.

Oblíbený asijský pokrm, kde ho klienti mohou ochutnat?
Tom yam kung - ostrá polévka s příchutí citronové trávy s krevetami a houbami, karí podávané v kokosu, papájový salát - tyto pokrmy jsou k dostání zejména v Thajsku. V Kambodži khmérský amok - ryba ve speciální ostré karí omáčce, servírované někdy v banánovém listu - nemá žádnou spojitost s tropickým šílenstvím. A každopádně jídlo padang na Sumatře - malé porce různých druhů, ale ve velkém množství, zpravidla obalené v chilli. Z hmyzu preferuji bambusové červy - velmi dobře nahradí klasické bramborové chipsy.

Jaký je váš nejsilnější asijský zážitek (pozitivní/negativní)?
Jeden z mých největších cestovatelských zážitků byl několikadenní rafting po řece Alas na Sumatře v NP Gunung Leuser. Velice rád dnes vzpomínám také na situaci, kdy autobus na Sumatře zkolaboval a já jsem musel přespat ve vesnici Bataků poměrně daleko od hlavní silnice. Postarali se o mě jako o pašu, ještě dlouho jsem si potom s nimi dopisoval.

Poznejte mé kolegy

Poznávejte se mnou svět

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů