Vyhledat zájezd na mapě

Mgr. Lubomír Vacek

Mgr. Lubomír Vacek

S CK spolupracuje od roku 2012 – nejdříve jako průvodce, poté v letech 2013-2018 jako programový manažer pro JV Asii a Írán, od dubna 2018 opět „jen“ jako průvodce. Absolvent religionistiky na FF UK a asijských studií na MU Praha. Navštívil téměř všechny země JV Asie, vedle nich i Šrí Lanku, Indii, Nepál, Taiwan, Hongkong, Jižní Koreu a Japonsko. Miluje též Austrálii. Zajímá se o východní filozofie a náboženství, zejména buddhismus. Milovník japonských bojových umění a filmů s Jackie Chanem.

Jaké relevantní cizí jazyky ovládáte?
Angličtinu (velmi dobře), němčinu (slušně), indonéštinu (rozumně), ruštinu (komunikačně), španělštinu (rukama nohama). A pár slov z několika dalších jazyků.

Zájezdy do kterých zemí provázíte, kde se na vás klient může těšit?
Provázím celou jihovýchodní Asii, kromě toho i Asii jižní – Indii, Nepál a Šrí Lanku.

Oblíbená asijská země a proč?
Těch je mnoho – Indonésie pro její neuvěřitelnou pestrost a energii, Malajsie pro úžasnou kombinaci kultur a kuchyní, Kambodža kvůli jejím usměvavým obyvatelům, Indie pro naprostou odlišnost od zemí, které jsem kdy navštívil…v rámci Asie bych spíše těžko hledal zemi, kterou rád nemám.

Co máte na Asii rádi a proč se sem rádi vracíte?
Pro celkový přístup k životu – že všechno jde, když se chce, a kde lidé (většinou) používají spíš selský rozum než spoustu zákonů a nařízení jako u nás v Evropě. Je to neuvěřitelné, ale vždycky nakonec všechno funguje…takovým svým osobitým, asijským způsobem. Miluji asijské země také pro všudypřítomnou pozitivní energii jejích obyvatel, pro fantastické jídlo vonící kořením. To je pro mě vůně dálek, kterou jsem nikde jinde na světě nenašel.

Oblíbené/á místo/a v Asii – váš tajný cestovatelský tip našim klientům?
Penang v Malajsii, který pro mě představuje to nejlepší z celé Asie. Taiwan, kde na velmi malých vzdálenostech je možné vidět velmi různé věci. Jáva, kvůli důstojné povaze jejích obyvatel.

Oblíbený asijský pokrm a kde ho klienti mohou ochutnat?
Nasi kandar v jídelničkách po celé Malajsii, svěží vietnamská polévka pho kořeněná koriandrem, prakticky jakékoliv indické jídlo.

Jaký je váš nejsilnější asijský zážitek (pozitivní/negativní)?
Návštěva sopečné oblasti Bromo během mé první cesty do Indonésie. Přijeli jsme k večeru džípem s novináři, které jsme si stopli cestou, a teprve nahoře (po více než hodině cesty) mě napadlo se zeptat, proč tam jedou – a jejich odpověď byla, že jedou dělat reportáž o nadcházející erupci a že se celá oblast bude evakuovat. Oni se nás vlastně – navzdory známé indonéské zvědavosti – vůbec neptali, co je účelem naší návštěvy v době předpokládané erupce. Žádný spoj zpět do nížin už ten den nejel, a my jsme byli celou noc jak na trní, kdy nás ve tmě poženou s batohy dolů do údolí. Nakonec k erupci došlo až za několik dní. Přesto nás natáčela místní javánská televize a byli jsme určitě i v lokálních zprávách. Celkově jsme v celé oblasti, obvykle plné turistů, byli pouze čtyři cizinci – moje žena a já a dvě Američanky, které také při první příležitosti odjely. Přesto na tuto událost rád vzpomínám, bylo to moje první bezprostřední setkání s indonéskou povahou a obvyklým přístupem, že dokud se ještě nic neděje, nemá smysl to řešit, ono to nějak dopadne... Dodnes na tento zážitek vzpomínám – vždy, když si prohlížím fotografie se sloupy kouře stoupajícího ze sopky Bromo v pozadí...

Vaše ohlasy

Jaroslava S.(12.11.2017) - Filipíny – velká cesta

Děkuji průvodci Lubošovi za to, že měl přirozenou autoritu vedoucího skupiny. Obdivovala jsem jeho znalost Jihovýchodní Asie.

Poznejte mé kolegy

Poznávejte se mnou svět

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů