Vyhledat zájezd na mapě

Tomáš Ledajaks

Tomáš Ledajaks

Jaké relevantní cizí jazyky ovládáte?
thajština, angličtina, ruština, slovenština, maďarština

Zájezdy do kterých zemí provázíte, kde se na vás klient může těšit?
V zásadě připadá v úvahu celá jihovýchodní Asie. Nejraději mám Thajsko, Barmu, Laos, Kambodžu a Vietnam.

Oblíbená asijská země a proč?
Thajsko se stalo mým druhým domovem, žiji zde více než 10 let, obzvláště sever Thajska je mým oblíbeným místem. Místní klima, hory, lidé, horské kmeny, kuchyně – to vše mně natolik učarovalo, že jsem si město Chiang Mai zvolil jako svůj druhý domov.

Co máte na Asii rádi a proč se sem rádi vracíte?
V Asii mám rád tu pohodu s nadhledem místních obyvatel se nestresovat kvůli každé maličkosti, jako to umíme zde v České republice. A samozřejmě jídlo – takovou rozmanitost chutí a jejich kombinací jinde ve světě člověk nepotká. I po tolika letech strávených v Asii mě pořád překvapují nové a nové chutě a úpravy jídel.

Oblíbené/á místo/a v Asii – váš tajný cestovatelský tip našim klientům?
Na sever od města Chiang Mai se táhne souvislý pás pralesa, kde žije spousta horských kmenů – Kareni, Hmongové, Lahu, Lihu a další etnika. Je úžasné, jak se jim podařilo uchovat si dodnes vlastní entitu a odolat pokušení, které nabízí konzumní život o pár desítek kilometrů jižněji. Musí to být náročné odolávat těmto svodům majoritní společnosti, ale proto si těchto "posledních mohykánů" velice vážím, že jsou schopni udržovat své tradice, nosit stále svoje tradiční oblečení a žít skromným a obyčejným životem, a přes to všechno být šťastní.
Dále je tato oblast mezi městy Chiang Mai a Chiang Rai známá pěstováním kávy a čaje. Pro milovníky těchto nápojů je opravdový a nezapomenutelný zážitek být přítomen sklizni kávy či čaje a vidět jejich zpracování. Teprve tady si člověk uvědomí, jaké úsilí a kolik dřiny se skrývá za každým šálkem kávy či čaje, který pijeme každé ráno zcela automaticky, aniž bychom se zamysleli nad tím, jak se to zrnko kávy dostalo do našeho šálku. Vidět celý proces od pěstování, přes sklizeň až po následné zpracování dává milovníkům kávy další rozměr, jak si ještě více tento nápoj vychutnat a ocenit úsilí lidí, kteří stojí na začátku celého procesu.
Pro milovníky horské cyklistiky či motocyklu je tato oblast přímo předurčena. Krásné klikaté silničky přímo vybízejí k poznávacím výletům a po cestě člověk vidí nádherné scenérie zdejších pohoří a zvuky a vůně, na které během cesty na kole narazí, jsou neopakovatelné a dodají putování další dimenzi.

Oblíbený asijský pokrm a kde ho klienti mohou ochutnat?
Mám velký rozsah toho, co mi v Asii chutná, a dávám přednost kvalitě před kvantitou. Ale to neznamená, že člověk musí jíst pouze v klimatizovaných restauracích a v luxusních hotelech. Rád objevuji zajímavá jídla na ulicích a v každém městě v Asii zajisté naleznete obyčejný stánek, u kterého jsou lidé ochotni stát dlouhou frontu, jen aby si dali tuto místní specialitu. Objevovat takové místní jídelníčky mne velice baví a většinou si člověk velmi pochutná, aniž by za to zaplatil horentní sumy jako někde v pětihvězdičkovém hotelu, kde vám podobné jídlo nabídnou za desetinásobek. Můj osobní tip je severothajská polévka Khao Soi. Jedná se o kuřecí stehno ve vývaru s kokosovým mlékem, chilli a vaječnými nudlemi plus osmažené křupavé nudle jako topping a k tomu se podává kvašené zelí a červená cibulka. Je těžké popsat tu orgii chutí, která se pak odehrává v ústech s každým soustem Khao Soi.

Jaký je váš nejsilnější asijský zážitek (pozitivní/negativní)?
Mým nejsilnějším zážitkem bylo, když se mému dvanáctiletému synovi podařilo dát při golfu v Chiang Mai pes vodu na 110 metrů hole in one jedinou ránou. Trefit se do jamky na takovou vzdálenost a přes vodu považuji za malý zázrak. Také hned poté, co jsme dohráli, syn prohlásil, že s golfem končí, že už se mu splnil jeho golfový sen a že nemá důvod v tom dále pokračovat. Až se mi podaří to, co jemu, tak se mnou začne zase hrát. Marně se od té doby snažím, ale hole in one pořád ne a ne padnout. Jinak si ale nechám své historky z cestování po Asii na později, až s Vámi budu někde večer sedět u piva, a věřte mi, že jich mám opravdu hodně.

Poznejte mé kolegy

Poznávejte se mnou svět

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů