Vyhledat zájezd na mapě

Radek Beneš

Radek Beneš

Jaké relevantní cizí jazyky ovládáte?
Protože se mimo jiné zabývám také etnolingvistikou, jsou místní etnické skupiny a jejich jazyky předmětem mého hlubšího zájmu. Zajímají mě také menšinové jazyky, o kterých se sice mimo oblast jejich rozšíření moc neví, i když počet mluvčích u některých místních jazyků převyšuje počet obyvatel některých významných evropských zemí. Snažím se proto vždy komunikovat v místním jazyce a mnohokrát i špatná znalost místního jazyka v Asii dělá opravdové divy. V příslušné oblasti se dorozumím na vyšší úrovni persky, turecky, jazykem hindí/urdú a indonésky, základní komunikaci zvládám i v několika dalších asijských jazycích.

Zájezdy do kterých zemí provázíte, kde se na vás klient může těšit?
Věnuji se hlavně asijské oblasti, kde jsou to převážně země pod vlivem indické civilizace a oblast jihovýchodní Asie.

Oblíbená/é asijská/é země a proč?
Hodně těžká otázka, alespoň pro mě, protože téměř každá asijská země má své osobité kouzlo. Rád se vracím za opravdovou asijskou atmosférou do Indie, za jídlem do Vietnamu, Číny a Koreje, za lidmi do Kambodže a Indonésie, za přírodou do Nepálu, Malajsie, Indonésie a na Šrí Lanku a za tisíciletou historií a kulturou do Íránu, zemí Střední Asie a na Kavkaz.

Co máte na Asii rádi a proč se sem rádi vracíte?
Protože v Asii brzy zjistíte, že hodně věcí může fungovat i jinak, než jsme zvyklí my. Při první návštěvě vám místní chaos a zmatek může připadat nezvládnutelný, ale hned při bližším poznání zjistíte, že vlastně všechno má svůj systém a řád, i když to tak na první pohled nevypadalo. Také je jen málo oblastí na světě, kde je místní kuchyně tak pestrá a chutná a životní energie místních obyvatel tak pozitivní, jako v Asii.

Oblíbené/á místo/a v Asii – váš tajný cestovatelský tip našim klientům?
Země, kde ještě stále nevládne turistický ruch – Filipíny, Myanmar (Barma), Írán, Tádžikistán, Pákistán.

Oblíbený asijský pokrm a kde ho klienti mohou ochutnat?
Oblast Asie nabízí opravdu nepředstavitelný výběr jídel, ale dnes bychom mohli posnídat jihoindickou dosu (velmi tenký, ale velký indický druh palačinky) s idly (rýžový knedlík vařený v páře) na banánovém listu, na oběd pak navrhuji barmské rybí curry s krevetami a šanské tofu s rýží a večer si můžeme dát tibetskou thukpu (nudlová polévka se zeleninou, případně i s masem). Vše můžeme zapíjet indickým čajem s mlékem a masalou nebo vietnamským nuóc mía (šťáva z cukrové třtiny).

Jaký je váš nejsilnější asijský zážitek (pozitivní/negativní)?
Když vás místní taxikář vozí zdarma, protože s ním mluvíte jeho rodným jazykem.

Poznejte mé kolegy

Poznávejte se mnou svět

Katalog zájezdů Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů