Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Japonsko je ostrovní země a její společnost se vyvíjela převážně v izolaci od okolního dění, ačkoliv v několika obdobích přejala řadu zásadních myšlenek z okolní Asie, například písmo a buddhismus. Než jako na stálý vliv je ale třeba pohlížet na ně jako na inspiraci či počáteční impulsy, které Japonci přetvořili dle svých tradic a pro potřeby své společnosti.

Japonsko tvoří čtyři hlavní a asi 3900 menších ostrovů uspořádaných v tři tisíce kilometrů dlouhém oblouku. Rozloha Japonska je 377 435 km². Hlavní ostrovy podle velikosti jsou: Honšú (o trochu větší než Velká Británie), Hokkaidó, Kjúšú a Šikoku.

Povrch Japonska je hornatý, hory jsou geologicky mladé, ostré a často s vulkanickou činností. V současné době se na území Japonska nachází přes čtyřicet aktivních sopek. Dalším důležitým prvkem, který přímo ovlivňuje život Japonců (hlavně architekturu), je seismická aktivita oblasti. Každoročně zasáhne zemi zhruba tisíc převážně malých zemětřesení. Poslední velké zemětřesení v oblasti Tóhoku v r. 2011 zabilo s následnou vlnou cunami i přes striktní bezpečnostní opatření a procedury přes 10 000 lidí.

Japonsko má 127 milionů obyvatel, z toho 75 % žije ve velkých městech. Etnicky a kulturně je obyvatelstvo velmi homogenní, největší menšinou je asi 650 000 Korejců, následují Číňané, přistěhovalci z jihovýchodní Asie a Jižní Ameriky. Jedinou vlastní japonskou menšinou je původní obyvatelstvo Ainu (odhadem asi 50 000), žijící hlavně na severním ostrově Hokkaidó. 

Klima Japonska spadá přibližně do subtropického až mírného pásma, střídají se čtyři roční období jako u nás. Díky vlivu chladného vzduchu ze Sibiře padá na severní pobřeží velké množství sněhu. Na jižním pobřeží jsou srážky nižší, přesto může být i tam zima velmi chladná. Střední část Japonska je v létě naopak až subtropicky horká, se silnými dešti a častými tajfuny. Klima jižních ostrovů Okinawa je celoročně subtropické, podnebí ostrova Hokkaidó pak odpovídá severní Evropě s mimořádným množstvím sněhu.

 

Zajímavá místa

AsoIseKanazawaNaganoÓsaka
Fudži-HakoneJaponské AlpyKjótoNagojaOtaru
FukuokaJokohamaKójasanNaraSapporo
HimedžiKagošimaMacumotoNikkóŠikocu-Tója
HirošimaKamakuraMijadžimaOkinawaTokio

 

Informace

Základní informace o zemi (časový posun, měna) a dále pak praktické informace o počasí, bezpečnosti, očkování, vízové povinnosti či zastupitelských úřadech v Japonsku naleznete v odkazu.

informace o Japonsku

Náboženství a filozofie

Šintoismus (šintó, doslova „cesta bohů“) je tradiční japonské náboženství. Na rozdíl od buddhismu a dalších náboženských hnutí v Japonsku je považováno za původní japonskou tradici, která je pevně spjata s japonskou mytologií a s císařskou rodinou. 

Více o šintoismu

Buddhismus se do Japonska dostal z Číny přes Koreu v 6. století, kdy docházelo k masivnímu přejímání čínských tradic a vzorů.

Více o buddhismu

Konfucianismus je jeden z nejvlivnějších čínských náboženských směrů, jenž výrazně ovlivnil morální hodnoty i v Japonsku.

Více o konfucianismu

Křesťanství přišlo do Japonska během r. 1549 – víru v Krista údajně přivezl na palubě portugalské obchodní lodi svatý František Xaverský – a řadí se tak mezi „mladší“ náboženství v Japonsku. 

Více o křesťanství 

Historie

Původ Japonců doposud nebyl uspokojivě vysvětlen. Osidlování japonských ostrovů probíhalo v několika vlnách, jedni z prvních příchozích byli již zmínění Ainuové. 

Více o dějinách Japonska

Pojmy z japonské kultury

GeišaJakuzaKatanaOnsenSumó
GoJaponské divadloKimonoSakeŠinkansen
HaikuJaponský čajMangaSakuraŠóčú 

 

Jazyk

Japonština je většinou jazykovědců stále považována za jazyk nepatřící do žádné jazykové skupiny a je zkoumána samostatně. Historicky měla na vývoj japonštiny obrovský vliv Čína, jejíž znakové písmo Japonci přijali a postupně přizpůsobili potřebám své gramatiky a slovní zásoby.

Více o japonštině

Japonská kuchyně

Typické japonské jídlo představuje příloha (rýže, případně nudle), hlavní jídlo, polévka miso a nakládaná zelenina. Vše je servírováno v jednotlivých dřevěných mističkách, což je součástí estetického dojmu, na kterém si Japonci při servírování čehokoli dávají velice záležet.

Více o kuchyni

Cestovatelské články 

 

Poznávací zájezdy

Související články

Očkování do Japonska

Japonsko je zemí známou pod výrazem „Země vycházejícího slunce“.  Japonsko láká své návštěvníky nejen na bohatou historii japonské kultury a dobrého jídla, ale rovněž nabízí západní styl moderního života nových technologií a světel velkoměst. >> Podrobnosti o očkování do Japonska << Velké nesnáze mohou způsobit cestovatelům jejich zdravotní problémy. V Japonsku je nutné počítat s vysokými náklady na zdravotní péči i za drobná ošetření. Proto se doporučuje uzavřít před cestou do země kvalitní cestovní pojištění, pokrývající také náklady na repatriaci a podstoupit preventivní doporučené očkování. Je nutné rovněž počítat s tím, že většina lékařů hovoří pouze japonsky. Každý cestovatel by měl být očkován proti žloutence typu A+B a měl by mít v pořádku očkování proti tetanu.  Žloutenka typu A „nemoc špinavých rukou“ se přenáší kontaminovanými potravinami a vodou, žloutenka typu B je přenášena krví, pohlavním stykem a jinými sekrety.  Pokud budete cestovat letadlem nebo jinými prostředky hromadné přepravy, je na místě zvážit očkování proti meningokokovým ev. pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem. Budete-li delší dobu pobývat v přírodě nebo na venkově, hlavně v období dešťů červen – září, doporučujeme očkování proti japonské B encefalitidě. V Japonsku se vyskytuje dengue horečka. I zde platí, že větší výskyt je také v období dešťů. Obě nemoci přenáší infikovaný komár, proto je dobré chránit se proti poštípání účinným repelentem. Zkontrolujte si platnost pravidelných očkování (tetanus, záškrt, spalničky, příušnice atd.). Doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Lékař centra Očkování a cestovní medicíny Vám zkontroluje platnost Vašich očkování, sestaví Vám individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách. V rámci prevence zdraví je třeba nezapomínat na správně vybavenou cestovní lékárničku. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, antibakteriální gel na dezinfekci rukou,  probiotika, léky proti průjmům, léky na teplotu, dezinfekce na kůži.  Dbejte rovněž na další doporučení pro konkrétní destinaci a vyvarujte se pití nebalené vody a konzumace nedostatečně tepelně opracovaných potravin. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Katalog 2019 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů