Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Šinkansen (nikoli šinkanzen) znamená doslova „nová kmenová trať“ a označuje síť vysokorychlostních železnic budovaných v Japonsku od 60. let 20. století, nicméně pojmenování postupně zlidovělo a přeneslo se na samotné vlakové soupravy. Tratě šinkansen byly nejvytíženější vysokorychlostní sítí až do r. 2011, kdy toto prvenství převzala Čína.

Šinkansen ve staniciNejvíce cestujících bylo v Japonsku přepraveno v r. 2007, a to 353 milionů. Síť se v r. 2014 táhne od Kagošimy na jihu ostrova Kjúšú až po Aomori na severním cípu ostrova Honšú s několika dalšími odbočkami (např. do Nagana či Niigaty v centrálním Japonsku), ale stavba stále pokračuje. V r. 2015 by měly vysokorychlostní vlaky jezdit do Kanazawy, o zhruba patnáct let později až do Sappora na ostrově Hokkaidó.

Na nejnovějších tratích dosahují vlaky rychlosti 320 km/h. Ve špičce odjíždějí vlaky na nejrušnější trati mezi Tokiem a Ósakou každých 3–5 minut. Vlaky jsou známé svou přesností, průměrné zpoždění vlaku je 36 sekund, což však zahrnuje ne zcela výjimečné události jako zemětřesení, tajfun či sněhová bouře, kdy musí vlaky zastavit. Kromě dochvilnosti se síť může chlubit i extrémní bezpečností – po více než 50 let provozu nedošlo k jedinému úmrtí spojenému s těmito vlaky.

Fotogalerie k článku
Související články

Očkování do Japonska

Japonsko je zemí známou pod výrazem „Země vycházejícího slunce“.  Japonsko láká své návštěvníky nejen na bohatou historii japonské kultury a dobrého jídla, ale rovněž nabízí západní styl moderního života nových technologií a světel velkoměst. >> Podrobnosti o očkování do Japonska << Velké nesnáze mohou způsobit cestovatelům jejich zdravotní problémy. V Japonsku je nutné počítat s vysokými náklady na zdravotní péči i za drobná ošetření. Proto se doporučuje uzavřít před cestou do země kvalitní cestovní pojištění, pokrývající také náklady na repatriaci a podstoupit preventivní doporučené očkování. Je nutné rovněž počítat s tím, že většina lékařů hovoří pouze japonsky. Každý cestovatel by měl být očkován proti žloutence typu A+B a měl by mít v pořádku očkování proti tetanu.  Žloutenka typu A „nemoc špinavých rukou“ se přenáší kontaminovanými potravinami a vodou, žloutenka typu B je přenášena krví, pohlavním stykem a jinými sekrety.  Pokud budete cestovat letadlem nebo jinými prostředky hromadné přepravy, je na místě zvážit očkování proti meningokokovým ev. pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem. Budete-li delší dobu pobývat v přírodě nebo na venkově, hlavně v období dešťů červen – září, doporučujeme očkování proti japonské B encefalitidě. V Japonsku se vyskytuje dengue horečka. I zde platí, že větší výskyt je také v období dešťů. Obě nemoci přenáší infikovaný komár, proto je dobré chránit se proti poštípání účinným repelentem. Zkontrolujte si platnost pravidelných očkování (tetanus, záškrt, spalničky, příušnice atd.). Doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Lékař centra Očkování a cestovní medicíny Vám zkontroluje platnost Vašich očkování, sestaví Vám individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách. V rámci prevence zdraví je třeba nezapomínat na správně vybavenou cestovní lékárničku. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, antibakteriální gel na dezinfekci rukou,  probiotika, léky proti průjmům, léky na teplotu, dezinfekce na kůži.  Dbejte rovněž na další doporučení pro konkrétní destinaci a vyvarujte se pití nebalené vody a konzumace nedostatečně tepelně opracovaných potravin. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Katalog 2019 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů