Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Šintoismus (šintó, doslova „cesta bohů“) je tradiční japonské náboženství. Na rozdíl od buddhismu a dalších náboženských hnutí v Japonsku je považováno za původní japonskou tradici, která je pevně spjata s japonskou mytologií a s císařskou rodinou. Nejstarší doklady o šintó máme z nejstarších japonských kronik z počátku 8. století, v nichž se prolíná skutečnost s mýty, proto o jeho starší historii moc nevíme.

Šintó spočívá v uctívání kami, což je často překládáno jako božstvo, to však může být trochu zavádějící. Kami totiž nejsou jen mytické bytosti, mohou sídlit ve všemožných předmětech, jako jsou např. voda či kameny, ale také v živých bytostech včetně lidí (předkové). Z mytologie šintó vychází i legenda o stvoření Japonska a císařského rodu, který je k dnešnímu dni po dlouhá století nepřetržitý. Mytický císař Džinmu, první císař Japonska, který měl žít okolo r. 660 př.n.l., měl být přímým potomkem božstev, avšak první prokazatelně existující císař v Japonsku žil okolo 7. století n.l. Od té doby je však linie nepřetržitá. Teprve po 2. světové válce se japonský císař Hirohito veřejně vzdal božského původu, což tenkrát po celém Japonsku vzbudilo velké pozdvižení.

Brána Torii na ostrově MijadžimaMístem uctívání šintó je svatyně (džindža). Svatyni poznáme jednoduše podle brány, které se říká torii. Nejčastěji je dřevěná a obarvená na červeno, běžně se však lze setkat i s kamennou či dokonce kovovou torii. Na původu jejího tvaru a účelu se vědci dodnes nedokáží shodnout, nejčastěji se však říká, že odděluje svět lidí od prostoru bohů. Jelikož jednou z nejdůležitějších věcí šintó je rituální čistota, nedaleko vstupu pak bývá nádržka s tekoucí vodou (temizuja), kde se vykonává očista do rituální nečistoty (kegare). Naběračkou se nabere z pramínku voda, kterou si člověk postupně umyje dlaně obou rukou. Pak se vodou vyplachují ústa (z naběračky se musí voda nalít nejprve do dlaně, poté teprve do úst), načež se voda vyplivne. Nakonec následuje obrácení plné naběračky do svislé polohy tak, aby se tekoucí vodou sama umyla. Teprve pak můžeme pokračovat dále do svatyně.

Hlavní síň šintoistické svatyně se jmenuje honden, je však veřejnosti nepřístupná a ukrývá předměty, v nichž jsou přítomni kami, typicky například zrcadlo. Před hondenem bývá místo, kam se lidé chodí modlit – do krabičky hodí pěti nebo padesátijenovou minci (číslo pět má kladnou symboliku), dvakrát tlesknou a ukloní se pro upoutání pozornosti božstev, jimž se chtějí svěřit. Nedaleko hondenu bývá stojan na votivní destičky (ema), které si můžeme koupit a popsat přáním či poděkováním. Přání nejčastěji směřují na zdraví rodiny, bohatství či úspěchy ve studiu nebo v práci, avšak vždy záleží na tom, kterým kami je svatyně zasvěcena. Např. ve svatyni Džišu v Kjótu, jež je zasvěcena božstvům lásky, se můžeme tímto způsobem pomodlit nebo poděkovat za úspěchy v hledání partnera. Na stejném místě, kde se kupují prázdné destičky, můžeme nakoupit i řadu dalších věcí – např. talisman omamori, který u sebe Japonci nosí pro štěstí v různých věcech (např. rodinné vztahy, partnerský život, bezpečí na cestách apod.), nebo omikudži – věštbu, jež nám pomocí tradiční poezie naznačí, jak se nám bude v blízké budoucnosti dařit.

Fotogalerie k článku
Související články

Očkování do Japonska

Japonsko je zemí známou pod výrazem „Země vycházejícího slunce“.  Japonsko láká své návštěvníky nejen na bohatou historii japonské kultury a dobrého jídla, ale rovněž nabízí západní styl moderního života nových technologií a světel velkoměst. >> Podrobnosti o očkování do Japonska << Velké nesnáze mohou způsobit cestovatelům jejich zdravotní problémy. V Japonsku je nutné počítat s vysokými náklady na zdravotní péči i za drobná ošetření. Proto se doporučuje uzavřít před cestou do země kvalitní cestovní pojištění, pokrývající také náklady na repatriaci a podstoupit preventivní doporučené očkování. Je nutné rovněž počítat s tím, že většina lékařů hovoří pouze japonsky. Každý cestovatel by měl být očkován proti žloutence typu A+B a měl by mít v pořádku očkování proti tetanu.  Žloutenka typu A „nemoc špinavých rukou“ se přenáší kontaminovanými potravinami a vodou, žloutenka typu B je přenášena krví, pohlavním stykem a jinými sekrety.  Pokud budete cestovat letadlem nebo jinými prostředky hromadné přepravy, je na místě zvážit očkování proti meningokokovým ev. pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem. Budete-li delší dobu pobývat v přírodě nebo na venkově, hlavně v období dešťů červen – září, doporučujeme očkování proti japonské B encefalitidě. V Japonsku se vyskytuje dengue horečka. I zde platí, že větší výskyt je také v období dešťů. Obě nemoci přenáší infikovaný komár, proto je dobré chránit se proti poštípání účinným repelentem. Zkontrolujte si platnost pravidelných očkování (tetanus, záškrt, spalničky, příušnice atd.). Doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Lékař centra Očkování a cestovní medicíny Vám zkontroluje platnost Vašich očkování, sestaví Vám individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách. V rámci prevence zdraví je třeba nezapomínat na správně vybavenou cestovní lékárničku. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, antibakteriální gel na dezinfekci rukou,  probiotika, léky proti průjmům, léky na teplotu, dezinfekce na kůži.  Dbejte rovněž na další doporučení pro konkrétní destinaci a vyvarujte se pití nebalené vody a konzumace nedostatečně tepelně opracovaných potravin. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Katalog 2018 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů