Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Buddhismus se do Japonska dostal z Číny přes Koreu v 6. století, kdy docházelo k masivnímu přejímání čínských tradic a vzorů. Těsně poté, v období Nara, získal velkou popularitu. Tehdy buddhistický klér dostal takovou moc, že po pokusu o převrat musel být císařský dvůr přestěhován jinam, konkrétně do města Heiankjó, což je dnešní Kjóto, kde byla následně zakázána výstavba buddhistických chrámů.

Buddhismus byl dlouhou dobu považován za něco cizího, a tedy vznešeného, a praktikovala jej především šlechta, oproti šintó, které bylo pro běžné obyvatelstvo. Mezi to se buddhismus šíří až okolo 13. století.

Tiší ochránci pocestných a dětíBuddhismus v Japonsku má značně jinou podobu než v Číně nebo dokonce v Indii. Důvodem je především to, že se vyvíjel dlouhou dobu po boku šintó. Neplatí zde princip uplatňovaný na Západě, že se náboženské víry vylučují. Dnes je zcela běžné, že narození potomka se slaví v šintoistické svatyni, pohřby probíhají v buddhistických chrámech, a aby toho nebylo málo, velice moderní je dnes svatba v křesťanském kostele. Podobný princip v Japonsku fungoval v průběhu celé historie, proto v jisté fázi šintó splynulo s buddhismem a přestaly se rozlišovat chrámy od svatyní. Koncem 19. století bylo nařízeno oddělení buddhismu od šintó, avšak po dlouhých století společného fungování bylo pochopitelně složité rozlišit, která tradice z kterého náboženství vychází.

Typickým japonským buddhistickým směrem je zen, který vznikl jako odboj proti „tradičnímu“ buddhismu spočívajícímu podle zenových kritiků jen v memorování a recitování súter. Klade důraz na práci, meditaci a askezi. Zenové chrámy a zahrady jsou velice snadno rozpoznatelné pro svou prostost a jednoduchost, příkladem jsou např. Nanzendži nebo Rjóandži v Kjótu. Další populární směry jsou Šingon (ezoterické učení mnicha Kóbó Daiši), Džódo (důraz na hledání „Čisté země“) nebo Ničirenova škola (kladoucí důraz na významnost Lotosové sútry).

Nejdůležitějším buddhistickým svátkem je obon, který se odehrává v srpnu. Při této příležitosti se Japonci vracejí ke svým rodinám, navštěvují rodinné hroby a tančí se speciální tanec bon-odori. Převládá totiž víra, že duše předků se v tomto období na tři dny vrací do našeho světa a je třeba je přivítat.

Fotogalerie k článku
Související články

Očkování do Japonska

Japonsko je zemí známou pod výrazem „Země vycházejícího slunce“.  Japonsko láká své návštěvníky nejen na bohatou historii japonské kultury a dobrého jídla, ale rovněž nabízí západní styl moderního života nových technologií a světel velkoměst. >> Podrobnosti o očkování do Japonska << Velké nesnáze mohou způsobit cestovatelům jejich zdravotní problémy. V Japonsku je nutné počítat s vysokými náklady na zdravotní péči i za drobná ošetření. Proto se doporučuje uzavřít před cestou do země kvalitní cestovní pojištění, pokrývající také náklady na repatriaci a podstoupit preventivní doporučené očkování. Je nutné rovněž počítat s tím, že většina lékařů hovoří pouze japonsky. Každý cestovatel by měl být očkován proti žloutence typu A+B a měl by mít v pořádku očkování proti tetanu.  Žloutenka typu A „nemoc špinavých rukou“ se přenáší kontaminovanými potravinami a vodou, žloutenka typu B je přenášena krví, pohlavním stykem a jinými sekrety.  Pokud budete cestovat letadlem nebo jinými prostředky hromadné přepravy, je na místě zvážit očkování proti meningokokovým ev. pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem. Budete-li delší dobu pobývat v přírodě nebo na venkově, hlavně v období dešťů červen – září, doporučujeme očkování proti japonské B encefalitidě. V Japonsku se vyskytuje dengue horečka. I zde platí, že větší výskyt je také v období dešťů. Obě nemoci přenáší infikovaný komár, proto je dobré chránit se proti poštípání účinným repelentem. Zkontrolujte si platnost pravidelných očkování (tetanus, záškrt, spalničky, příušnice atd.). Doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Lékař centra Očkování a cestovní medicíny Vám zkontroluje platnost Vašich očkování, sestaví Vám individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách. V rámci prevence zdraví je třeba nezapomínat na správně vybavenou cestovní lékárničku. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, antibakteriální gel na dezinfekci rukou,  probiotika, léky proti průjmům, léky na teplotu, dezinfekce na kůži.  Dbejte rovněž na další doporučení pro konkrétní destinaci a vyvarujte se pití nebalené vody a konzumace nedostatečně tepelně opracovaných potravin. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Katalog 2019 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů