Vyhledat zájezd na mapě

Írán je islámskou republikou v čele s prezidentem. Nejvyšší autoritu v zemi má náboženský vůdce rahbar. Od smrti ájatolláha Chomejního je rahbar ájatolláh Alí Chámene´í, která byl Radou dohlížitelů (Šúráje negahbán) zvolen na doživotí. Prezident (ra´íse džomhúr) je volen přímou volbou na 4 roky. Parlament (Madžlese šúráje eslámí) je volený ve všeobecných volbách a má 290 poslanců.

Írán nebo Persie?
Slovo Persie je odvozeno z názvu provincie Fárs (Párs), která leží kolem města Šírázu. Tato oblast byla centrem vzniku první perské říše dynastie Achajmenovců. Persií se toto území nazývalo do r. 1935, kdy Rezá Šáh z dynastie Pahlaví nechal přejmenovat území na Írán (země Árijů).

Teheránje hlavním městem Íránu od r. 1789, kdy sem přenesl své sídlo qádžárovský vládce Mohammad Áqá Chán poté, co zavraždil posledního zandského vládce v Šírázu.

Zajímavá místa

AlamutEsfahánNaqše RostamSoltáníje
BišápurFírúzábádPasargadyŠúš (Súsy)
BísotúnHamadánPersepolis (Tachte Džamšíd)Šúštar
ChorramábádJazd (Yazd)QazvínTachte Solajmán
Čoqá Zambíl a Haft TeppeKermánšáhŠírázTeherán

Informace

Základní informace o zemi (časový posun, měna) a dále pak praktické informace o počasí, bezpečnosti, očkování, vízové povinnosti či zastupitelských úřadech v Íránu naleznete v odkazu.

informace o Íránu

Historie

V 1. polovině 1. tisíciletí př. Kr. nabývá na významu rozlehlé území v centru dnešního Íránu. Pohoří Zagros a sever Íránu patřil k Médii, jižní hornatá oblast tvořila Persidu, na východ od pouští vnitřního Íránu ležela Parthie, Drangiana a Arachósie (dnešní Střední Asie, východní Írán a Afghánistán).

Více o dějinách Íránu

Náboženství

Rozkol mezi ranou muslimskou obcí nastal záhy po smrti proroka Muhammada, který nezanechal mužského potomka ani nejmenoval svého nástupce.

Více o šíitském islámu

Zakladatelem tohoto náboženského systému byl prorok Zarathuštra. Udává se že žil v 6. století př. Kr., i když je to pouze předpoklad. Podle filologického rozboru textů se vědci přiklání k názoru, že jeho učení je starší, snad až ze 2. tisíciletí př. Kr.

Více o zoroastrismu v Íránu

Cestovatelské články

Poznávací zájezdy

Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů