Vyhledat zájezd na mapě

Írán, dříve zvaný Persie, je kolébkou dávných civilizací, které nám zanechaly hádanku doposud nerozluštěného písma; je zemí plnou pohádkových, nejen muslimských staveb, jež se svou jedinečností zapsaly do seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Íránem putoval Alexandr Makedonský i kupci po Hedvábné cestě. Oči unavené barvou pouště osvěží přes 5000 m vysoké pohoří Elborz či tradiční perské zahrady. Írán je ale i moderní země, přestože islám stále zůstává hlavní silou, která zasahuje do života celé společnosti i každého jednotlivce.

Základní informace o Íránu

Oficiální název: Íránská islámská republika (Džomhúrí-je islámí-je Írán). Název pochází z pojmu Árjové.
Zkrácený název: Írán
Rozloha: 1 648 000 km2
Obyvatelstvo: 78,35 milionů (odhad na červenec 2010)
Hlavní město: Teherán, Tehran (asi 12 milionů obyvatel)
Státní zřízení: teokratická republika
Územní členění: Rozsáhlé íránské území se dělí na 30 provincií, včetně province Pars, jež dala historické jméno celé zemi (Pars -> Persie).
Jazyk: perština (ovládá zhruba 58 %), dále se mluví turkicky (28 %), kurdsky (9 %), lúrijsky, balúčsky, arabsky a turecky (celkem 7 %).
Měna: 1 íránský rijál (IRR) = 100 dinárů
V poslední době Írán sužuje vysoká inflace, doporučujeme proto zjistit vždy aktuální kurz. Kurz v prosinci 2012: 1 USD = cca 12 280 IRR, 1000 IRR = cca 1,54 CZK.
Náboženství: 98 % muslimové (šíité 89 %, sunnité 9 %), zbytek zoroastriáni, židé, křesťané, baháí.
Časové pásmo: GMT/UTC + 3,5 hodin.; oproti ČR tedy +2,5 hodin v době zimního času a 1,5 hodin v době letního času.
Mezinárodni předvolba:
+98
Důležitá telefonní čísla: policie (110), první pomoc (123), informace o telefonních číslech (118 - je nutno znát adresu volaného).
Doména: .ir

Zastupitelské úřady ČR v Íránu

Vízum do Íránu

  • Občané ČR: Pro udělení íránského víza potřebujete biometrický pas platný minimálně 6 měsíců po plánovaném návratu z Íránu a volnou dvoustranu.
    Dále je třeba předložit: vyplněný vízový formulář, 2 fotografie pasového formátu, barevná kopie pasu, potvrzení o uzavřeném cestovním pojištění, potvrzení o zdravotním pojištění v ČR, výpis z účtu za poslední 3 měsíce potvrzený bankou. Nedoporučujeme žádat o vízum do pasu s izraelským razítkem.
    Procedura: Vízum zajišťujeme prostřednictvím íránské cestovní agentury, po obdržení referenčního čísla (vydané tamním ministerstvem pro místní rozvoj) je nutné si osobně podat žádost o vízum na ambasádě v Praze, vyzvedávání je možné v zastoupení cestovní kanceláře. Celá procedura trvá asi 6 týdnů, je proto nutné plánovat cestu do Íránu s náležitým předstihem! Veškeré podrobné informace najdete na www.prague.mfa.ir
  • Občané SR: Slováci s trvalým pobytem v ČR mohou zažádat o íránské vízum v Praze, jinak se musí obrátit na zastoupení Íránu ve Vídni. Dodatečné dokumenty potřebné k získání víza na Slovensku vám na vyžádáni rádi poskytneme.

Bezpečnost v Íránu

Vzhledem k tomu, že státní zřízení disponuje silnou bezpečnostní složkou, je Írán zemí bezpečnou. Místním zvyklostem však odporuje pohyb osamělých žen po ulicích města po setmění. Zejména na malých městech se může „zbloudilá“ turistka setkat s „péčí“ místní policie, která ji neprodleně odveze do hotelu. Přes nízkou míru kriminality v Íránu ale doporučujeme dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření.

Celní předpisy

Dle íránských předpisů smí cizinec přivézt: fotoaparát, videokameru, dalekohled, příruční hudební nástroj, počítač (vše po 1 ks). Zatím nikdy množství těchto věcí nekontrolovali, ale může se to stát.
Do Íránu se striktně nesmí přivážet: alkohol, výrobky z vepřového masa a jakékoliv pornografické materiály.

Platební karty a šeky

Síť bankomatů v Íránu sice není tak hustá jako v západní Evropě, nicméně existuje. Akceptovány jsou karty MasterCard. Kreditními kartami můžete platit ve větších obchodech, obchodech se suvenýry, avšak pouze ve větších městech. Obecně lze však doporučit kreditní kartu jako záložní zdroj peněz po dolarové hotovosti.

Elektřina

V Íránu se setkáte převážně s napětím 220 V/50 Hz, do zástrčky pasují evropské dvouvidlice. Síť, zejména na venkově, trpí výpadky.

Očkování do Íránu

Očkování do Íránu doporučujeme proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu – například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Spojení s domovem

  • Místní telefon- V každém větším íránském městě jsou centra volání do zahraničí, volání je levné.
  • Mobily - Írán je územně rozdělen mezi 3 místní operátory. Aktuálně má roamingovou smlouvu se všemi podepsán pouze T-Mobile CZ. Ani to však neznamená, že si všude zavoláte. Pokrytí není souvislé a ještě záleží na řadě technických okolností. Uživatelé mobilních telefonů musí také počítat s vysokou cenou volání – Írán patří do nejvyšších tarifních pásem. Na přesné ceny se informujte u svých operátorů.
  • Internet - je dostupný ve všech větších městech a turistických střediscích za velmi nízké ceny. Některé internetové stránky či služby jsou ale ve veřejných internetových kavárnách blokovány.

Fotografování, filmování

V zásadě bez potíží, šíitský islám nemá problém se zobrazováním člověka. Zejména v mešitách je však nutno respektovat věřící a nerušit je. A samozřejmě nefotografovat při případných projevech nesouhlasu. Obsah vaší paměťové karty vám mohou přepálit na CD za mírný poplatek v internetových kavárnách.

Stravování v Íránu

Íránská kuchyně je skutečně velmi dobrá a možná oproti očekávání není nijak pálivá. Na cestách se ale nejčastěji setkáte jen s několika základními pokrmy, ty rozmanité delikatesy ochutnáte spíše na návštěvě u někoho doma než v restauracích –  více o íránské kuchyni v článcích níže.

Stravovat se lze velmi dobře v místních restauracích nebo jakýchsi MacDonaldech po íránsku. Tradičním jídlem je kebáb – masový špíz, zajídá se chlebem nebo rýží – nebo pečené kuře s rýží. K pití se servíruje silný čaj, případně voda v onvici s ledem. Nejoblíbenější (a často i jedinou) snídaní v místních čajovnách jsou míchaná vejce s rajčaty a chlebová placka.

Íránské klima

Ve městech na severu a západě je přes den horko a v noci chladněji. V jižních oblastech Íránu panuje pouštní suché horko s teplotami i přes 40 °C. V oblastech na jihu či v poušti prší opravdu pouze výjimečně.

TEHERÁN – klimatická tabulka

MĚSÍC Prům. sluneční svit (hod.)Prům. min. teplota (°C)
Prům. max. teplota (°C)
Biozátěž

Prům. srážky (mm)
leden6-37-46
únor7010-38
březen7415-46
duben7922-36
květen91428střední13
červen121934vysoká3
červenec112237vysoká3
srpen112236vysoká3
září101832vysoká3
říjen81224mírná8
listopad7617-20
prosinec6111-31
Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Vaše ohlasy

Petr Š., Praha, 31.10.2017

Svoji plnou spokojenost se zájezdem "Za tajemstvím Persie" jsem vyjádřil již v dotazníku i elektronickém feedbacku. Jako další vyjádření spokojenosti s cestovní kanceláří a průvodkyní Janou Tomíškovou berte moji prosbu již teď rezervovat 2 místa v zájezdu "Za krásami pouští Persie 2019".

J. a P. W., Praha 6, 25.10.2017

Dovoľte nám s manželkou po našom poznávacom zájazde, ktorý sme absolvovali v Iráne od 14. 9. do 3.10., vysloviť veľkú spokojnosť s výkonom našej sprievodkyne pani J. Tomíškovej. Veľmi oceňujeme jej organizačné schopnosti i spôsob, ako riešila nečakané situácie a zabezpečovala každodennú starostlivosť o našu skupinu i ako dbala o našu bezpečnosť v neznámom prostredí, vrátane upozorňovania, čo sa môže a nemôže fotografovať v krajine, kde vládne iný režim, než sme v Európe zvyknutí. Páčil sa nám jej bohatý výber historických pamiatok a miestnej architektúry. Osobitne však oceňujeme hlboké a široké znalosti o iránskych reáliách, po ktorých nás sprevádzala. Často vedela o nich viac ako sami Iránci. Preukázala vynikajúcu znalosť perzštiny a schopnosť vybaviť s miestnymi všetko, čo bolo treba, ako napr. objednávanie jedla pre 15 ľudí. Vysoko hodnotíme jej vyber autobusu a vodiča, počas 8000 kilometrov sme sa vždy cítili bezpecne a komfortne. Osobitným zážitkom počas zájazdu boli šíitské náboženské slávnosti, ktorých pozorovanie spolu so zasväteným výkladom pani sprievodkyne umožnili pochopiť významnú súčasť života iránskej spoločnosti. Vďaka tomu všetkému sme dostali možnosť spoznať veľkú a zaujímavú krajinu nielen s úžasnými historickými pamiatkami, ale aj s modernými mestami a s prívetivým a zdvorilými ľuďmi. Pani Tomíšková je nielen vynikajúca perštinárka, ale aj vysoko profesionálna organizátorka a sprievodkyňa. Preukázala tiež veľkú trpezlivosť voči nám, účastníkom, ktorí sme mali rôzne preferencie a povahy. Dokázala nám sprostredkovať aj neformálne kontakty s obyvateľmi Iránu. Na spoznávanie tajomstiev Perzie aj vďaka nej nikdy nezabudneme a do Iránu sa určite vrátime.

Ivo Suchomel, Praha 10, 3.5.2016

Chtěl bych poděkovat za skvěle připravenou a zajištěnou cestu do Persie s Vaší CK, zejména pak bych chtěl vyzdvihnout výkon průvodkyně Jany, její nasazení, znalosti, jednání s klienty, zodpovědnost a trpělivost. Cesta byla opravdovým zážitkem. Budu Vás doporučovat a Janu si prosím hýčkejte. Děkuji.

Ing. E. Černáková, PhD., Nitra, 5.6.2015

Som rada, že som sa zúčastnila poznávacieho zájazdu do Iránu. Oceňujem organizačnú prácu sprievodkyne, ako aj jej jazykové znalosti. Na každej dovolenke je zvyčajne fajn, ale tu som si splnila aj svoje detské sny a videla kus krajiny s jej zaujímavou súčasnosťou i históriou. To, čo oceňujem, je aj dĺžka zájazdu (hoci ešte dva tri dni by sa dali vydržať :-)) Teším sa na budúce…

J. Bíža, Jesenice, 27.4.2014

Jana je výjimečně znalá průvodkyně s hlubokým zájmem o zemi a nadprůměrnou péčí o členy zájezdu. Program zájezdu byl velmi bohatý a zajímavý, Jana dokáže strhnout pro dějiny a kulturu země.

Ing. arch. P. Pazdziora, Příbor, 23.10.2012

Dobrý den, minulý týden jsem se vrátil ze zájezdu Za tajemstvím Persie. Chtěl bych tímto poděkovat cestovní kanceláři a zejména paní průvodkyni Janě Tomíškové za bezchybnou organizaci zájezdu. Paní průvodkyně je odborně na výši a má vynikající znalosti Íránu i staré Persie, dále plynně ovládá perštinu a naší skupině tím byla velkým přínosem. I problémy, které se na cestách vždy nějaké vyskytnou, zvládala s nadhledem tak, že se nedotkly průběhu samotného zájezdu. Írán je nádherná země, lidé jsou tam velmi přátelští a příjemní a je jen škoda, že informace o Íránu jsou v našich sdělovacích prostředcích tak tendenční a zkreslující skutečnost. Cestu do Íránu bych rozhodně každému doporučil a doufám, že bezpečnostní situace cestování do této krásné země neznemožní. Ještě jedno děkuji a prosím o předání mailu i paní Janě.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů