Vyhledat zájezd na mapě

Malajský poloostrov a především Melackou úžinu s její strategickou polohou již od starověku navštěvovali kupci z dalekých krajů. Jednalo se o území, kudy procházely významné obchodní trasy z Číny do Indie, ale i z jiných míst Asie. Již ve starověku se tak v této oblasti pohybovali a usazovali kupci a vzdělanci pocházející z různých kultur, kteří spolu se svým zbožím přinášeli i vlastní náboženství, kultury, jazyky a zvyky. Ty pak obohacovaly a formovaly malajskou kulturu do podoby, jak ji známe dnes.

Zajímavá místa

Borneo: centrum orangutanů SepilokBorneo: Sungai KinabatanganNP Taman Negara
Borneo: Kota KinabaluCameronská vysočinaOstrov Borneo
Borneo: KučingGeorgetownOstrov Pangkor
Borneo: MiriJeskyně BatuOstrov Penang
Borneo: NP BakoKuala KangsarPerhentiany
Borneo: NP Gunung MuluKuala LumpurSouostroví Langkawi
Borneo: NP KinabaluLesní výzkumný ústav Malajsie / FRIM
Borneo: SandakanMelaka

Informace

Základní informace o zemi (časový posun, měna) a dále pak praktické informace o počasí, bezpečnosti, očkování, vízové povinnosti či zastupitelských úřadech v Malajsii naleznete v odkazu.

informace o Malajsii

Historie

Malajský poloostrov a především Melackou úžinu s její strategickou polohou již od starověku navštěvovali kupci z dalekých krajů. Jednalo se o území, kudy procházely významné obchodní trasy z Číny do Indie, ale i z jiných míst Asie. 

Více o dějinách Malajsie

Kuchyně

Základní potravinou je stejně jako v pevninské části JV Asie rýže a různé druhy nudlí. Na rozdíl od pevninské části je zde ale mnohem silnější vliv kuchyně arabské a indické, především v Malajsii s její silnou indickou komunitou. Časté jsou také úpravy původních pokrmů tak, aby odpovídaly místním chutím, čímž vzniká právě jejich unikátní, neopakovatelný charakter. Národy ostrovní JV Asie často inklinují k ostrým a kořeněným jídlům.

Více o malajské kuchyni

Náboženství

Situace v ostrovní části JV Asie je z hlediska náboženství velmi různorodá a komplikovaná. Původní animistické a šamanistické náboženské tradice překryla nejdříve indická náboženství, později je na většině území regionu vystřídal a obohatil islám a kultura muslimská. Po příchodu Evropanů tento mix doplnilo náboženství a kultura koloniálních mocností, tedy křesťanství a kulturní vlivy evropské. Do této „náboženské směsi“ se přimíchaly ještě další ingredience – především náboženství čínských komunit či hinduismus pracovních sil z Indie. 

Více o náboženství v ostrovní JV Asii

Jazyk

Malajština je jazykem etnika Malajců, pro které je rodným jazykem. Je úředním jazykem Malajsie, a to i pro etnika nemalajská (byť ta mohou používat i svůj rodný jazyk). Jedná se tedy z podstaty o jazyk národ spíše rozdělující, posilující význam majoritního etnika na úkor etnik ostatních. 

Více o malajštině

Cestovatelské články

Nejoblíbenější zájezdy

Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů