Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Malajský poloostrov a především Melackou úžinu s její strategickou polohou již od starověku navštěvovali kupci z dalekých krajů. Jednalo se o území, kudy procházely významné obchodní trasy z Číny do Indie, ale i z jiných míst Asie. Již ve starověku se tak v této oblasti pohybovali a usazovali kupci a vzdělanci pocházející z různých kultur, kteří spolu se svým zbožím přinášeli i vlastní náboženství, kultury, jazyky a zvyky. Ty pak obohacovaly a formovaly malajskou kulturu do podoby, jak ji známe dnes.

 

Zajímavá místa

Borneo: centrum orangutanů SepilokBorneo: Sungai KinabatanganNP Taman Negara
Borneo: Kota KinabaluCameronská vysočinaOstrov Borneo
Borneo: KučingGeorgetownOstrov Pangkor
Borneo: MiriJeskyně BatuOstrov Penang
Borneo: NP BakoKuala KangsarPerhentiany
Borneo: NP Gunung MuluKuala LumpurSouostroví Langkawi
Borneo: NP KinabaluLesní výzkumný ústav Malajsie / FRIM
Borneo: SandakanMelaka

 

Informace

Základní informace o zemi (časový posun, měna) a dále pak praktické informace o počasí, bezpečnosti, očkování, vízové povinnosti či zastupitelských úřadech v Malajsii naleznete v odkazu.

informace o Malajsii

Historie

Malajský poloostrov a především Melackou úžinu s její strategickou polohou již od starověku navštěvovali kupci z dalekých krajů. Jednalo se o území, kudy procházely významné obchodní trasy z Číny do Indie, ale i z jiných míst Asie. 

Více o dějinách Malajsie

Kuchyně

Základní potravinou je stejně jako v pevninské části JV Asie rýže a různé druhy nudlí. Na rozdíl od pevninské části je zde ale mnohem silnější vliv kuchyně arabské a indické, především v Malajsii s její silnou indickou komunitou. Časté jsou také úpravy původních pokrmů tak, aby odpovídaly místním chutím, čímž vzniká právě jejich unikátní, neopakovatelný charakter. Národy ostrovní JV Asie často inklinují k ostrým a kořeněným jídlům.

Více o malajské kuchyni

Náboženství

Situace v ostrovní části JV Asie je z hlediska náboženství velmi různorodá a komplikovaná. Původní animistické a šamanistické náboženské tradice překryla nejdříve indická náboženství, později je na většině území regionu vystřídal a obohatil islám a kultura muslimská. Po příchodu Evropanů tento mix doplnilo náboženství a kultura koloniálních mocností, tedy křesťanství a kulturní vlivy evropské. Do této „náboženské směsi“ se přimíchaly ještě další ingredience – především náboženství čínských komunit či hinduismus pracovních sil z Indie. 

Více o náboženství v ostrovní JV Asii

Jazyk

Malajština je jazykem etnika Malajců, pro které je rodným jazykem. Je úředním jazykem Malajsie, a to i pro etnika nemalajská (byť ta mohou používat i svůj rodný jazyk). Jedná se tedy z podstaty o jazyk národ spíše rozdělující, posilující význam majoritního etnika na úkor etnik ostatních. 

Více o malajštině

Cestovatelské články

 

Nejoblíbenější zájezdy

Související články

Buddhismus v ostrovní JV Asii

Buddhismus vychází z hinduismu, některé základní koncepty sdílí (reinkarnace, karmický zákon, do značné části i mytologii), jiné rozvádí dál a modifikuje. Za zakladatele buddhismu je označován princ Siddhárta Gautama, který žil v 6.–5. století před Kristem v severní Indii. Již při narození bylo předpovězeno, že se stane buď velkým králem, nebo velkým náboženským učitelem. Siddhártův otec měl samozřejmě zájem, aby jeho syn převzal vládu nad zemí a snažil se mladého prince ochránit před veškerými strastmi života. Až do svých 29 let nepoznal Siddhárta nic než radovánky a příjemné stránky života. Poté, podle tradičního podání, při návštěvě města za zdmi královského paláce se setkal se stářím a strádáním, nemocí a smrtí. Ve stejnou dobu také uviděl mnicha, jehož duševní vyrovnanost na Siddhártu velice zapůsobila. Rozhodl se odejít z paláce, opustit svou rodinu a postavení a plně se věnovat meditacím a hledání cesty k osvícení. Vyhledal nejlepší učitele, pod jejichž vedením se věnoval hlubokým meditacím, podrobil se kruté askezi, sahající až na samou hranici lidských možností, ale přesto nedokázal dosáhnout osvícení. Poté se rozhodl následovat svou vlastní cestu, vyhýbající se extrémům jak nevázaného života, tak přílišné askeze. Krátce poté dosáhl osvícení a stal se tak Buddhou (osvíceným), velkým duchovním učitelem. Zásadní pravdy, které během svého osvícení nahlédl a poté vyučoval, jsou dodnes tím nejzákladnějším učením buddhismu. Patří mezi ně tzv. čtyři vznešené pravdy (týkající se strastné povahy lidského bytí), vznešená osmidílná stezka (cesta vedoucí k zániku utrpení) a dvanáctidílný řetězec podmíněného vznikání. 

Celý článek
Katalog 2019 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů