Vyhledat zájezd na mapě

Říká se, že když Bůh tvořil zemi, vytvořil obraz ráje právě na tomto ostrově. Borneo bylo odjakživa spojováno s dobrodružstvím a exotikou, a ačkoliv dnes plantáže olejových palem stále více ukusují území původního pralesa, kdo přijíždí za poznáním fantastické přírody, nebude zklamán. Zároveň malajsijské Borneo poskytuje dostatečnou infrastrukturu, aby poznávání jedné z nejexotičtějších oblastí světa mohl návštěvník vychutnat v relativním pohodlí.

Území ostrova je dnes rozděleno na jižní, indonéskou část nazývanou Kalimantan, maličké území pohádkově bohaté Bruneje – pozůstatek kdysi mocného Brunejského sultanátu a dvě malajsijská území, označovaná jako Borneo, či v minulosti také „země pod větry“.

Západní část se nazývá Sarawak a východní část Sabah, přičemž obě území se poněkud liší svým charakterem. Sarawak je považován za „kulturnější“ v tom smyslu, že je bohatší na domorodé kultury. Místní obyvatelé patřící do desítek kmenů a hovořící mnoha různými dialekty se často dodnes drží svých starých tradic – života v dlouhých domech, lovu za pomoci foukaček a dalších původních způsobů a vyprávění starých legend a mýtů při táborových ohních za teplých tropických nocí. To v žádném případě neznamená, že by zde nebyla nádherná příroda a množství významných národních parků, právě naopak. Sarawak nabízí setkání s vzácnými nosatými opicemi kahau, pozorování orangutanů či dechberoucí pohled na obrovské proudy netopýrů, vylétajících za soumraku z jeskyní Niah. A nejen to, je zde samozřejmě mnohem více – četné mohutné řeky, divoká vegetace či rozsáhlé jeskynní systémy, zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

Druhá část malajsijského Bornea, východněji položený Sabah, je oproti Sarawaku považován spíše za „přírodní“ destinaci, ať už se jedná o okolí řeky Kinabatangan s populací slonů a nepřeberným množstvím další fauny, možnost výstupu na majestátní horu Kinabalu či fantastické potápění u některého z mnoha ostrovů, jejichž bílé písečné pláže září v tyrkysových pobřežních vodách. A pak jsou tu i města se zajímavými tržišti nabízejícími exotické a roztodivné plody zdejší divoké přírody, ať už se jedná o Kota Kinabalu, či Sandakan připomínající svým jménem hrdinu našich mladých let. Borneo je rozhodně destinací, která zanechá nesmazatelný dojem, a už ve chvíli odjezdu budete doufat, že se do tohoto malého tropického Edenu budete moci někdy vrátit.

Co vidět v Malajsii

Praktické informace a zajímavosti o Malajsii

Malajsie – články

Související články

Očkování do Malajsie

Před cestou do Malajsie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě preventivního očkování.  Před cestou si uzavřete kvalitní zdravotní připojištění. Před odletem si zkontrolujte platnost Vašeho očkování proti tetanu. >> Podrobnosti o očkování do Malajsie << Základní doporučené očkování pro cestovatele do Malajsie je očkování proti žloutence typu A+B. Očkování proti břišnímu tyfu se doporučuje cestovatelům, kteří nebudou pobývat jen v hotelích a turistických oblastech. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově a v přírodě. Vzteklinu často přenáší toulaví psi, kočky, opice, netopýři. Dále doporučujeme očkování proti choleře, protože tato vakcína v nápoji chrání i proti průjmům způsobeným bakterií E. coli. Tato bakterie je častou příčinou cestovatelských průjmů. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách.  Mezi ně patří například očkování proti pneumokokům, meningokokovým nákazám a japonské B encefalitidě. V Malajsii se hlavně v období dešťů, březen až září, vyskytuje dengue horečka a horečka chikungunya. Onemocnění se přenáší poštípáním infikovaným komárem. Proti těmto nemocem se nelze preventivně očkovat. Je dobré se chránit proti poštípání komárem účinnými repelenty, oděvem a moskytiérou. Riziko malárie je v této zemi velmi nízké, především na Sabahu a Sarawaku v deštných pralesích. Doporučení antimalarické chemoprofylaxe patří plně do kompetence odborníků na cestovní medicínu – závisí na přesné oblasti pobytu, ročním období, délce pobytu a dalších podmínkách.  Při pobytu v přírodě dbejte zvýšené opatrnosti, v Malajsii je výskyt jedovatých hadů. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit léky na teplotu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti, dezinfekci na kůži, dezinfekční gel na ruce. Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví na cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů