Vyhledat zájezd na mapě

(vlastní město asi 1,6 milionů ob., „větší KL“ = metropolitní oblast asi 5,7 milionů)

Bahnitý soutok, což je vlastně význam názvu malajsijské metropole, je naprosto klíčovým politickým, ekonomickým a kulturním centrem země. Navzdory plánům vlády přesunout hlavní město do nově vybudovaného, moderního centra Putrajaya, si KL (vyslovováno „kej el“, jak místní hlavní město zkráceně nazývají) i nadále udržuje svoji nezastupitelnou roli. Je zde sídlo krále a parlamentu a prozatím i většina vládních a správních budov.

Kuala Lumpur je mladá metropole, vznikla teprve v 19. století v souvislosti s počátkem těžby cínu. Na místě, kde se dnes nachází mešita Masjid Jamek, tedy na vlastním soutoku řek Klang a Gombak, přistálo r. 1857 osmdesát sedm čínských prospektorů, aby prozkoumali místní ložiska cínu. Téměř všichni záhy zemřeli na malárii, z expedice přežilo pouhých sedmnáct mužů. Cín byl ale objeven, což přilákalo davy horníků a z KL se záhy stalo prosperující místo plné hazardu a rvaček. Klanové války mezi znepřátelenými Číňany, které neustále ohrožovaly hladký průběh těžby, vedly sultána (respektive Brity) k ustanovení čínského kapitána (kapitan cina). Ten měl mít celou oblast na starosti – jeho úkolem bylo udržovat pořádek, udržovat těžbu v chodu a usnadňovat komunikaci mezi klany. Prvním čínským kapitánem a tedy prakticky zakladatelem Kuala Lumpuru byl Yap Ah Loy (kapitánem v letech 1868–85), který situaci zvládal dobře a město velmi zvelebil.

Vzápětí ale vypukl konflikt mezi místními sultány a KL ro. 1881 do základů vyhořela. To umožnilo zástupci britské vlády Franku Swettenhamovi, aby celé město přebudoval na evropských základech – objevilo se centrální plánování zástavby, zděné budovy, železnice město propojila s přístavem Klang. R. 1896 sem bylo přesunuto sídlo vlády federovaných malajských států a Kuala Lumpur se stala hlavním městem Britského Malajska. Svou výsadní pozici si Kuala Lumpur udržela dodnes. Až do r. 1974 bylo město součástí území selangkorského sultána, poté bylo uvolněno ze sultánské jurisdikce a stalo se jedním ze tří území v Malajsii s federálním statusem (vedle KL je to Putrajaya a ostrov Labuan). Architektura KL pokrývá všechny slohy a je výkladní skříní malajsijského stavebnictví – můžeme zde vidět budovy ve slohu neomaurském (okolí Merdeka Square), tudorovsko-viktoriánském, čistě malajském, starořecko-španělském, islámském či postmoderní supermoderní architekturu.

Petronas Twin Towers

Tato fantastická budova ze skla a oceli se rychle stala jednou z ikon Malajsie. Jedná se o sídlo malajsijské státní ropné společnosti Petronas a odráží bohatství jak těžařů, tak země samotné. V letech 1998–2004 byla se svými téměř 452 m nejvyšší budovou světa, než byla vystřídána jinou asijskou budovou, mrakodrapem Taipei 101. Dodnes si ale drží primát coby nejvyšší „dvojčata“ světa. Petronas Towers mají 88 nadzemních podlaží, která jsou ve výšce čtyřicátého prvního a druhého patra propojeny mostem. Stavba přes svůj supermoderní vzhled odráží tradiční islámské motivy (například základy mají tvar hvězdy, věže mají pět stupňů a mají připomínat pět pilířů islámu) a má tak odrážet propojení starého a nového.

Stavba mrakodrapů byla zahájena r. 1993, ke slavnostnímu otevření došlo roku 1999 – byť zde část personálu společnosti Petronas pracovala již o 2–3 roky dříve. Události 11. září se projevily i zde, kdy byly mrakodrapy plné lidí evakuovány v souvislosti s bombovou hrozbou – od té doby zde platí zvýšená bezpečnostní opatření. R. 2009 byly Petronas Twin Towers zdolány „stavbylezcem“ Alainem Robertem (který byl předtím již 2x při podobných pokusech zatčen). Robertovi trvalo zdolání bez jištění 2 hodiny, výkon je možno při pohledu k vrcholům věžím nutno opravdu ocenit. Twin Towers se staly součástí několika filmů a představují nádhernou dominantu hlavního města, zejména když se po setmění rozsvítí.

Chrám Šrí Mahamariamman

Překvapivě v centru kualalumpurské čínské čtvrti se nachází jeden z nejvýznamnějších hinduistických chrámů v Malajsii, Šrí Mahamariamman. Chrám s krásně zdobenou gópurou byl založen r. 1873 místní indickou komunitou a dodnes se jedná o důležité místo pro věřící, kteří se zde shromažďují k modlitbám a bohoslužbám od východu slunce do pozdního večera. V chrámu je uložen stříbrný vozík používaný při procesí k jeskyním Batu během svátku Thaipusam.

Chrám Sze Ya

Nejstarší taoistický chrám v Kuala Lumpuru je spjatý s prvním "čínským kapitánem" Yap Ah Loyem. Byl založen r. 1864.

Páteční mešita/Masjid Jamek

Páteční mešita (malajsky Masjid Jamek) byla postavena r. 1907 v mogulském slohu poblíž dřívějšího malajského hřbitova na soutoku řek Gombak a Klang, tedy  . Jedná se o jednu z nejstarších mešit v KL, a než byla r. 1965 otevřena Národní mešita, byla tato mešita hlavní mešitou v KL. Budova s pěknými kupolovitými střechami se dodnes nachází v malém palmovém hájku a představuje oázu klidu v centru velkoměsta. Ačkoliv jsou návštěvníci vítáni, pro vstup je třeba decentní oblečení.

Náměstní nezávislosti / Merdeka Square

Jedno z nejvýznamnějších historických míst v KL. Původně se jednalo o kriketové hřiště, nacházelo se zde také centrum koloniální správy. Dne 31. srpna 1957 zde byla formálně předána moc z rukou Britů nově představitelům nově vznikajícímu státu, vlastní nezávislost byla vyhlášena za přítomnosti jásajících davů na Stadionu nezávislosti. Dodnes se zde konají oslavy důležité historicky, či jen aktuálně (například novoroční oslavy se koncentrují taktéž sem). Náměstí obklopuje řada významných budov, například Královský selangkorský klub či budova sultána Abdula Samada. Téměř stometrový stožár nesoucí malajsijskou vlajku patří k nejvyšším na světě.

Královský selangkorský kriketový klub: Byl založen r. 1884 a dodnes hostí některé zápasy světové série kriketu. Původně byl vyhrazen pouze pro britskou smetánku, tedy bílou vzdělanou elitu, později bylo umožněno členství i bohatým místním. Blízkost původních soudů umožňovala zákulisní jednání. V minulosti nazýván také „strakatý pes“, nebo jen „pes“, protože vchod do klubu prý měli hlídat dalmatinové manželky jednoho ze zakladatelů klubu. Budovy klubu byly pravidelně poškozovány záplavami, r. 1970 je také poničil rozsáhlý požár.

Budova sultána Abdula Samada / Sultan Abdul Samad building: Byla původně sídlem důležitých úřadů britské správy, poté – až do začátku milénia – zde sídlil malajsijský nejvyšší soud, než byl přestěhován do Putrajayi. Nyní slouží ministerstvu informací, komunikace a kultury. Majestátní budova byla postavena v letech 1894–1897 A. C. Normanem, který strávil hodně času v koloniích (Afrika, Indie) a vytvořil díky tomu budovu v mogulském stylu, který sice nemá s malajskou kulturou příliš mnoho společného, působí ale krásným honosným dojmem, zejména když je večer nasvícena. Hodinová věž má výšku 41 m.

 

Bývalé hlavní vlakové nádraží

Tato krásná budova spojující orientální a evropské architektonické prvky se nachází nedaleko Národní mešity. Nádraží bylo postaveno r. 1910 a sloužilo do r. 2001, než jeho funkci převzala moderní stanice KL Sentral. Dnes se využívá spíše okrajově, byť některé vlaky sem zajíždějí. Většina spojů byla ale z logistických důvodů přesunuta na stanici KL Sentral.

Národní mešita/Masjid Negara

Tato moderní mešita je jedním z důležitých symbolů nezávislé Malajsie. R. 1965 vystřídala mešitu Masjid Jamek na pozici hlavní mešity v KL a tedy prakticky v celé Malajsii. Minaret měří 73 m a má tvarem připomínat jeden z minaretů v Mekce. Hlavní kopule má tvar otevřeného deštníku, který má zároveň symbolizovat tropy a 18 hrotů připomínat 13 států Malajsie a 5 pilířů islámu, deštník také vyjadřuje vznešenost. Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, Národní mešita může pojmout až 15 000 osob. Vedle hlavní mešity přístupné všem je ještě menší stavba určená aristokratům a vzácným hostům. Vzhledem k významu místa je zde striktně vyžadováno zahalení žen a přiměřené oblečení mužů.

Lake Gardens

Oblast „Jezerních zahrad“ je místem, kde se dříve usazovali představitelé britské smetánky. Po odchodu Britů zde byla vybudována odpočinková oblast s mnoha zajímavými zákoutími. Za návštěvu stojí například Národní památník od Felixe de Weldona (tvůrce známého sousoší mariňáků zvedajících vlajku na Guadalcanalu, umístěného v americkém Washingtonu), orchidejové zahrady, vyhlášený ptačí park s největší průchozí voliérou světa, skvělé muzeum islámu či nedaleký nový sultánský palác.

Royal Pewter Factory

Cín tvořil dějiny Malajsie, a přestože jsou dnes do značné míry doly v Malajsii vyčerpány, zpracování tohoto kovu je dodnes pro ekonomiku země zásadní. Nedaleko KL se nachází továrna, kde si historii těžby a výrobu lze prohlédnout na vlastní oči. V továrně se nachází také největší cínový korbel na světě.

Co vidět v Malajsii

Vlajka NalajsiePraktické informace a zajímavosti o Malajsii

Malajsie – články


Malajsie – poznávací zájezdy

Zájezdy do této lokality

Související články

Očkování do Malajsie

Před cestou do Malajsie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě preventivního očkování.  Před cestou si uzavřete kvalitní zdravotní připojištění. Před odletem si zkontrolujte platnost Vašeho očkování proti tetanu. >> Podrobnosti o očkování do Malajsie << Základní doporučené očkování pro cestovatele do Malajsie je očkování proti žloutence typu A+B. Očkování proti břišnímu tyfu se doporučuje cestovatelům, kteří nebudou pobývat jen v hotelích a turistických oblastech. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově a v přírodě. Vzteklinu často přenáší toulaví psi, kočky, opice, netopýři. Dále doporučujeme očkování proti choleře, protože tato vakcína v nápoji chrání i proti průjmům způsobeným bakterií E. coli. Tato bakterie je častou příčinou cestovatelských průjmů. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách.  Mezi ně patří například očkování proti pneumokokům, meningokokovým nákazám a japonské B encefalitidě. V Malajsii se hlavně v období dešťů, březen až září, vyskytuje dengue horečka a horečka chikungunya. Onemocnění se přenáší poštípáním infikovaným komárem. Proti těmto nemocem se nelze preventivně očkovat. Je dobré se chránit proti poštípání komárem účinnými repelenty, oděvem a moskytiérou. Riziko malárie je v této zemi velmi nízké, především na Sabahu a Sarawaku v deštných pralesích. Doporučení antimalarické chemoprofylaxe patří plně do kompetence odborníků na cestovní medicínu – závisí na přesné oblasti pobytu, ročním období, délce pobytu a dalších podmínkách.  Při pobytu v přírodě dbejte zvýšené opatrnosti, v Malajsii je výskyt jedovatých hadů. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit léky na teplotu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti, dezinfekci na kůži, dezinfekční gel na ruce. Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví na cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů