Vyhledat zájezd na mapě

Pro historické centrum hlavního města Penangu, Georgetown, je typická unikátní směs čínských, indických a malajských vlivů. Právě tento mix a také nádherně zachovalý stav historického centra byly důvodem, proč byl Georgetown r. 2008 spolu s Melakou zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.

Pevnost Cornwallis

Lehce zchátralá pevnost byla založena synem kapitána Francise Lighta Williamem. Jedná se o stavbu hvězdicovitého půdorysu, přičemž původní dřevěná pevnost z r. 1786 byla nahrazena v letech 1808–10 kamennou stavbou. Jedná se o jedno z nejstarších evropských míst v Georgetownu. Dělo má pohnutou historii, bylo odlito r. 1603, darováno Holanďany johorskému sultánovi, poté ukořistěno Acežany, později se nacházelo v držení selangkorského sultána a nakonec se vrátilo zpět do pevnosti.

Khoo Kongsi

Tato nádherná stavba je jedním z tzv. klanových domů, které představují ohnisko života čínských komunit žijících mimo svou vlast. Tento klanový dům je centrem širší rodiny Khoo, spojovaný s možností se setkávat, dobročinnou činností a předmět hrdosti klanu. Motivy na sloupech znázorňují štěstí a úspěch (např. draci). Původní klanová budova r. 1901 vyhořela, současný klanový dům pochází z r. 1906.

Dům Cheonga Fatt Tze

Tento tmavě modrý výstavný dům byl sídlem stejnojmenného čínského obchodníka, který opustil Čínu bez prostředků, ale postupně si vybudoval mocné finanční a obchodní impérium s působností po celé východní Asii. Tím si vysloužil přezdívky „Rockefeller Východu“ nebo „poslední mandarín“. Dům v sobě mísí vlivy východu a západu – secesní malovaná okna, ozdobné dlaždice. Je tak typickým příkladem eklektické architektury preferované bohatými Číňany napřelomu 20. století. Podobný dům se nachází v Medanu na Sumatře, byl to dům bratrance Fatt Tzeho.

Viktoriiny věžní hodiny

Tyto hodiny byly věnovány místním čínským milionářem jako dar připomínající diamantové výročí vlády královny Viktorie (60 let na trůnu). Jsou vysoké 18 m, tedy 60 stop – za každý rok jednu stopu.

Chrám Šrí Mariamman

Opět, podobně jako v Kuala Lumpur, se jedná o jihoindický chrám s krásně zdobenou vchodovou bránou. Jedná se o nejstarší hinduistický chrám v Penangu, byl založen r. 1883 a dodnes představuje centrum komunitního života místní hinduistické komunity. Stejně jako v KL, i zde je důležitým svátkem Thaipusam. Jméno chrámu, Mariamman, znamená „matka bohyně“, symbol půdy a tedy Indie, což je důležitá připomínka pro život v diaspoře.

Mešita Kapitan Keling

Nejznámější penangská mešita pochází z r. 1801 a byla založena muslimskými zaměstnanci Východoindické společnosti.

Chrám Wat Chayamangkalaram

Tento buddhistický chrám představuje krásnou ukázku thajsko-barmské chrámové architektury. Uvnitř ležící Buddha bývá prohlašován za jednoho z největších v JV Asii, není to ale pravda. Vchod střeží z jedné strany nágové, z druhé strany čínští draci - krásný příklad mísících se kulturních vlivů na Penangu. Naproti ležící barmský chrám Dhammikarama je čistě barmský, jedná se o nejstarší buddhistický chrám na Penangu (z r. 1803).

Chrám Kek Lok Si

Čínský chrám Kek Lok Si, neboli Chrám nejvyšší blaženosti, je centrem čínské buddhistické komunity. Jedná se o největší buddhistický chrám v Malajsii a jednu z národních ikon s podobným významem jako například Petronas Twin Towers. Byl založen r. 1890 a postupem času mohutně rozšiřován. Sedmipatrová Pagoda deseti tisíc Buddhů je svým mísením vlivů typická pro celý komplex – nahoře barmská, uprostřed thajská, dole čínská. V chrámu se nachází i socha Buddhy věnovaná thajským králem Bhumipolem. Na vrcholku komplexu se nachází 36,5 m vysoká socha bohyně milosrdenství Kuan-Jin, dlouhodobě je dostavován pavilon tvořený 16 sloupy, který má sochu přikrýt. Plánuje se také přistavět až 1000 soch bohyně.

Co vidět v Malajsii

Vlajka NalajsiePraktické informace a zajímavosti o Malajsii

Malajsie – články


Malajsie – poznávací zájezdy

Související články

Očkování do Malajsie

Před cestou do Malajsie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě preventivního očkování.  Před cestou si uzavřete kvalitní zdravotní připojištění. Před odletem si zkontrolujte platnost Vašeho očkování proti tetanu. >> Podrobnosti o očkování do Malajsie << Základní doporučené očkování pro cestovatele do Malajsie je očkování proti žloutence typu A+B. Očkování proti břišnímu tyfu se doporučuje cestovatelům, kteří nebudou pobývat jen v hotelích a turistických oblastech. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově a v přírodě. Vzteklinu často přenáší toulaví psi, kočky, opice, netopýři. Dále doporučujeme očkování proti choleře, protože tato vakcína v nápoji chrání i proti průjmům způsobeným bakterií E. coli. Tato bakterie je častou příčinou cestovatelských průjmů. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách.  Mezi ně patří například očkování proti pneumokokům, meningokokovým nákazám a japonské B encefalitidě. V Malajsii se hlavně v období dešťů, březen až září, vyskytuje dengue horečka a horečka chikungunya. Onemocnění se přenáší poštípáním infikovaným komárem. Proti těmto nemocem se nelze preventivně očkovat. Je dobré se chránit proti poštípání komárem účinnými repelenty, oděvem a moskytiérou. Riziko malárie je v této zemi velmi nízké, především na Sabahu a Sarawaku v deštných pralesích. Doporučení antimalarické chemoprofylaxe patří plně do kompetence odborníků na cestovní medicínu – závisí na přesné oblasti pobytu, ročním období, délce pobytu a dalších podmínkách.  Při pobytu v přírodě dbejte zvýšené opatrnosti, v Malajsii je výskyt jedovatých hadů. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit léky na teplotu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti, dezinfekci na kůži, dezinfekční gel na ruce. Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví na cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů