Vyhledat zájezd na mapě

Na asijské poměry má Malajsie relativně malou rozlohu. Přesto nabízí obrovské množství lákadel a zajímavostí. Počínaje moderními městy s pestrými čtvrtěmi etnických menšin, přes koloniální přístavy s téměř evropskou atmosférou až po husté deštné pralesy, kde místní obyvatelé dodnes žijí v chýších.

Přírodní krásy jsou ostatně jednou z hlavních atrakcí této rychle se rozvíjející země – nekonečné čajové plantáže střídá primární deštný prales a četné ostrůvky lemující pobřeží.

Základní informace o Malajsii

Oficiální název: Malajsie
Rozloha: 329 750 km2
Obyvatelstvo: asi 30,9 mil. (2016)
Hlavní město: Kuala Lumpur (kolem 1,75 mil. obyvatel)
Státní zřízení: konstituční monarchie
Územní členění: 13 států, 1 federální teritorium (3 části: Kuala Lumpur, Labuan, and Putrajaya)
Jazyk: malajština, angličtina, čínština, tamilština, telugu, malajalam, paňdžábí, thajština aj.
Měna: 1 ringit (MYR/RM); 1 USD = cca 4,45 MYR, 1 EUR = cca 4,7 MYR, 1 MYR = cca 6 CZK)
Náboženství: 60 % muslimové, 19 % buddhisté, 9 % křesťané, 6 % hinduisté aj.
Časové pásmo: GMT/UTC + 8 hodin.; oproti ČR tedy +7 hodin v době zimního času a +6 hodin v době letního času
Mezinárodni předvolba: +60
Důležitá telefonní čísla: policie (999), první pomoc (999), hasiči (994)
Doména: .my 

Zastupitelské úřady ČR pro Malajsii

Vízum do Malajsie

  • Občané ČR: : Pro pobyt do 90 dnů na území Malajsie není vízum třeba, potřebujete pouze pas platný minimálně 6 měsíců po návratu. Zkontrolujte si, zda nemáte poškozený pas.
  • Ostatní: Ověřte si, prosím, zda země, která vám pas vydala, nemá vízovou povinnost s Malajsií a případnými tranzitními zeměmi. Ušetříte si tím zbytečné problémy na hranicích.

Bezpečnost

Malajsie je, ve srovnání s Českou republikou a jinými zeměmi obecně, velmi bezpečnou zemí. Kriminalita je zde na nízké úrovni, k cizincům se Malajci chovají velmi přátelsky a mile. I přesto doporučujeme přirozeně dbát na bezpečnost, především pak na peníze a doklady.

Celní předpisy

Vzhledem k tomu, že islám je v Malajsii státním náboženství, je přísně zakázáno dovážet a vyvážet následující komodity: drogy a jiné omamné látky, pornografické materiály, symboly s židovskou tematikou a výrobky z Izraele, předměty nesoucí potisk nebo reprodukci Koránu, sečné zbraně, veškeré zboží podobající se injekčním stříkačkám, živé či mrtvé korály a želví vejce. Jakýkoli alkohol zakoupený na asijských letištích je při přestupu v zemích Schengenského prostoru zabavován!!!

Platební karty a šeky

Platební karty lze v Malajsii využít ve větších městech v obchodech se spotřebním zbožím a lepších restauracích, výběr hotovosti z bankomatů je bezproblémový. Akceptované jsou Visa, MasterCard, JVC, American Express, Diners Club. Malajsie je bezpečná země s minimální kriminalitou a cestování s hotovostí (při dodržení základních „cestovatelských“ pravidel) není problém.

Elektřina

Elektrické napětí je 240 voltů (proud je střídavý) a frekvence sítě 50 Hz. Zásuvky mají 3 otvory (typ G), stejné jako ve Velké Británii, tzn. že pro naše zástrčky je nutný adaptér. Ten je možné sehnat i v Malajsii ve větších městech v obchodech elektro, případně na tržišti.

Očkování do Malajsie

Očkování do Malajsie doporučujeme proti žloutence typu A a B. Zvážit můžete dle navštívené oblasti a ročního období i antimalarika. Seznamte se se základními informacemi o očkování do Malajsie, podrobnější konzultace poskytnou centra očkování a cestovní medicíny.

Spojení s domovem

  • Pošta - Známky lze v Malajsii koupit pouze na poštách, výjimečně v hotelech. Pohledy se dostanou převážně v turistických místech a na památkách. Pošta k nám jde 7–10 dní. Známka stojí 3,50 RM
  • Telefon - místní hovor lze uskutečnit z automatů Citiphone a Uniphone (na mince a karty) nebo z prodejen Telekom
  • Mobilní  -  Telefónica 02 a T-mobile mají až na výjimky pokrytí vesměs na celém území Malajsie, Vodafone je poněkud problematičtější. Na ceny volání a SMS je lépe se informovat přímo u konkrétních operátorů, závisí také na místním operátorovi, jehož služby využíváte.
  • Internet - je dostupný ve všech městech a turistických střediscích. Cena se pohybuje většinou mezi 5–10 RM/hod.

Fotografování, filmování

Fotografovat je v Malajsii možné všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů).

Malajská mentalita

Malajsijci velmi dbají na formální zdvořilost, respektují starší osoby a společenské postavení. Podává se zásadně pravá ruka, nicméně není vhodné si tento druh pozdravu vynucovat u muslimských žen, zejména pokud jde o ženy zahalené v šátku. V takových případech se stačí při pozdravu lehce uklonit.

Nejsou obvyklé projevy důvěrného chování (poplácávání po zádech, objímání, líbání ap.). Je dobré se vyvarovat dvojsmyslných žertů a žertování na náboženská témata. V jednání je třeba nenechat se vyvést z míry, naopak se doporučuje zachovat zdrženlivost, být trpělivý, avšak důsledný.
Každý turista-cestovatel by ale měl mít neustále na paměti, že on je v zemi hostem a on by tedy měl akceptovat místní způsob života a přizpůsobit se místním zvykům.

Stravování

Najít úplně původní malajský pokrm není jednoduché. Můžete si vybírat jídla čínské kuchyně, nyonya (kombinace čínské a malajské kuchyně), indické, indonéské a někdy i jídla evropských kuchyní.

Oblíbeným jídlem v Malajsii je satays (masový kebab v kořeněné arašídové omáčce), ten dostanete úplně všude. Z dalších jídel pak např. smažený sójový tvaroh v arašídové omáčce, kyselý tamarind na kari, pikantní garnáti na kari a kořeněné maso v kokosové marinádě.

Zcela odlišnou kuchyni si vytvořili indičtí muslimové. Všude je dostupné velké množství tropického ovoce a čerstvých ovocných šťáv. Ochutnat můžete i místní sladké speciality jako např. cendol (cukrový sirup s kokosovým mlékem a zelenými nudlemi) nebo ais kacang (boby a želé se zmrzlinou zalité sirupem a kondenzovaných mlékem).

Klima

Podnebí v Malajsii je typicky tropické – horké a vlhké v průběhu celého roku. Jedná se o horké rovníkové klima. Na území Malajsie se teploty po většinu roku pohybují v rozmezí 24–34 °C. Vysoké teploty se udržují po celý rok, ale na horách je mnohem chladněji než v nížinách. Vydatné srážky jsou rovnoměrně rozloženy během celého roku. Málokdy však prší celý den.

KUALA LUMPUR – klimatická tabulka

MĚSÍC Prům. sluneční svit (hod.)Prům. min. teplota (°C)
Prům. max. teplota (°C)
Biozátěž

Prům. srážky (mm)
leden62232vysoká89
únor72233vysoká69
březen72333vysoká147
duben62333vysoká231
květen62333vysoká371
červen72233vysoká224
červenec72332vysoká135
srpen62332vysoká109
září62332vysoká160
říjen52332vysoká348
listopad52332vysoká315
prosinec52232vysoká147

KUČING (SARAWAK)

MĚSÍC Prům. sluneční svit (hod.)Prům. min. teplota (°C)
Prům. max. teplota (°C)
Biozátěž

Prům. srážky (mm)
leden42229vysoká610
únor42230vysoká510
březen52331vysoká328
duben62332vysoká279
květen62332vysoká262
červen62333vysoká180
červenec62232vysoká196
srpen52233extrémní234
září52232vysoká218
říjen42332vysoká267
listopad52231vysoká358
prosinec42231vysoká462
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Vaše ohlasy

Ivana Čepková, Broumov, 28.7.2017

V dubnu 2017 jsem se zúčastnila dobře zorganizovaného zájezdu Singapur a Malajsie. Chtěla bych poděkovat výbornému průvodci Adamu Horálkovi. Obdivuhodné znalosti, lidský přístup - působil jako "stmelovač", protože nejen "stmelovací večeře" byly jedinečné. Děkuji za úžasný zájezd.

Oldřich Šimeček, Praha 10, 10.5.2017

Absolvovali jsme zájezd Singapur a Malajsie a musím vyjádřit velkou spokojenost. Velmi dobrý byl program a jeho organizace. Neztráceli jsme čas hledáním, samozřejmě občas byl program nabitý až k prasknutí, ovšem když už tam jedeme, tak jsme byli rádi. Sám jsem zvyklý cestovat i samostatně, avšak tady jsem nemusel sám pátrat či dokonce minout zajímavé věci. Oceňuji velmi dobře znalostně vybavené a ochotné místní průvodce, a to jak ve městech, tak v pralese či rezervaci. A na závěr hodnocení průvodce Adama Horálka. Oceňuji jeho velmi široký rozhled a informovanost nejen o dané krajině. Má jazykové, historické i geografické znalosti, které umí vhodně propojit. Také působil jako "stmelovač" různorodého kolektivu. Byl velmi ochotný a rychle zjišťoval informace, když jsme si někdy trochu vymýšleli další dotazy a přání. Občas jsem ani nestihl postřehnout, kdy to stačil udělat...

Klientka si nepřála být jmenována, 1.3.2016

Dobrý den, chtěla bych touto cestou poděkovat a pochválit zájezd, který vedl pan Luboš Vacek. Zájezd byl opravdu moc pěkný a pestrý, znalosti a chování průvodce byly úžasné. Vždy se perfektně o vše postaral a pomohl ve všech situacích. Již jsem cestovala s mnoha CK a musím říct, že vaši musím zařadit mezi opravdu dobré. Budu doporučovat.

Jana Nová, Ivan Sláčal, Liberec, 1.9.2015

I přesto, že je to již několik dní, co jsme se vrátili ze zájezdu Borneo a Jáva, bychom Vám rádi, jakožto garantovi zájezdu, poděkovali za úžasnou dovolenou, kterou jsme s vaší cestovní kanceláří mohli prožít. Díky bohatému programu, organizaci a zejména díky profesionalitě a veškeré péči průvodce Honzy Plíhala jsme zažili nezapomenutelnou dovolenou „se vším všudy“. Honzův medailonek na vašich webových stránkách prozradil, že je s námi na Borneu poprvé, ale realita byla úplně jiná - měli jsme pocit, že na Borneo jezdí každý rok... Také bych ráda vyzdvihla malajsijskou cestovní kancelář - bylo až neuvěřitelné, kolik zážitků byli schopni přichystat… a že to vždy s naší skupinou neměli jednoduché. Díky také za veškerý „admin servis“ - se všemi zaměstnanci, se kterými jsme byli v kontaktu, počínaje smlouvou a konče servisem poskytnutých informací, jsme byli velice spokojeni. Přejeme vaší cestovní kanceláři vše dobré a věříme, že budeme mít opět příležitost poznávat svět s vámi!

Mgr. Helena Belatková, Jihlava, 30.8.2015

Opět Vám musím poděkovat - tentokrát za úžasný zájezd na Borneo (a Jávu, kterou jsem již s vaší CK procestovala před dvěma roky, a také byla nádherná - průvodce nám tenkrát dělal suprový Lubomír Vacek). Opět plno zážitků... Ať už to byly návštěvy NP, šnorchlování, hlavně na Sipadanu, výstup na druhou nejvyšší horu Malajsie - Trus Madi, kde jsem si opravdu užila trek džunglí asi se vším všudy, odpočinek v termálních lázních, lávky v korunách stromů, pozorování různých zvířat v přírodě, orangutani, nádherní kahau nosatí, safari na řece, život v džungli, rafflésie, vesnice na kůlech, jídlo, lidé, prostě nádhera. Vedle těchto krás si však člověk musí uvědomit i tu druhou stranu mince - neskutečné ničení přírody. Snad se tento trend, zvláště zde na Borneu, zastaví a lidé si uvědomí, co pro ně příroda vlastně znamená. Velké poděkování patří i našemu bezvadnému průvodci Honzovi Plíhalovi. Takže ještě jednou - moc velké díky. A určitě - příště zase s CK CHINA TOURS...

Sylvie Mikulášková, Praha, 17.7.2015

Chtěla jsem Vám ještě jednou poděkovat za individuální řešení v realizaci zájezdu v tak malém počtu účastníků. Velmi si vážím, že dokážete klientům vyjít vstříc, pokud to jen trochu jde, proto i s Vámi jezdím, tímto se odlišujete od konkurence. Samotný zájezd byl moc fajn, i když přejezdy a velkou procestovanou vzdáleností poměrně náročný. Hodně jsme viděli a vzpomínky zůstanou, stálo to rozhodně za to. Zpáteční cesta se nám kvůli rozmarům přírody trochu protáhla, ale bylo fajn spojit Malajsii a Indonésii ještě s prohlídkou Dubaje. Právě kvůli tomuto zdlouhavému cestování zpět se muselo zaimprovizovat i v cestě z Lomboku na Bali, kde jsme strávili oproti původně plánovanému další noc, a potom se pokračovalo návaznými lety přes Dubaj a Miláno do Prahy. Děkuji, že jste se o nás postarali. Ráda bych mimo jiné pochválila šikovného průvodce Pavla Bártíka, který chválu sice nemá rád, ale plně si ji zaslouží – s nastalou situací si poradil naprosto skvěle a zařídil vše potřebné. Po celou naši skoro třítýdenní cestu byl k "dámskému a převážně seniornímu obsazení" velmi vstřícný, trpělivý, ochotný a díky svým rozsáhlým znalostem téměř v jakémkoliv oboru schopen zodpovědět i tu nejvšetečnější otázku. A ne každý by byl ochoten strávit v Indonésii další týdny čekáním na další návazný zájezd. Moc ho chválím, máte opravdu skvělé průvodce!

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů