Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Na asijské poměry má Malajsie relativně malou rozlohu. Přesto nabízí obrovské množství lákadel a zajímavostí. Počínaje moderními městy s pestrými čtvrtěmi etnických menšin, přes koloniální přístavy s téměř evropskou atmosférou až po husté deštné pralesy, kde místní obyvatelé dodnes žijí v chýších.

Přírodní krásy jsou ostatně jednou z hlavních atrakcí této rychle se rozvíjející země – nekonečné čajové plantáže střídá primární deštný prales a četné ostrůvky lemující pobřeží.

Základní informace o Malajsii

Oficiální název: Malajsie
Rozloha: 329 750 km2
Obyvatelstvo: asi 30,9 mil. (2016)
Hlavní město: Kuala Lumpur (kolem 1,75 mil. obyvatel)
Státní zřízení: konstituční monarchie
Územní členění: 13 států, 1 federální teritorium (3 části: Kuala Lumpur, Labuan, and Putrajaya)
Jazyk: malajština, angličtina, čínština, tamilština, telugu, malajalam, paňdžábí, thajština aj.
Měna: 1 ringit (MYR/RM); 1 USD = cca 4,45 MYR, 1 EUR = cca 4,7 MYR, 1 MYR = cca 6 CZK)
Náboženství: 60 % muslimové, 19 % buddhisté, 9 % křesťané, 6 % hinduisté aj.
Časové pásmo: GMT/UTC + 8 hodin.; oproti ČR tedy +7 hodin v době zimního času a +6 hodin v době letního času
Mezinárodni předvolba: +60
Důležitá telefonní čísla: policie (999), první pomoc (999), hasiči (994)
Doména: .my 

Zastupitelské úřady ČR pro Malajsii

Vízum do Malajsie

  • Občané ČR: : Pro pobyt do 90 dnů na území Malajsie není vízum třeba, potřebujete pouze pas platný minimálně 6 měsíců po návratu. Zkontrolujte si, zda nemáte poškozený pas.
  • Ostatní: Ověřte si, prosím, zda země, která vám pas vydala, nemá vízovou povinnost s Malajsií a případnými tranzitními zeměmi. Ušetříte si tím zbytečné problémy na hranicích.

Bezpečnost

Malajsie je, ve srovnání s Českou republikou a jinými zeměmi obecně, velmi bezpečnou zemí. Kriminalita je zde na nízké úrovni, k cizincům se Malajci chovají velmi přátelsky a mile. I přesto doporučujeme přirozeně dbát na bezpečnost, především pak na peníze a doklady.

Celní předpisy

Vzhledem k tomu, že islám je v Malajsii státním náboženství, je přísně zakázáno dovážet a vyvážet následující komodity: drogy a jiné omamné látky, pornografické materiály, symboly s židovskou tematikou a výrobky z Izraele, předměty nesoucí potisk nebo reprodukci Koránu, sečné zbraně, veškeré zboží podobající se injekčním stříkačkám, živé či mrtvé korály a želví vejce. Jakýkoli alkohol zakoupený na asijských letištích je při přestupu v zemích Schengenského prostoru zabavován!!!

Platební karty a šeky

Platební karty lze v Malajsii využít ve větších městech v obchodech se spotřebním zbožím a lepších restauracích, výběr hotovosti z bankomatů je bezproblémový. Akceptované jsou Visa, MasterCard, JVC, American Express, Diners Club. Malajsie je bezpečná země s minimální kriminalitou a cestování s hotovostí (při dodržení základních „cestovatelských“ pravidel) není problém.

Elektřina

Elektrické napětí je 240 voltů (proud je střídavý) a frekvence sítě 50 Hz. Zásuvky mají 3 otvory (typ G), stejné jako ve Velké Británii, tzn. že pro naše zástrčky je nutný adaptér. Ten je možné sehnat i v Malajsii ve větších městech v obchodech elektro, případně na tržišti.

Očkování do Malajsie

Očkování do Malajsie doporučujeme proti žloutence typu A a B. Zvážit můžete dle navštívené oblasti a ročního období i antimalarika. Seznamte se se základními informacemi o očkování do Malajsie, podrobnější konzultace poskytnou centra očkování a cestovní medicíny.

Spojení s domovem

  • Pošta - Známky lze v Malajsii koupit pouze na poštách, výjimečně v hotelech. Pohledy se dostanou převážně v turistických místech a na památkách. Pošta k nám jde 7–10 dní. Známka stojí 3,50 RM
  • Telefon - místní hovor lze uskutečnit z automatů Citiphone a Uniphone (na mince a karty) nebo z prodejen Telekom
  • Mobilní  -  Telefónica 02 a T-mobile mají až na výjimky pokrytí vesměs na celém území Malajsie, Vodafone je poněkud problematičtější. Na ceny volání a SMS je lépe se informovat přímo u konkrétních operátorů, závisí také na místním operátorovi, jehož služby využíváte.
  • Internet - je dostupný ve všech městech a turistických střediscích. Cena se pohybuje většinou mezi 5–10 RM/hod.

Fotografování, filmování

Fotografovat je v Malajsii možné všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů).

Malajská mentalita

Malajsijci velmi dbají na formální zdvořilost, respektují starší osoby a společenské postavení. Podává se zásadně pravá ruka, nicméně není vhodné si tento druh pozdravu vynucovat u muslimských žen, zejména pokud jde o ženy zahalené v šátku. V takových případech se stačí při pozdravu lehce uklonit.

Nejsou obvyklé projevy důvěrného chování (poplácávání po zádech, objímání, líbání ap.). Je dobré se vyvarovat dvojsmyslných žertů a žertování na náboženská témata. V jednání je třeba nenechat se vyvést z míry, naopak se doporučuje zachovat zdrženlivost, být trpělivý, avšak důsledný.
Každý turista-cestovatel by ale měl mít neustále na paměti, že on je v zemi hostem a on by tedy měl akceptovat místní způsob života a přizpůsobit se místním zvykům.

Stravování

Najít úplně původní malajský pokrm není jednoduché. Můžete si vybírat jídla čínské kuchyně, nyonya (kombinace čínské a malajské kuchyně), indické, indonéské a někdy i jídla evropských kuchyní.

Oblíbeným jídlem v Malajsii je satays (masový kebab v kořeněné arašídové omáčce), ten dostanete úplně všude. Z dalších jídel pak např. smažený sójový tvaroh v arašídové omáčce, kyselý tamarind na kari, pikantní garnáti na kari a kořeněné maso v kokosové marinádě.

Zcela odlišnou kuchyni si vytvořili indičtí muslimové. Všude je dostupné velké množství tropického ovoce a čerstvých ovocných šťáv. Ochutnat můžete i místní sladké speciality jako např. cendol (cukrový sirup s kokosovým mlékem a zelenými nudlemi) nebo ais kacang (boby a želé se zmrzlinou zalité sirupem a kondenzovaných mlékem).

Klima

Podnebí v Malajsii je typicky tropické – horké a vlhké v průběhu celého roku. Jedná se o horké rovníkové klima. Na území Malajsie se teploty po většinu roku pohybují v rozmezí 24–34 °C. Vysoké teploty se udržují po celý rok, ale na horách je mnohem chladněji než v nížinách. Vydatné srážky jsou rovnoměrně rozloženy během celého roku. Málokdy však prší celý den.

KUALA LUMPUR – klimatická tabulka

MĚSÍC Prům. sluneční svit (hod.)Prům. min. teplota (°C)
Prům. max. teplota (°C)
Biozátěž

Prům. srážky (mm)
leden62232vysoká89
únor72233vysoká69
březen72333vysoká147
duben62333vysoká231
květen62333vysoká371
červen72233vysoká224
červenec72332vysoká135
srpen62332vysoká109
září62332vysoká160
říjen52332vysoká348
listopad52332vysoká315
prosinec52232vysoká147

KUČING (SARAWAK)

MĚSÍC Prům. sluneční svit (hod.)Prům. min. teplota (°C)
Prům. max. teplota (°C)
Biozátěž

Prům. srážky (mm)
leden42229vysoká610
únor42230vysoká510
březen52331vysoká328
duben62332vysoká279
květen62332vysoká262
červen62333vysoká180
červenec62232vysoká196
srpen52233extrémní234
září52232vysoká218
říjen42332vysoká267
listopad52231vysoká358
prosinec42231vysoká462
Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Kontaktujte nás

+420 222 958 203
Jana Pavlištíková
Vladimíra Kalašová
info@chinatours.cz

Radka
Podpěrová

Vaše ohlasy

Ivana Čepková, Broumov-Meziměstí, 28.7.2017

V dubnu 2017 jsem se zúčastnila dobře zorganizovaného zájezdu Singapur a Malajsie. Chtěla bych poděkovat výbornému průvodci Adamu Horálkovi. Obdivuhodné znalosti, lidský přístup - působil jako "stmelovač", protože nejen "stmelovací večeře" byly jedinečné. Děkuji za úžasný zájezd.

Oldřich Šimeček, Praha 10, 10.5.2017

Absolvovali jsme zájezd Singapur a Malajsie a musím vyjádřit velkou spokojenost. Velmi dobrý byl program a jeho organizace. Neztráceli jsme čas hledáním, samozřejmě občas byl program nabitý až k prasknutí, ovšem když už tam jedeme, tak jsme byli rádi. Sám jsem zvyklý cestovat i samostatně, avšak tady jsem nemusel sám pátrat či dokonce minout zajímavé věci. Oceňuji velmi dobře znalostně vybavené a ochotné místní průvodce, a to jak ve městech, tak v pralese či rezervaci. A na závěr hodnocení průvodce Adama Horálka. Oceňuji jeho velmi široký rozhled a informovanost nejen o dané krajině. Má jazykové, historické i geografické znalosti, které umí vhodně propojit. Také působil jako "stmelovač" různorodého kolektivu. Byl velmi ochotný a rychle zjišťoval informace, když jsme si někdy trochu vymýšleli další dotazy a přání. Občas jsem ani nestihl postřehnout, kdy to stačil udělat...

Klientka si nepřála být jmenována, 1.3.2016

Dobrý den, chtěla bych touto cestou poděkovat a pochválit zájezd, který vedl pan Luboš Vacek. Zájezd byl opravdu moc pěkný a pestrý, znalosti a chování průvodce byly úžasné. Vždy se perfektně o vše postaral a pomohl ve všech situacích. Již jsem cestovala s mnoha CK a musím říct, že vaši musím zařadit mezi opravdu dobré. Budu doporučovat.

Jana Nová, Ivan Sláčal, Liberec, 1.9.2015

I přesto, že je to již několik dní, co jsme se vrátili ze zájezdu Borneo a Jáva, bychom Vám rádi, jakožto garantovi zájezdu, poděkovali za úžasnou dovolenou, kterou jsme s vaší cestovní kanceláří mohli prožít. Díky bohatému programu, organizaci a zejména díky profesionalitě a veškeré péči průvodce Honzy Plíhala jsme zažili nezapomenutelnou dovolenou „se vším všudy“. Honzův medailonek na vašich webových stránkách prozradil, že je s námi na Borneu poprvé, ale realita byla úplně jiná - měli jsme pocit, že na Borneo jezdí každý rok... Také bych ráda vyzdvihla malajsijskou cestovní kancelář - bylo až neuvěřitelné, kolik zážitků byli schopni přichystat… a že to vždy s naší skupinou neměli jednoduché. Díky také za veškerý „admin servis“ - se všemi zaměstnanci, se kterými jsme byli v kontaktu, počínaje smlouvou a konče servisem poskytnutých informací, jsme byli velice spokojeni. Přejeme vaší cestovní kanceláři vše dobré a věříme, že budeme mít opět příležitost poznávat svět s vámi!

Mgr. Helena Belatková, Jihlava, 30.8.2015

Opět Vám musím poděkovat - tentokrát za úžasný zájezd na Borneo (a Jávu, kterou jsem již s vaší CK procestovala před dvěma roky, a také byla nádherná - průvodce nám tenkrát dělal suprový Lubomír Vacek). Opět plno zážitků... Ať už to byly návštěvy NP, šnorchlování, hlavně na Sipadanu, výstup na druhou nejvyšší horu Malajsie - Trus Madi, kde jsem si opravdu užila trek džunglí asi se vším všudy, odpočinek v termálních lázních, lávky v korunách stromů, pozorování různých zvířat v přírodě, orangutani, nádherní kahau nosatí, safari na řece, život v džungli, rafflésie, vesnice na kůlech, jídlo, lidé, prostě nádhera. Vedle těchto krás si však člověk musí uvědomit i tu druhou stranu mince - neskutečné ničení přírody. Snad se tento trend, zvláště zde na Borneu, zastaví a lidé si uvědomí, co pro ně příroda vlastně znamená. Velké poděkování patří i našemu bezvadnému průvodci Honzovi Plíhalovi. Takže ještě jednou - moc velké díky. A určitě - příště zase s CK CHINA TOURS...

Sylvie Mikulášková, Praha, 17.7.2015

Chtěla jsem Vám ještě jednou poděkovat za individuální řešení v realizaci zájezdu v tak malém počtu účastníků. Velmi si vážím, že dokážete klientům vyjít vstříc, pokud to jen trochu jde, proto i s Vámi jezdím, tímto se odlišujete od konkurence. Samotný zájezd byl moc fajn, i když přejezdy a velkou procestovanou vzdáleností poměrně náročný. Hodně jsme viděli a vzpomínky zůstanou, stálo to rozhodně za to. Zpáteční cesta se nám kvůli rozmarům přírody trochu protáhla, ale bylo fajn spojit Malajsii a Indonésii ještě s prohlídkou Dubaje. Právě kvůli tomuto zdlouhavému cestování zpět se muselo zaimprovizovat i v cestě z Lomboku na Bali, kde jsme strávili oproti původně plánovanému další noc, a potom se pokračovalo návaznými lety přes Dubaj a Miláno do Prahy. Děkuji, že jste se o nás postarali. Ráda bych mimo jiné pochválila šikovného průvodce Pavla Bártíka, který chválu sice nemá rád, ale plně si ji zaslouží – s nastalou situací si poradil naprosto skvěle a zařídil vše potřebné. Po celou naši skoro třítýdenní cestu byl k "dámskému a převážně seniornímu obsazení" velmi vstřícný, trpělivý, ochotný a díky svým rozsáhlým znalostem téměř v jakémkoliv oboru schopen zodpovědět i tu nejvšetečnější otázku. A ne každý by byl ochoten strávit v Indonésii další týdny čekáním na další návazný zájezd. Moc ho chválím, máte opravdu skvělé průvodce!

Katalog 2017/18 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů